Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Zapraszamy już za:

[wpdevart_countdown text_for_day="Dni" text_for_hour="Godzin" text_for_minut="Minut" text_for_second="Sekund" countdown_end_type="date" font_color="#000000" hide_on_mobile="show" redirect_url="" end_date="21-09-2020 12:00" start_time="1600339301" end_time="0,1,1" action_end_time="hide" content_position="center" top_ditance="10" bottom_distance="10" ][/wpdevart_countdown]

Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Operatorzy telekomunikacyjni chętni na tworzenie narzędzi, które pozwolą zmonetyzować sieci 5G, wynika z najnowszego badania Nokia

Badanie zlecone przez Nokię i przeprowadzone przez Analysys Mason wykazało, że ekspozycja API sieci jest priorytetem dla 73 proc. dostawców usług komunikacyjnych (CSP), którzy sięgają po otwarte API (interfejs programowania aplikacji) i SDK (zestawy programistyczne), aby umożliwić programistom tworzenie aplikacji oferujących klientom nowe usługi 5G. Ponadto badanie wykazało, że około 60 proc. twórców oprogramowania chętnie pisze programy, które umożliwiają wzbogacanie aplikacji dla klientów o nowe usługi, takie jak poprawa jakości na żądanie.

W ramach badania przeprowadzono ankietę wśród 44 operatorów telekomunikacyjnych i 67 przedsiębiorstw zajmujących się tworzeniem oprogramowania na całym świecie i oceniono ich postawy w różnych wymiarach koncepcji platformy sieciowej jako usługi (NPaaS). Według szacunków Nokii, rynek tych usług, które są możliwe dzięki telekomunikacyjnym interfejsom API, wzrośnie z 12 miliardów dolarów w 2022 roku do 34 miliardów dolarów do 2026 roku.

 

CSP mają możliwość generowania dodatkowych przychodów poprzez współpracę z deweloperami i innymi CSP w celu stworzenia większego ekosystemu. Operatorzy telekomunikacyjni powinni zdecydowanie rozważyć udostępnienie swoich interfejsów API innym podmiotom dostarczającym platformy sieciowech w modelu usługowym (NPaaS) , nawiązanie współpracy z developerami oprogramowania i zbudowanie ekosystemu obejmującego również innych dostawców usług telekomunikacyjnych CSP, aby zapobiec fragmentacji, która mogłaby utrudnić wykorzystanie tej możliwości” – zaznacza Caroline Chappell, partner w Analysys Mason.

 

Pozyskanie twórców oprogramowania na dużą skalę jest coraz ważniejsze dla tworzenia i dostarczania sieci 5G. Interfejsy API usług telekomunikacyjnych mają do odegrania znaczącą rolę w monetyzacji 5G, ponieważ mogą otworzyć głęboką funkcjonalność i dane w sieciach telekomunikacyjnych. Umożliwi to programistom opracowywanie nowych przypadków użycia dla swoich klientów, zarówno korporacyjnych, jak i konsumenckich.

 

“W świecie 5G wyłania się nowy cyfrowy ekosystem, z wieloma łańcuchami usług hiperskalerów, infrastruktury, sieci i aplikacji zrealizowanych indywidualnie dla każdego przypadku w celu stworzenia wartości dla użytkownika końcowego. Badanie to podkreśla potrzebę rozwoju tego ekosystemu, ale także zwraca uwagę na pracę, którą należy wykonać, aby ułatwić głębsze zrozumienie między dostawcami usług i developerami oprogramowania oraz konieczną wzajemną współpracę” – dodaje Shkumbin Hamiti, Head of Network Monetization Platform, Cloud and Network Services w Nokii.

 

Dostawcy usług internetowych i twórcy oprogramowania są, według badania, zasadniczo zgodni w swojej ocenie najważniejszych sieciowych interfejsów API. Około połowa deweloperów wymieniła kwestie sieciowe, takie jak potrzeba lepszego wglądu i kontroli nad tym, jak jakość sieci wpływa na wydajność ich aplikacji, jako główne wyzwanie podczas próby wykorzystania usług w chmurze i oprogramowania jako usługi (SaaS).

Co więcej, około 76 proc. twórców oprogramowania stwierdziło, że sieciowe interfejsy API muszą być łatwe w użyciu i wskazało, że złożoność i brak dokumentacji API od dostawców usług telekomunikacyjnych obecnie zniechęcają ich do korzystania z sieciowych interfejsów API.

 

IBM Business Partner Summit 2023: “WatsonX jest platformą, w której IBM integruje całość narzędzi i wszystkie środowiska niezbędne do przygotowywania nowych modeli AI” – podkreślił Marcin Gajdziński, szef IBM w Polsce

Dodaj komentarz

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

POLECANE

3,272FaniLubię
10,608ObserwującyObserwuj
1,570SubskrybującySubskrybuj

NOWE WYDANIE

POLECANE

NAJNOWSZE