Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Zapraszamy już za:

[wpdevart_countdown text_for_day="Dni" text_for_hour="Godzin" text_for_minut="Minut" text_for_second="Sekund" countdown_end_type="date" font_color="#000000" hide_on_mobile="show" redirect_url="" end_date="21-09-2020 12:00" start_time="1600339301" end_time="0,1,1" action_end_time="hide" content_position="center" top_ditance="10" bottom_distance="10" ][/wpdevart_countdown]

Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Przychody Comarchu spadły o 3,8% r/r — powodem gorsza sprzedaż na rynkach zagranicznych

W 3 kwartale Grupa Comarch wypracowała przychody ze sprzedaży o wartości 453,4 mln zł (o 3,8% niższe r/r). Zysk operacyjny wyniósł 56,5 zł i był o 3,8 mln zł (o 6,4%) niższy niż w 3 kwartale 2022 roku. Wynik netto wyniósł 32,4 mln zł i był o 4,5 mln zł (o 16,2%) wyższy niż przed rokiem.

W 3 kwartale 2023 Grupa Comarch odnotowała dynamiczny wzrost przychodów ze sprzedaży na rynku krajowym oraz znaczny spadek przychodów ze sprzedaży na rynkach zagranicznych. Wartość przychodów ze sprzedaży krajowej wzrosła o 23,7 mln zł (o 13,9%) w porównaniu do 3 kwartału 2022 roku. Odpowiadały one za 43,4% całkowitych przychodów Grupy. Było to spowodowane m.in. wzrostem przychodów ze sprzedaży do klientów z sektora MSP oraz do klientów z sektora finansowego. Przychody ze sprzedaży zagranicznej zmniejszyły się o 41,4 mln zł (o 13,9%), co spowodowane było głównie niższą sprzedażą do klientów z sektora telekomunikacyjnego oraz zainteresowaniem klientów MSP w rejonie DACH (Niemcy, Austria i Szwajcaria).

W kolejnych okresach firma zamierza oprzeć swoją działalność o rozwój i sprzedaż rozwiązań informatycznych opartych głównie na własnych produktach, a także rozszerzanie działalności w Europie Zachodniej, Ameryce Północnej i Azji. Comarch chce też poszerzać swoją działalność o kolejne obszary, w tym telemedycynę, e-commerce oraz usługi związane z rynkiem finansowym. Comarch w ostatnim czasie założył platformę Wszystko.pl, która ma rywalizować m.in. z Allegro. Firma zamierza też promować swoje usługi chmurowe Comarch Cloud oraz inwestować we własne technologie oraz infrastrukturę (także poza Polską).

Firma chce też w kolejnych kwartałach inwestować w kapitał ludzki, choć w ostatnim czasie Comarch zmniejszył zatrudnienie o 4,9%. Polska firma informatyczna od początku roku zwolniła 340 osób i obecnie zatrudnia 6531 pracowników.

Grupa Comarch aktywnie poszukuje nowych rynków zbytu (m.in. w Europie Zachodniej, Ameryce Północnej oraz w Azji), kontynuuje inwestycje w nowe produkty i usługi informatyczne, jak również stale rozbudowuje i modernizuje posiadaną infrastrukturę. Dzięki bardzo dobrym wynikom finansowym osiągniętym w okresie III kwartału 2023 roku oraz w poprzednich okresach sytuacja finansowa Grupy Comarch jest stabilna i gwarantuje bezpieczeństwo działalności w przypadku zmiennej sytuacji politycznej i makroekonomicznej w Polsce i na świecie. Było to szczególnie ważne w okresie pandemii Covid-19 oraz wywołanych przez nią skutków ekonomicznych. W trakcie 9 miesięcy 2023 roku Grupa dostosowywała poziom zatrudnienia do aktualnego poziomu przychodów — czytamy w sprawozdaniu spółki.

Na wynik finansowy Grupy Comarch w kolejnych okresach istotny wpływ będą miały: sytuacja geopolityczna na świecie, koniunktura gospodarcza, koszty realizacji nowych kontraktów, sytuacja na rynku zamówień publicznych, koszty związane z rozwojem nowych rozwiązań IT, dostępność wykwalifikowanych pracowników IT, szybko rosnące koszty pracy, a także poziom inflacji i kursów walut obcych w relacji do PLN.

Dodaj komentarz

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

POLECANE

3,272FaniLubię
10,608ObserwującyObserwuj
1,570SubskrybującySubskrybuj

NOWE WYDANIE

POLECANE

NAJNOWSZE