Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Zapraszamy już za:

[wpdevart_countdown text_for_day="Dni" text_for_hour="Godzin" text_for_minut="Minut" text_for_second="Sekund" countdown_end_type="date" font_color="#000000" hide_on_mobile="show" redirect_url="" end_date="21-09-2020 12:00" start_time="1600339301" end_time="0,1,1" action_end_time="hide" content_position="center" top_ditance="10" bottom_distance="10" ][/wpdevart_countdown]

Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

W Wuhan zaprezentowano pierwszy w pełni chiński superkomputer

Według doniesień China Telecom wykorzystał w całości komponenty i technologię wyprodukowane w Chinach do zbudowania superkomputera do szkolenia sztucznej inteligencji.

Według chińskiego serwisu informacyjnego ITHome maszyna zlokalizowana w Wuhan w Centralnym Inteligentnym Centrum Obliczeniowym może trenować LLM z bilionami parametrów. Jeśli to prawda, maszyna mogłaby konkurować z superkomputerem Frontier, kalifornijską maszyną, która została oficjalnie uznana za najszybszy superkomputer na świecie na liście Top 500.

ITHome stwierdziło, że China Telecom zbudował w całym kraju szereg wielopunktowych inteligentnych centrów obliczeniowych o łącznej inteligentnej mocy obliczeniowej wynoszącej 5000 petaflopów. Chociaż Chiny nie biorą udziału w konkursie Top 500, co oznacza, że trudno uzyskać wiarygodne dane dotyczące wydajności, w 2022 r. chiński superkomputer eksaskalowy OceanLight znalazł się na krótkiej liście do nagrody Gordona Bella, co stawia go w bezpośredniej konkurencji z firmą Frontier.

W tym samym roku badania dr Davida Kahanera, dyrektora Azjatyckiego Programu Informacji o Technologii, wykazały, że chiński rząd opracowuje dziesięć systemów eksaskalowych, chociaż brak informacji o systemach i ich specyfikacjach utrudnia rzeczywistą ocenę mocy tych maszyn. Jednak odkąd Kahaner przedstawił swoje badania, chińskie media doniosły o zaprezentowaniu kilku kolejnych superkomputerów.

Na początku grudnia 2023 r. chińska państwowa agencja informacyjna Xinhua podała, że w Narodowym Centrum Superkomputerowym w Kantonie w Chinach zadebiutował nowy superkomputer opracowany w kraju, Tianhe Xingyi. Nie podano żadnych specyfikacji, ale serwis informacyjny podał, że system ma lepszą wydajność niż 100 petaflopów Tianhe-2.

Według doniesień w styczniu 2024 r. Pekin uruchomił publiczną platformę obliczeniową AI, obsługiwaną przez wspierany przez państwo Beijing Energy Holding (BEH). BEH twierdzi, że platforma, która ma zostać uruchomiona online w pierwszym kwartale 2024 r., zapewni 500 petaflopów mocy obliczeniowej w pierwszej fazie i zwiększy ją do 1500 petaflopów w fazie drugiej.

Firma energetyczna Eni zbuduje drugi najszybszy superkomputer na świecie. Będzie oparty o HPE Cray EX4000.

Dodaj komentarz

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

POLECANE

3,272FaniLubię
10,608ObserwującyObserwuj
1,570SubskrybującySubskrybuj

NOWE WYDANIE

POLECANE

NAJNOWSZE