Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Zapraszamy już za:

[wpdevart_countdown text_for_day="Dni" text_for_hour="Godzin" text_for_minut="Minut" text_for_second="Sekund" countdown_end_type="date" font_color="#000000" hide_on_mobile="show" redirect_url="" end_date="21-09-2020 12:00" start_time="1600339301" end_time="0,1,1" action_end_time="hide" content_position="center" top_ditance="10" bottom_distance="10" ][/wpdevart_countdown]

Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Związek Cyfrowa Polska wspólnie z Federacją Konsumentów zwrócili się do ministra środowiska w sprawie uregulowania kwestii związanych z re-usem.

Związek Cyfrowa Polska wspólnie z Federacją Konsumentów zwrócili się do ministra środowiska w sprawie uregulowania kwestii związanych z re-usem. Organizacje apelują o wprowadzenie obowiązku informowania konsumentów przez podmioty przetwarzające zużyty sprzęt elektroniczny i wprowadzające go do ponownego użytku, że nie jest on nowy i że został w przeszłości przetworzony.

 

Ustawa o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym (ZSEE) nie wprowadziła żadnego mechanizmu nadzoru nad tym, ile i jaki typ przetworzonego sprzętu elektronicznego trafia ponownie na rynek oraz czy spełnia on jakiekolwiek normy bezpieczeństwa. Producenci sprzętu nie mają możliwości kontroli nad takim przetworzonym sprzętem i w przypadku jego awarii nie wiadomo, kto ponosi odpowiedzialność za niego – zakład przetwarzania czy sam pierwotny producent sprzętu” – napisali we wspólnym liście do Ministerstwa Środowiska Związek Cyfrowa Polska oraz Federacja Konsumentów.

 

Organizacje zaznaczają, że problemem jest także brak świadomości i pewności konsumentów, jaki produkt nabywają. Ustawa nie nałożyła bowiem żadnych obowiązków informacyjnych o tym, że dany sprzęt został przetworzony i nie jest produktem oryginalnym. „Stoimy na stanowisku, że konieczne jest doprecyzowanie zasad dotyczących ponownego wprowadzenia na rynek ZSEE oraz zgodności z krajowymi i unijnymi aktami prawnymi” – napisano w liście.

 

Ich zdaniem producenci sprzętu wprowadzanego w ramach re-use powinni uzyskiwać wiedzę o dokonywanych procesach re-use, a dokonujący tego procesu powinni być odpowiedzialni za spełnienie norm bezpieczeństwa oraz norm środowiskowych produktów. Z kolei konsumenci powinni mieć pełną świadomość, jaki sprzęt nabywają np. dzięki właściwemu oznakowaniu i informacji przy sprzedaży takiego produktu. „Zwracamy się do Pana Ministra z prośbą o wsparcie naszego stanowiska i opracowanie stosownych wytycznych, które uregulowałyby kwestie związane z re-usem” – zaapelowali.

 

Dodaj komentarz

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

POLECANE

3,272FaniLubię
10,608ObserwującyObserwuj
1,570SubskrybującySubskrybuj

NOWE WYDANIE

POLECANE

NAJNOWSZE