Superkomputer stworzony przez HPE przy użyciu technologii AMD zostanie uruchomiony całkiem niedaleko od nas
Krzysztof Bogacki
Hewlett Packard Enterprise (HPE) i Uniwersytet w Stuttgarcie ogłosiły zawarcie umowy na budowę dwóch nowych superkomputerów na potrzeby High-Performance Computing Center of the University of Stuttgart (HLRS).
W pierwszym etapie w 2025 r. zacznie działać przejściowy superkomputer o nazwie Hunter. Następnie w 2027 r. nastąpi instalacja Herdera – systemu eksaskalowego, który zapewni znaczne rozszerzenie możliwości niemieckich obliczeń HPC. Hunter i Herder zaoferują naukowcom światowej klasy infrastrukturę do symulacji, sztucznej inteligencji (AI) i wysokowydajnej analizy danych (HPDA), aby wesprzeć najnowocześniejsze badania akademickie i przemysłowe w zakresie inżynierii obliczeniowej i nauk stosowanych.
Łączny koszt Huntera i Herdera wynosi 115 milionów euro. Finansowanie zostanie zapewnione za pośrednictwem Centrum Superkomputerowego Gaussa (GCS), sojuszu trzech krajowych ośrodków superkomputerowych w Niemczech. Połowę tych środków zapewni niemieckie Federalne Ministerstwo Edukacji i Badań (BMBF), a drugą połowę Ministerstwo Nauki, Badań i Sztuki Badenii-Wirtembergii.
Hunter zastąpi obecny flagowy superkomputer HLRS, Hawk. Został pomyślany jako odskocznia, która umożliwi społeczności użytkowników HLRS przejście na masowo równoległą, akcelerowaną przez GPU strukturę Herdera.
Hunter będzie oparty na superkomputerze HPE Cray EX4000, który został zaprojektowany z myślą o zapewnieniu wydajności eksaskalowej w celu obsługi obciążeń na dużą skalę w zakresie modelowania, symulacji, sztucznej inteligencji i HPDA. Każdy ze 136 węzłów HPE Cray EX4000 zostanie wyposażony w cztery wysokowydajne interkonektory HPE Slingshot. Hunter wykorzysta także następną generację Cray ClusterStor, systemu pamięci masowej zaprojektowany specjalnie z myślą o spełnieniu rygorystycznych wymagań superkomputerów.
Hunter podniesie szczytową wydajność HLRS do 39 petaFLOPS, co stanowi wzrost w porównaniu z 26 petaFLOPS możliwymi w przypadku obecnie działającego superkomputera Hawk. Hunter będzie oparty na AMD Instinct MI300A, która łączy procesory CPU i GPU oraz pamięć o dużej przepustowości w jednym pakiecie. Natomiast Herder zostanie zaprojektowany jako system eksaskalowy zdolny do osiągania prędkości rzędu jednego kwintyliona (1018) FLOPS, co stanowi poważny wzrost mocy obliczeniowej.
„Dzięki Hunterowi i Herderowi Uniwersytet w Stuttgarcie kontynuuje swoje zaangażowanie w obliczenia o wysokiej wydajności, które stanowią podstawę jego skutecznej strategii doskonałości. Ta ekspansja szczególnie wzmocni wiodącą pozycję Stuttgartu w badaniach wykorzystujących symulację komputerową i sztuczną inteligencję” – powiedział profesor Wolfram Ressel, rektor Uniwersytetu w Stuttgarcie