Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Zapraszamy już za:

[wpdevart_countdown text_for_day="Dni" text_for_hour="Godzin" text_for_minut="Minut" text_for_second="Sekund" countdown_end_type="date" font_color="#000000" hide_on_mobile="show" redirect_url="" end_date="21-09-2020 12:00" start_time="1600339301" end_time="0,1,1" action_end_time="hide" content_position="center" top_ditance="10" bottom_distance="10" ][/wpdevart_countdown]

Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

NY Times pozywa OpenAI i Microsoft za naruszenie dzieł chronionych prawem autorskim 

„The New York Times” pozwał w środę OpenAI i Microsoft, zarzucając im wykorzystywanie milionów artykułów gazety bez pozwolenia do pomocy w szkoleniu chatbotów w zakresie dostarczania informacji czytelnikom. 

The Times podał, że jest pierwszą dużą amerykańską organizacją medialną, która pozwała OpenAI, twórcę popularnej platformy sztucznej inteligencji ChatGPT, i Microsoft, inwestora OpenAI i twórcę platformy AI znanej obecnie jako Copilot, w związku z prawami autorskimi związanymi z jej dziełami.

W skardze gazety, złożonej do sądu federalnego na Manhattanie, oskarżono OpenAI i Microsoft o próbę „korzystania z ogromnych inwestycji The Times w dziennikarstwo” poprzez wykorzystanie jej do zapewnienia alternatywnych sposobów dostarczania informacji czytelnikom.

W pozwie „The Times” przytoczył kilka przypadków, w których chatboty OpenAI i Microsoft udostępniały użytkownikom niemal dosłownie fragmenty artykułów. Należą do nich nagrodzony Nagrodą Pulitzera serial z 2019 r. na temat drapieżnych pożyczek w branży taksówkarskiej w Nowym Jorku oraz recenzja krytyka restauracyjnego Pete’a Wellsa z 2012 r. na temat zamkniętego już Guy’s American Kitchen & Bar Guy’s Fieri, która stała się viralową sensacją.

The Times stwierdził, że takie naruszenia zagrażają dziennikarstwu wysokiej jakości, zmniejszając odczuwaną przez czytelników potrzebę odwiedzania witryny internetowej, zmniejszając ruch i potencjalnie ograniczając przychody z reklam i subskrypcji.

OpenAI i Microsoft stwierdziły, że wykorzystywanie dzieł chronionych prawem autorskim do szkolenia produktów AI jest równoznaczne z „dozwolonym użyciem”, doktryną prawną regulującą nielicencjonowane wykorzystanie materiałów chronionych prawem autorskim.

Na swojej stronie internetowej Urząd ds. Praw Autorskich Stanów Zjednoczonych podaje, że zastosowania „przekształcające” dodają „coś nowego, z dalszym celem lub charakterem” i „z większym prawdopodobieństwem zostaną uznane za uczciwe”. „The Times” nie domaga się konkretnej kwoty odszkodowania, ale szacunkowego odszkodowania liczonego w „miliardach dolarów”. Chce także, aby OpenAI i Microsoft zniszczyły modele chatbotów i zestawy szkoleniowe zawierające jej materiały.

Jak podaje 172-letnia gazeta, rozmowy mające na celu uniknięcie pozwu i umożliwienie „obustronnie korzystnej wymiany wartości” z oskarżonymi zakończyły się niepowodzeniem.

Rambus wprowadził pierwsze pamięci DDR5 RCD czwartej generacji dla centrów danych

Dodaj komentarz

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

POLECANE

3,272FaniLubię
10,608ObserwującyObserwuj
1,570SubskrybującySubskrybuj

NOWE WYDANIE

POLECANE

NAJNOWSZE