Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Zapraszamy już za:

[wpdevart_countdown text_for_day="Dni" text_for_hour="Godzin" text_for_minut="Minut" text_for_second="Sekund" countdown_end_type="date" font_color="#000000" hide_on_mobile="show" redirect_url="" end_date="21-09-2020 12:00" start_time="1600339301" end_time="0,1,1" action_end_time="hide" content_position="center" top_ditance="10" bottom_distance="10" ][/wpdevart_countdown]

Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Polki stawiają na karierę w IT, ponad połowa pracujących kobiet w wieku 30-59 lat myśli o zmianie branży, wynika z badania „Reskilling oczami Polaków”

Wyniki tegorocznego badania „Reskilling oczami Polaków”, zrealizowanego przez szkołę kompetencji cyfrowych Future Collars i Amazon pokazują, że ponad połowa pracujących badanych w wieku 30-59 lat myśli o zmianie branży. Co druga osoba w tej grupie rozważa podjęcie pracy w sektorze IT, przy czym kobiety deklarują chęć wejścia na tę ścieżkę zawodową częściej niż mężczyźni.

Sytuacja związana ze strukturą zatrudnienia zmienia się niezwykle dynamicznie – Światowe Forum Ekonomiczne przewiduje, że do 2025 r. co drugi pracownik będzie musiał przekwalifikować się, aby sprostać nowym wymaganiom rynku pracy. Badanie „Reskilling oczami Polaków” pokazało, że już niemal 60 proc. kobiet myśli o zmianie branży – dla porównania, mężczyzn rozważających taką możliwość jest o 10% mniej. Jednak wejście do sektora IT, który cieszy się szczególnym zainteresowaniem – głównie ze względu na wysokie zarobki – uważane jest przez 48% badanych za trudne. Co budzi ich obawy i z czym przychodzi im się mierzyć?

 

Kobiety wierzą, że każdy ma możliwość zmiany branży czy zawodu. Choć są bardziej otwarte na takie przemiany, obawiają się ich – zauważa Joanna Pruszyńska-Witkowska z Future Collars.

 

Ta straszna matematyka

Jak pokazują wyniki badania, którego autorką jest dr hab. Katarzyna Sekścińska z Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego, 68% mężczyzn uważa branżę IT za odpowiednią dla obu płci – w porównaniu do jedynie 63% kobiet. I to właśnie one, mimo deklarowanej chęci zmiany, częściej niż mężczyźni mówią o niepewności i obawach związanych z rozpoczęciem kariery w tym sektorze.

 

Kobiety wierzą, że każdy ma możliwość zmiany branży czy zawodu. Choć są bardziej otwarte na takie przemiany, obawiają się ich – zauważa Joanna Pruszyńska-Witkowska z Future Collars.

 

Niepokoi je głównie poziom trudności zdobycia niezbędnych kompetencji i przyswojenia wystarczającej wiedzy – branża IT kojarzy im się z zaawansowaną wiedzą matematyczną, a także koniecznością doskonałej znajomości języków obcych. Pozostałe wymogi to umiejętność zarządzania czasem, radzenia sobie ze stresem, pracy pod presją czasu i w zmiennych warunkach. Czy poszukujący wykwalifikowanych pracowników pracodawcy są w stanie przełamać stereotypowe myślenie i wesprzeć kobiety w realizacji celów związanych z przebranżowieniem?

 

60% kobiet rozważa zmianę branży, ale jednocześnie dostrzega wyzwania związane z IT. Dlatego też wierzymy w potrzebę tworzenia bardziej inkluzyjnych środowisk pracy i oferowania wsparcia w przełamywaniu barier. Kobiety przynoszą nie tylko umiejętności techniczne, ale także cenne umiejętności miękkie, które mogą wzbogacić i przekształcić branżę IT – mówi Marta Dworowska, dyrektorka ds. zasobów ludzkich w regionie Europy Środkowo-Wschodniej w Amazon.

 

Jedną z firm, która stworzyła i nieustannie rozwija długofalową strategię wykorzystania potencjału kobiet w IT, stawiając sobie za cel wspieranie ich w przełamywaniu wewnętrznych barier jest Amazon.

 

Podróż do świata technologii informatycznej

Każda osoba zatrudniona w Amazon od przynajmniej roku ma możliwość otrzymania dofinansowania w celu podniesienia swoich kwalifikacji. W ramach programu „Postaw na swój rozwój” pracodawca pokrywa aż do 95% opłat za wybrane przez pracowników studia czy kursy. Program obejmuje również współpracę ze szkołą kompetencji cyfrowych „Future Collars”.

Kwalifikujący się pracownicy mogą skorzystać ze szkoleń i narzędzi, takich jak kursy online z zakresu Software Developer, Software Tester, Web Developer, Data Analyst, UI/UX Design oraz wziąć udział w odbywających się na żywo bootcampach.

Wyjątkowy na polskim rynku pracy, dwuletni płatny staż to kolejna forma wsparcia oferowana przez Amazon wszystkim osobom, które myślą o zmianie branży i są zainteresowane rolą docelową w firmie. Obejmuje 3 obszary: inżynierię i automatykę, wsparcie IT i BHP. Stażyści i stażystki zdobywają wiedzę teoretyczną i praktyczną pracując w oparciu o umowę o pracę, z dostępem do bogatego pakietu benefitów.

 

Nastolatki – programistki

Oprócz wspierania kobiet już obecnych na rynku pracy, planujących przebranżowienie i karierę w branży IT, Amazon stara się zachęcić do wejścia na tę ścieżkę zawodową nastolatki, które już niebawem będą decydować o wyborze kierunku studiów.

W 2020 r. Amazon Development Center Poland (ADCP) oraz Stowarzyszenie Cyfrowy Dialog stworzyły skierowany do uczennic szkół średnich z terenu Trójmiasta bezpłatny program „Girls Do Engineering”.

W ten sposób chcą zachęcić je do poznania branży technologicznej i inżynieryjnej oraz przekazać im podstawową wiedzę o generatywnej sztucznej inteligencji. W programie znajduje się m.in. szkolenie z metody Design Thinking i wprowadzenie do programowania w oparciu o technologie, na których bazują platformy Alexa i Ring.

 

Udział w Girls Do Engineering pozwolił mi zrozumieć, czym naprawdę jest praca w inżynierii. Myślałam wcześniej, że informatyka sprowadza się jedynie do „czegoś z komputerami”. Dzięki warsztatom odkryłam, że za nią kryje się o wiele więcej, w tym fascynująca praca projektowa, którą miałam okazję praktykować podczas zajęć – mówi Emilia Chrobak, uczestniczka III edycji programu.

 

Tegoroczna edycja przyciągnęła rekordową liczbę uczestniczek. Pod okiem ekspertek, w tym inżynierek, naukowczyń i programistek z ADCP, dziewczyny mogły wykazać się umiejętnościami z zakresu projektowania oraz podstaw programowania. Brały udział w warsztatach, konsultacjach i spotkaniach indywidualnych oraz poznawały specyfikę pracy w branży ICT.

 

W dobie ESG, wspierania różnorodności i wyrównywania szans globalni liderzy powinni wykazać się oczekiwaną społecznie odpowiedzialnością, wspierać i zachęcać kobiety do rozwijania swojej kariery w obszarze technologii. Trzeba to jasno powiedzieć – kompetencje nie mają płci – podsumowuje Marta Dworowska, dyrektorka ds. zasobów ludzkich w regionie Europy Środkowo-Wschodniej w Amazon.

 

IT RESELLER nr 354/2023 “W dobie AI edukacja zyska jeszcze więcej” – podkreśla w wywiadzie okładkowym Jordan Chrysafidis, General Manager, WW Education Device Sales, Microsoft

Dodaj komentarz

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

POLECANE

3,272FaniLubię
10,608ObserwującyObserwuj
1,570SubskrybującySubskrybuj

NOWE WYDANIE

POLECANE

NAJNOWSZE