Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Zapraszamy już za:

[wpdevart_countdown text_for_day="Dni" text_for_hour="Godzin" text_for_minut="Minut" text_for_second="Sekund" countdown_end_type="date" font_color="#000000" hide_on_mobile="show" redirect_url="" end_date="21-09-2020 12:00" start_time="1600339301" end_time="0,1,1" action_end_time="hide" content_position="center" top_ditance="10" bottom_distance="10" ][/wpdevart_countdown]

Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Szwedzka uczelnia wkrótce otrzyma nowy superkomputer “Dardel” oparty o technologie HPE i AMD.

Królewski Instytut Technologii (KTH) z siedzibą w Sztokholmie otrzyma nowy superkomputer, który ma oferować wydajność około 13,5 petaflopa, czyli 6-krotność mocy obliczeniowej obecnie używanej przez KTH maszyny.

Wysokowydajny system obliczeniowy (HPC) oparty na HPE Cray został nazwany Dardel i jest napędzany przez procesory AMD Epyc i układy graficzne AMD Instinct. KTH wdraża łącznie 1270 węzłów w partycji CPU i 56 węzłów w partycji GPU swojego nowego klastra, systemu HPE Cray EX. Każdy węzeł CPU jest zasilany przez dwa 64-rdzeniowe procesory AMD Epyc 7742 2,25 GHz. Większość (524) jest wyposażona w 256 GB pamięci, ale jest też kilka węzłów z 512 GB lub 1 TB, a dwa z nich mają 2 TB RAM.

Węzły GPU będą również wykorzystywać 64-rdzeniowe procesory AMD Epyc, ale w konfiguracjach jednogniazdowych z 512 GB pamięci. Każdy z nich będzie wyposażony w cztery procesory graficzne AMD Instinct MI250X.

„Odkryliśmy, że wydajność AMD Instinct MI250X jest porównywalna z wydajnością dwóch procesorów graficznych Nvidia A100, ale zużywa około połowy energii” — powiedział profesor Dirk Pleiter, dyrektor centrum PDC ds. obliczeń wysokiej wydajności w KTH. „Większość systemów, które zostały wdrożone w ostatnim czasie, opiera się na procesorach AMD Epyc, ponieważ w typowych zastosowaniach naukowych zapewniają one wyjątkową wydajność”.

Według Pleitera, obiekt musiał korzystać z akceleratorów GPU, aby spełnić wymagania jako partner w konsorcjum szwedzkiej Narodowej Infrastruktury Komputerowej (SNIC) oraz by realizować własne zadania badawcze. Nowa moc obliczeniowa zostanie wykorzystana do badań w kilku obszarach, w tym w chorobie Alzheimera i zrównoważonych podróżach morskich.

 

Huawei zbada wpływ turystyki na bioróżnorodność, po Puszczy Białowieskiej, pora na Barcelonę

Dodaj komentarz

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

POLECANE

3,272FaniLubię
10,608ObserwującyObserwuj
1,570SubskrybującySubskrybuj

NOWE WYDANIE

POLECANE

NAJNOWSZE