Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Zapraszamy już za:

[wpdevart_countdown text_for_day="Dni" text_for_hour="Godzin" text_for_minut="Minut" text_for_second="Sekund" countdown_end_type="date" font_color="#000000" hide_on_mobile="show" redirect_url="" end_date="21-09-2020 12:00" start_time="1600339301" end_time="0,1,1" action_end_time="hide" content_position="center" top_ditance="10" bottom_distance="10" ][/wpdevart_countdown]

Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Zaskakujący wynik polskich firm w badaniu Deloitte

Jak wskazuje najnowsze badanie „Deloitte Agile Maturity Survey”, polskie firmy w większości korzystają z tzw. zwinnych metodologii pracy. 

Jak podaje Deloitee, ze zwinnych (ang. agile) metod pracy korzysta osiem na dziesięć polskich firm, a ponad 60% stosuje go w procesie tworzenia produktów. Powszechnie przyjęte np. podczas pracy z oprogramowaniem, metody te nie są ograniczone jedynie do branży IT.

Jak wskazują analitycy, przyjęcie metod agile jest dziś wśród polskich firm dość powszechne. Daje to możliwość lepszej adaptacji produktu do potrzeb oraz do oczekiwań klienta.

„Organizacje stosujące zwinne metody zarządzania stanowią obecnie 80% wszystkich badanych podmiotów. Adaptacja podejścia zwinnego najczęściej wpływa na tworzenie produktów (64% odpowiedzi), zarządzanie portfolio inicjatyw, planowanie i podejmowanie decyzji (63%) oraz na komunikację wewnątrz organizacji (52%)” – czytamy w komunikacie Deloitte.

Przyczyną przyjmowania zwinnych modeli pracy jest przede wszystkim potrzeba optymalizacji – aż 67% ankietowanych wskazało chęć skrócenia czasu potrzebnego na dostarczenie produktów i usług na rynek. Dwie trzecie odpowiedzi dotyczyło lepszego dostosowania produktów do potrzeb klientów. Połowa ankietowanych wskazywała natomiast na dążenie do zacieśnienia współpracy między biznesem i IT.

Czy efekty pokrywały się z oczekiwaniami? Jak to najczęściej bywa – nie w pełni. Na skuteczne zcieśnienie współpracy na linii biznes-IT wskazało 43% ankietowanych, 40% twierdziło, że dzięki agile odpowiada na potrzeby klienta, natomiast 35% sprawniej dostarcza produkty i usługi klientom.

„Chociaż stosowanie zwinnych metod pracy w Polsce jest relatywnie młodym konceptem, to z roku na rok widzimy rosnące zainteresowanie skalowaniem podejścia agile. Organizacje coraz częściej dostrzegają korzyści płynące ze wspólnej pracy zespołów zwinnych, szybszego i opartego bezpośrednio o perspektywę klienta i cele biznesowe podejmowania decyzji oraz testowania prototypów budowanych rozwiązań. Przewidujemy, że zwinność wyskalowana na poziomie organizacyjnym będzie tak dużą przewagą konkurencyjną, jaką 10-15 lat temu był agile wdrażany na poziomie zespołów” – powiedziała partnerka, liderka Technology Strategy & Architecture Deloitte Anna Wiącek-Kocot, cytowana w komunikacie.

Warto zaznaczyć, że agile jest pewnego rodzaju nowością w metodach pracy polskich przedsiębiorstw. Aż 75% ankietowanych firm używa ich krócej niż 6 lat.  Co czwarta firma korzysta ze skalowalnych metod, a 9% stosuje je w całej organizacji. 80% wdraża je stopniowo np. w konkretnych działach.

„Siedmiu na dziesięciu przedstawicieli organizacji funkcjonujących w modelu zwinnym za główne wyzwanie procesu adaptacji zmiany uznaje stosowanie miar umożliwiających ocenę postępu transformacji. Odsetek odpowiedzi wskazujących na brak zrozumienia zasad zwinności oraz niedostateczne zaangażowanie ze strony liderów organizacji był z kolei niemal o połowę niższy (38%). Co trzeci badany z tej grupy wskazał na trudności ze zmianą kultury i przyzwyczajeń pracowników (33%). W przypadku organizacji, które jeszcze nie przystąpiły do działania w sposób zwinny, odsetek ten jest ponad dwukrotnie wyższy i wynosi 69%. 58% odpowiedzi dotyczy z kolei braku doświadczenia w zwinnym trybie pracy, a niemal 40% wskazuje na brak odpowiednich kompetencji” – czytamy w komunikacie.

W badaniu uczestniczyło 536 specjalistów, menadżerów średniego szczebla oraz przedstawicieli kadry zarządzającej. Reprezentowali oni blisko 200 podmiotów, zróżnicowanych pod względem wielkości oraz branży.

Dodaj komentarz

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

POLECANE

3,272FaniLubię
10,608ObserwującyObserwuj
1,570SubskrybującySubskrybuj

NOWE WYDANIE

POLECANE

NAJNOWSZE