Northvolt wciąż uważa Niemcy za dobre miejsce pod inwestycję
Joanna Żabnicka
Northvolt wierzy w Niemcy jako lokalizację przemysłową i kontynuuje dyskusję na temat budowy tam fabryki akumulatorów – takie słowa padły wobec spekulacji, że szwedzki producent akumulatorów może skierować swoją planowaną inwestycję do Stanów Zjednoczonych.
Uchwalona w zeszłym roku amerykańska ustawa o redukcji inflacji o wartości 369 miliardów dolarów skłoniła firmy, w tym Northvolt, do zastanowienia się nad planowanymi inwestycjami w Europie, wabiąc na drugi brzeg Atlantyku i zachęcając ogromnymi dotacjami i tańszą energią, podsumowuje Reuters.
“Wierzymy w tę lokalizację. Istnieją jednak pewne wymagania, aby równoprawnie konkurowała ze Stanami Zjednoczonymi” – powiedział Nicolas Steinbacher, szef strategii i programu Northvolt w Niemczech na konferencji dotyczącej fabryki baterii w Berlinie. – „Pracujemy razem z rządem w duchu zaufania, aby rozwiązać te problemy” – dodał.
Firma organizuje co dwa tygodnie konsultacje obywatelskie w Heide w północnych Niemczech, gdzie w 2022 roku podpisała memorandum z krajem związkowym Szlezwik-Holsztyn w sprawie ewentualnego powstania fabryki akumulatorów.
Udziałowcami Northvolt są Volkswagen i Goldman Sachs. Dyrektor generalny Peter Carlsson powiedział w październiku zeszłego roku, że Northvolt może opóźnić budowę elektrowni, która miała rozpocząć produkcję pod koniec 2025 r., i nadać priorytet ekspansji w Stanach Zjednoczonych, powołując się na gwałtowny wzrost cen energii w Europie.
„Przy obecnych cenach energii elektrycznej to po prostu nie zadziała” – powiedział w środę Steinbacher, powtarzając komentarze prezesa. – „Prowadzimy dobre rozmowy z władzami lokalnymi i rządem federalnym, jak ruszyć projekt Heide, aby perspektywa europejskiej produkcji ogniw nie załamała się z powodu wysokich cen energii elektrycznej” – powiedział.
Unia Europejska odpowiedziała we wtorek na program Waszyngtonu własnymi planami ułatwienia życia zielonemu przemysłowi, mówiąc, że zmobilizuje pomoc państwa i fundusz suwerenności, aby utrzymać firmy w regionie – ale proponowany fundusz nie ma jeszcze poparcia wszystkich rządów UE, zwłaszcza Niemców.
Huawei Polska trzeci rok z rzędu z tytułem “Top Employer 2023” dla najlepszych pracodawców w Polsce