Tesla wydała 1 mld USD na infrastrukturę AI w I kwartale 2024 r.
Dominika Przewoźnik
Nakłady Tesli na infrastrukturę sztucznej inteligencji wyniosły 1 miliard dolarów w pierwszym kwartale, podała firma w swoim najnowszym raporcie o zyskach.
W rozmowie telefonicznej, podczas której firma zajmująca się pojazdami elektrycznymi zgłosiła spadek zysków i ujemne przepływy pieniężne, Tesla wskazała na swoje inwestycje w sztuczną inteligencję jako szansę na przyszły wzrost.
„W ciągu ostatnich kilku miesięcy aktywnie pracowaliśmy nad rozbudową podstawowej infrastruktury sztucznej inteligencji Tesli – powiedział dyrektor generalny Elon Musk. – Przez pewien czas nasze postępy były ograniczone treningiem. W tym momencie nie jesteśmy już ograniczeni szkoleniami, więc robimy szybkie postępy. Zainstalowaliśmy i uruchomiliśmy – co oznacza, że faktycznie działają – 35 000 komputerów H100 lub procesorów graficznych… około 35 000 H100 jest aktywnych, a spodziewamy się, że do końca tego roku będzie to prawdopodobnie 85 000 lub mniej więcej tylko do celów szkoleniowych”.
W prezentacji towarzyszącej rozmowie, obliczenia są określane jako „równoważne GPU H100”, więc mogą obejmować również inne GPU. Nie jest jasne, czy liczba ta uwzględnia również własny układ Tesli D1, który nie jest procesorem graficznym. W tej samej prezentacji stwierdzono, że Tesla zwiększyła liczbę obliczeń szkoleniowych AI o ponad 130 procent w pierwszym kwartale. Musk zasugerował również, że w bliżej nieokreślonym momencie w przyszłości samochody Tesli mogłyby działać jako systemy Edge, gdy nie są w ruchu.
„Jeśli więc możesz sobie wyobrazić przyszłość, w której być może istnieje flota 100 milionów Tesli, a średnio mają one może kilowat mocy obliczeniowej. To 100 gigawatów obliczeń inferencyjnych rozproszonych po całym świecie. Trudno jest zebrać 100 gigawatów mocy obliczeniowej sztucznej inteligencji. I nawet w autonomicznej przyszłości, w której samochód jest być może używany zamiast 10 godzin tygodniowo, jest używany 50 godzin tygodniowo. To nadal pozostawia ponad 100 godzin tygodniowo, podczas których komputer wnioskujący samochodu mógłby robić coś innego. I wydaje się, że nieużywanie go byłoby marnotrawstwem”.
Nie jest jasne, jak konkretny jest ten pomysł: Musk w 2022 roku twierdził, że superkomputer Dojo firmy (który wykorzystuje jego chip D1 i procesory graficzne) prawdopodobnie zostanie udostępniony innym firmom „w sposób podobny do Amazon Web Services”. Wielokrotnie obiecywał również produkty, które nie zostały jeszcze wprowadzone na rynek.
Na początku tego miesiąca firma ogłosiła, że planuje zwolnić 10 procent swojej globalnej siły roboczej, czyli około 14 000 osób.
Tesla obniża ceny w Chinach, Niemczech i na całym świecie po obniżkach w USA