Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Zapraszamy już za:

[wpdevart_countdown text_for_day="Dni" text_for_hour="Godzin" text_for_minut="Minut" text_for_second="Sekund" countdown_end_type="date" font_color="#000000" hide_on_mobile="show" redirect_url="" end_date="21-09-2020 12:00" start_time="1600339301" end_time="0,1,1" action_end_time="hide" content_position="center" top_ditance="10" bottom_distance="10" ][/wpdevart_countdown]

Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Placówka europejskiego projektu Gaia-X, na rzecz rozwoju technologii chmurowej powstanie w Polsce. Inauguracja polskiego hubu odbyła się podczas konferencji CYBERSEC 2021 w Krynicy-Zdrój.

Placówka europejskiego projektu na rzecz rozwoju technologii chmurowej powstanie w Polsce. Po Luksemburgu i Słowenii hub Gaia-X nad Wisłą będzie pracował nad wydajną, konkurencyjną, i bezpieczną infrastrukturą danych opartą o chmurę hybrydową. Za sterami projektu w naszym kraju stoją Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji oraz Związek Cyfrowa Polska.

 

Inauguracja polskiego hubu odbyła się w czwartek (2 września) podczas drugiego dnia konferencji CYBERSEC 2021 w Krynicy-Zdrój.

 

– Przyszłość jest cyfrowa i wymaga przede wszystkim możliwości przetwarzania dużej ilości danych dla potrzeb obywateli, biznesu, przemysłu czy administracji. Bardzo się cieszę, że doszło do realizacji inicjatywy, jaką jest hub Gaia-X w Polsce. Rozmowy o tym, jak inwestować w następną generację usług chmurowych w Europie rozpoczęły się już w 2019 roku. Polski hub Gaia-X to ważna inicjatywa i pierwsze tak istotne partnerstwo publiczno-prywatne w obszarze usług chmurowych – powiedział Robert Kośla, Dyrektor Departamentu Cyberbezpieczeństwa w KPRM, który wziął udział w wydarzeniu inaugurującym hub Gaia-X Polska.

 

 

Misja Gaia-X opiera się na projektowaniu i wdrażaniu architektury udostępniania danych, która składa się ze wspólnych standardów wymiany danych, najlepszych praktyk, narzędzi i mechanizmów zarządzania danymi. Do zadań hubów krajowych należy natomiast stworzenie ekosystemu dostawców chmury, użytkowników oraz „czynnika rządowego” w danym państwie, a także wypracowywanie nowych standardów i dobrych praktyk w zakresie działania chmury obliczeniowej. Kluczem do realizacji tych celów w tym przypadku jest strona użytkownika. Wszystkie zainteresowane strony i inicjatywy muszą być zaangażowane i brać aktywny udział w pracach.

 

– Powód, dla którego dostawcy usług chmurowy w krajach UE, operatorzy infrastruktury dostarczający usługi transmisji danych – członkowie założyciele GAIA-X – postanowili uruchomić prace nad swego rodzaju niezależnością wydaje się oczywisty. Ogromne znaczenie miały wydarzenia, które są związane z bezpieczeństwem danych, sposobem ich gromadzenia i udostępniania. Dane dla państw traktowane są jako „nowa ropa”. Mają charakter strategiczny a ich znaczenie w obszarze nowych technologii stale będzie rosło – powiedział Dariusz Śpiewak, koordynator polskiego hubu Gaia-X.

 

 

W krajach Unii Europejskiej tworzone są huby, których zadaniem jest szerokie promowanie dobrych praktyk funkcjonowania chmury, wspólnego określania zasad wymiany danych oraz tworzenia takich warunków, aby w ramach wzajemnego zaufania powstawały usługi do wymiany danych według określonych standardów. To wymaga koordynacji oraz komunikacji opracowanych zasad w każdym z krajów UE. Polski hub jest kolejnym, obok powołanych w maju w Luksemburgu i Słowenii.

 

– Ulokowanie hubu w kraju to ogromna szansa, by polski biznes, nauka i administracja zyskały cenny głos w sprawie rozwoju europejskiej gospodarki danych. To również kolejny krok w kierunku budowania pozycji naszego kraju w sferze cyfrowej – powiedział prezes Związku Cyfrowa Polska Michał Kanownik. – Działające w Polsce firmy zaangażowane w technologie chmurowe i korzystające z nich rozwiązania z zakresu sztucznej inteligencji, czy Internetu Rzeczy, staną przed szansą, by uczestniczyć w kreowaniu ekosystemu dla swojej aktywności, dzielić się doświadczeniami, budować standardy dla regionu i całej Europy, ale również nawiązywać relacje biznesowe i włączać się w ambitne międzynarodowe projekty. Wszystko to z ogromną korzyścią dla polskiej branży cyfrowej i nowoczesnych technologii.

 

 

Działalność hubów jest istotna również ze względu na to, że odnosi się do zagadnień związanych z AI, IoT, 5G, edge computingu i innych usług działających w oparciu o gromadzenie i przesyłanie danych. Dotyczy także chmury hybrydowej, która zapewni otwarte, transparentne i bezpieczne gromadzenie i przetwarzanie danych.

 

– Gaia-X stara się bazować na już istniejących inicjatywach, które napędzają rozwój nowych modeli biznesowych i przestrzeni danych w UE i jej państwach członkowskich, dlatego dołączenie do międzynarodowego projektu i wymiana doświadczeń pomiędzy różnymi organizacjami jest dla PIIT bardzo ważna w procesie rozwijania usług krajowych. Każdy, kto będzie chciał realizować usługi i wpisze się w standardy definiowanie przez Gaia-X, które są zgodne z regulacjami UE, jest zaproszony do współpracy. Zachęcamy do aktywnego uczestniczenia w pracach bieżących hubu Gaia-X w Polsce, tym bardziej, że daje to szansę polskim dostawcom usług na start w projektach unijnych – powiedział Xawery Konarski, wiceprezes PIIT.

 

Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji – po wcześniejszych rozmowach z wieloma partnerami oraz z KPRM – i uzyskaniu szerokiego poparcia Izb oraz stowarzyszeń, została przyjęta w poczet Członków Gaia-X w maju 2021 r. i jest otwarta na współpracę i zaprasza do uczestnictwa w pracach szerokie grono użytkowników usług chmurowych.

 

 

IS-Wireless we współpracy z MindMade zapowiada premierę innowacyjnego systemu łączności krytycznej, opartego na przenośnej prywatnej sieci 4G/5G dla służb i wojska.

Dodaj komentarz

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

POLECANE

3,272FaniLubię
10,608ObserwującyObserwuj
1,570SubskrybującySubskrybuj

NOWE WYDANIE

POLECANE

NAJNOWSZE