Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Zapraszamy już za:

[wpdevart_countdown text_for_day="Dni" text_for_hour="Godzin" text_for_minut="Minut" text_for_second="Sekund" countdown_end_type="date" font_color="#000000" hide_on_mobile="show" redirect_url="" end_date="21-09-2020 12:00" start_time="1600339301" end_time="0,1,1" action_end_time="hide" content_position="center" top_ditance="10" bottom_distance="10" ][/wpdevart_countdown]

Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

UE przyjęła pierwszą na świecie ustawę regulującą kwestie związane z AI

Parlament Unii Europejskiej zatwierdził pierwszy na świecie duży zestaw podstawowych zasad regulacyjnych dotyczących sztucznej inteligencji, która obecnie znajduje się w czołówce inwestycji technologicznych.

UE osiągnęła tymczasowy konsensus polityczny na początku grudnia, a następnie został on zatwierdzony podczas środowej sesji Parlamentu, przy 523 głosach za, 46 przeciw i 49 głosach wstrzymujących się – podała stacja CNBC.

Europejski komisarz ds. rynku wewnętrznego, Thierry Breton, nie omieszkał skomentować sytuacji na platformie X, wskazując, że “Europa TERAZ wyznacza światowe standardy w zakresie sztucznej inteligencji”:

Przewodnicząca Parlamentu Europejskiego, Roberta Metsola, określiła ustawę jako pionierską, twierdząc, że umożliwi ona rozwój i innowacje AI, jednocześnie chroniąc podstawowe prawa ludzi. Z kolei Dragos Tudorache, prawodawca, który nadzorował negocjacje UE w sprawie umowy, pochwalił porozumienie, ale zauważył, że największą przeszkodą pozostaje jego wdrożenie.

Utworzona w 2021 r. unijna ustawa o sztucznej inteligencji dzieli technologię na kategorie ryzyka, począwszy od „niedopuszczalnego” – co oznaczałoby zakaz technologii – po wysokie, średnie i niskie zagrożenie. Oczekuje się, że rozporządzenie wejdzie w życie pod koniec kadencji w maju, po przejściu ostatecznych kontroli i uzyskaniu zatwierdzenia przez Radę Europejską. Wdrażanie będzie następnie rozłożone w czasie, począwszy od 2025 r.

Obawy dotyczące możliwości nadużywania sztucznej inteligencji narastają, nawet gdy technologiczni giganci, tacy jak Microsoft, Amazon, Google i producent chipów Nvidia, naciskają na jeszcze większe inwestycje w sztuczną inteligencję.

Rządy obawiają się, że deepfake’i – formy sztucznej inteligencji, które generują fałszywe wydarzenia, w tym zdjęcia i filmy – mogą zostać wykorzystane w okresie poprzedzającym szereg kluczowych światowych wyborów w tym roku. Na tę sytuację zareagował już Google, ograniczając zapytania dot. wyborów w swoim chatbocie Gemini.

Specjaliści z dziedziny prawa określili tę ustawę jako kamień milowy w międzynarodowych regulacjach dotyczących sztucznej inteligencji, zauważając, że może ona utorować drogę innym krajom do pójścia w jej ślady.

Czy sztuczna inteligencja może wybrać prezydenta USA? Eksperci przestrzegają, że technologia deepfake daje ogromne możliwości wpływania na ich wyniki

Dodaj komentarz

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

POLECANE

3,272FaniLubię
10,608ObserwującyObserwuj
1,570SubskrybującySubskrybuj

NOWE WYDANIE

POLECANE

NAJNOWSZE