Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Zapraszamy już za:

[wpdevart_countdown text_for_day="Dni" text_for_hour="Godzin" text_for_minut="Minut" text_for_second="Sekund" countdown_end_type="date" font_color="#000000" hide_on_mobile="show" redirect_url="" end_date="21-09-2020 12:00" start_time="1600339301" end_time="0,1,1" action_end_time="hide" content_position="center" top_ditance="10" bottom_distance="10" ][/wpdevart_countdown]

Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

O niedoborze pracowników IT mówi się od lat, a z biegiem czasu sytuacja znacznie się nie zmienia – rośnie konkurencja i zapotrzebowanie. Capgemini Polska dołącza do programu Poland.Business Harbour.

O niedoborze pracowników IT mówi się od lat, a z biegiem czasu sytuacja znacznie się nie zmienia – rośnie konkurencja i zapotrzebowanie, zaś pracowników przybywa powoli. Szacuje się, że w Polsce niedobór specjalistów IT sięga blisko 50 tysięcy stanowisk, a liczby te są jeszcze większe w pozostałych krajach europejskich. Rozwiązaniem tego problemu może być zatrudnienie ekspertów zza wschodniej granicy – wykształconych, doświadczonych, o zbliżonych wartościach kulturowych. Aż 70 proc. kandydatów z samej Ukrainy to absolwenci kierunków informatycznych na uczelniach wyższych. Dotychczas pracodawcy często obawiali się trudności formalnych związanych z zatrudnianiem specjalistów ze Wschodu (wg. badania JustJoinIT, aż 60 proc. pracodawców). Obecnie ten problem znika. W ramach programu Poland.Business Harbour stworzony został specjalny typ wizy, który jako jedyny pozwala na pracę bez konieczności uzyskania pozwolenia na pracę, umożliwia zakładanie działalności gospodarczych oraz pozwala na zabranie ze sobą najbliższej rodziny. 

 

Program został stworzony dla Białorusinów, a od 13 lipca bieżącego roku został rozszerzony o kolejne kraje: Armenię, Gruzję, Mołdawię, Rosję i Ukrainę. Niemal wszystkie z tych krajów znajdują się na liście państw z najlepszymi programistami w Europie i na świecie. Polska w tym rankingu zajmuje czwarte miejsce, Ukraina ósme, Mołdawia jest 19., a Białoruś 22. w skali świata.

 

Większość z kandydatów z Europy Wschodniej, to osoby, które ukończyły studia na kierunkach informatycznych, posługujące się językiem angielskim i znające kilka języków programowania. Kandydaci, z którymi rozmawiamy najczęściej są biegli w językach takich jak: Java, JavaScript, SQL, Python czy PHP. To po prostu wykwalifikowani specjaliści, którzy nie tylko uzupełniają lukę na rynku pracy, ale także są w stanie zapewnić bardzo wysoki poziom świadczonych usług, co jest ogromną korzyścią dla nas, jako pracodawcy, ale także dla naszych klientów – mówi Agnieszka Grzesiuła, Specjalista ds. rekrutacji w mediach społecznościowych w Capgemini Polska.

 

Warunkiem uczestnictwa w przyspieszonej procedurze wizowej dla obywateli Rosji, Ukrainy, Mołdawii, Gruzji i Armenii jest posiadanie dowodu zainteresowania zatrudnieniem od jednej z firm partnerskich z listy (np. list intencyjny) oraz posiadanie co najmniej rocznego doświadczenia w branży IT lub wykształcenia technicznego w kierunku IT.

 

W przypadku obywateli Białorusi jest możliwość uzyskania wizy na podstawie posiadania wykształcenia z zakresu IT, co najmniej rocznego doświadczenia w branży IT lub rekomendacji od Firmy partnerskiej (np. listu intencyjnego).

 

Niewątpliwą wartością dla pracodawcy płynącą z programu, jest możliwość szybszego zatrudniania – uzyskanie wizy zezwalającej na pracę w Polsce to tylko od około dwóch do czterech tygodni. Po ok. 6 miesiącach zatrudnienia w Capgemini Polska, będziemy występować o zezwolenie na pracę i kartę pobytu dla pracownika – czyli koszt formalności imigracyjnych dla projektu pojawi się, ale dopiero pół roku po zatrudnieniu. Koszt ten zostanie pokryty przez pracodawcę – mówi Agnieszka Kaliszewska, Manager w Zespole International Mobility w Capgemini Polska.

 

Jak uzyskać wizę?
Aby uzyskać wizę, w tym wypadku wystarczy kilka prostych kroków. W pierwszej kolejności osoby chcące podjąć pracę w Polsce, powinny skontaktować się z polskim konsulatem i wypełnić wniosek wizowy. Po umówieniu terminu wizyty wniosek wizowy należy złożyć bezpośrednio w konsulacie lub w jednym z centrów wizowych lub wysłać pocztą. Wnioski wizowe w programie Poland.Business Harbour rozpatrywane są priorytetowo. Dodatkowo, w przypadku gdy potencjalny pracownik zamierza przyjechać do Polski wraz z rodziną, taką chęć należy od razu zasygnalizować konsulowi i wówczas przygotować analogiczne dokumenty dla całej rodziny.

 

Po zaakceptowaniu wniosku przez konsulat, kandydat otrzymuje wizę krajową, z którą może przekroczyć granicę i podjąć pracę w Polsce. W Capgemini Polska kandydaci muszą dodatkowo przejść proces weryfikacji z zespołem International Mobility – dotyczy to wszystkich cudzoziemców pochodzący spoza UE, EOG i Szwajcarii – dodaje Zuzanna Zuj, Lider Zespołu Rekrutacji we wrocławskim oddziale Capgemini Polska. 

IT Champions 2021 – Nagrody branżowe, wydawnictwa IT Reseller zostały wręczone! Poznaj Laureatów uroczystej gali IT Champions 2021 (fotorelacja).

Dodaj komentarz

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

POLECANE

3,272FaniLubię
10,608ObserwującyObserwuj
1,570SubskrybującySubskrybuj

NOWE WYDANIE

POLECANE

NAJNOWSZE