Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Zapraszamy już za:

[wpdevart_countdown text_for_day="Dni" text_for_hour="Godzin" text_for_minut="Minut" text_for_second="Sekund" countdown_end_type="date" font_color="#000000" hide_on_mobile="show" redirect_url="" end_date="21-09-2020 12:00" start_time="1600339301" end_time="0,1,1" action_end_time="hide" content_position="center" top_ditance="10" bottom_distance="10" ][/wpdevart_countdown]

Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Wyniki Nvidii i jej rosnąca przewaga w wyścigu chipów AI

Wraz z nadejściem boomu na sztuczną inteligencję oczekuje się, że Nvidia Corp stanie się największym – choć nie jedynym – zwycięzcą wśród producentów chipów po latach skupiania się na technologii, która uczyniła z niej dostawcę dla firm technologicznych. 

 

Sztuczna inteligencja stała się jasnym punktem dla inwestycji w branży technologicznej, której ostatnio spowolniony wzrost doprowadził do masowych zwolnień i ograniczenia zakładów eksperymentalnych.

 

Jak zauważa Reuters, gwałtowny wzrost zainteresowania AI pomógł Nvidii zgłosić w środę lepsze niż oczekiwano kwartalne zyski, a prognozowana sprzedaż przekroczyła oczekiwania Wall Street, w wyraźnym kontraście do przewidywanej straty i obniżki dywidend rywala Intel Corp. Akcje Nvidii wzrosły w czwartek o prawie 14% do 236,70 USD. Od przełomu roku wzrosły o ponad 60%, prawie trzykrotnie więcej niż w Philadelphia Semiconductor Index.

 

Sztuczna inteligencja przejmuje branżę technologiczną, a według firmy badawczej Gartner oczekuje się, że udział specjalistycznych chipów, takich jak procesory graficzne, używanych w centrach danych, wzrośnie z mniej niż 3% w 2020 r. do ponad 15% do 2026 r.

 

Advanced Micro Devices, którego akcje również wzrosły po wynikach Nvidii w środę, jest drugim co do wielkości graczem w branży GPU, z udziałem w rynku wynoszącym około 20%.

 

„Dwie firmy, które przewodzą rewolucji sztucznej inteligencji po stronie sprzętu i przetwarzania, to Nvidia i AMD, i naszym zdaniem te dwie firmy przewyższają wszystkich innych” – powiedział Harsh Kumar, analityk Piper Sandler. Kierowana przez Lisę Su firma AMD dokonała w ostatnich latach dużych inwestycji w sztuczną inteligencję, w tym serię chipów zaprojektowanych w celu konkurowania z najszybszymi ofertami Nvidii. Intel posiada mniej niż 1% udziału w całości.

 

Siła Nvidii w branży sztucznej inteligencji przyciągnęła również uwagę inwestorów venture capital i startupów, które inwestują miliardy dolarów i obiecują usprawnienia, takie jak mniejsze zużycie energii elektrycznej. Żaden z nich jak dotąd nie wywarł dużego wpływu na biznes Nvidii. Wszystko to jest złą wiadomością dla Intela, który również traci udział w rynku procesorów na rzecz AMD w branży centrów danych i komputerów osobistych, w których kiedyś dominował.

 

Firma rozpoczęła działalność w branży chipów graficznych dla komputerów PC, pomagając grom wideo wyglądać bardziej realistycznie, a następnie skorzystała fali kryptowalut, gdy jej chipy były używane do ich wydobywania. Teraz następna szansa pochodzi od generatywnej sztucznej inteligencji.

 

Czwartkowy wzrost Nvidii zwiększył jej wartość rynkową o ponad 70 miliardów dolarów. Daje to ponad 580 miliardów dolarów, czyli wartość około pięć razy większą niż odnotował Intel. Jest siódmą co do wielkości amerykańską firmą notowaną na giełdzie. Kluczem do sukcesu firmy jest to, że kontroluje ona około 80% rynku procesorów graficznych (GPU), które są wyspecjalizowanymi układami scalonymi zapewniającymi moc obliczeniową wymaganą dla takich usług, jak wspierane przez Microsoft oprogramowanie OpenAI. popularny chatbot ChatGPT.

 

Jednostki przetwarzania grafiki są zaprojektowane tak, aby bardzo wydajnie radziły sobie z określonym rodzajem matematyki związanej z obliczeniami AI, podczas gdy ogólne jednostki centralne (CPU) firmy Intel mogą obsługiwać szerszy zakres zadań obliczeniowych z mniejszą wydajnością.

Dodaj komentarz

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

POLECANE

3,272FaniLubię
10,608ObserwującyObserwuj
1,570SubskrybującySubskrybuj

NOWE WYDANIE

POLECANE

NAJNOWSZE