Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Zapraszamy już za:

[wpdevart_countdown text_for_day="Dni" text_for_hour="Godzin" text_for_minut="Minut" text_for_second="Sekund" countdown_end_type="date" font_color="#000000" hide_on_mobile="show" redirect_url="" end_date="21-09-2020 12:00" start_time="1600339301" end_time="0,1,1" action_end_time="hide" content_position="center" top_ditance="10" bottom_distance="10" ][/wpdevart_countdown]

Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Największy w Europie producent półprzewodników porównał wszystkie generacje procesorów AMD EPYC i konkurencji

2 lata temu firma TSMC, czyli producent jednych z najbardziej zaawansowanych układów scalonych na świecie, poinformowała, że wybrała procesory AMD EPYC do swoich centrów badawczo-rozwojowych.

Teraz taką decyzję ogłosiła firma STMicroelectronics, czyli największy w Europie producent półprzewodników, którego rozwój jest 2-cyfrowy i wykorzystuje już ponad 1000 procesorów AMD EPYC w swoich centrach danych we Francji, Włoszech i Indiach, a dalsze wiele tysięcy jest wykorzystywane poprzez chmurę Microsoft Azure. STMicroelectronics na bieżąco ulepsza swoje maszyny, a serwery są wymieniane na lepsze w cyklu 27-miesięcznym.

“Przetestowaliśmy wszystkie procesory w ciągu ostatnich 10 lat. Zawsze potrzebowaliśmy tych najszybszych z największą liczbą rdzeni. Przez jakiś czas nie było konkurencji, ale odkąd AMD wprowadziło pierwsze procesory EPYC w 2017 roku, pojawiła się znowu alternatywa. (…) Po premierze 2 generacji AMD EPYC przetestowaliśmy je także i ich wydajność znacznie przekroczyła oczekiwania firmy. (…) Przy 3 generacji procesorów AMD EPYC przewaga wydajności nad konkurencją wzrosła do 12%. Ponadto osiągnęliśmy 25% lepszy stosunek ceny do liczby rdzeni w maszynach 1-procesorowych oraz 30% w maszynach 2-procesorowych. Rozpoczęliśmy też wtedy testy efektywności i przy EPYC 3 generacji zużycie energii na rdzeń spadło o 30%. To był pierwszy raz, gdy mogliśmy spełnić wszystkie kryteria – wydajności, ceny i efektywności, więc zaczęliśmy kupować dużo procesorów AMD EPYC 3 generacji.” – powiedział Olibier Joubert, starszy architekt infrastruktury w STMicroelectronics.

 

STMicroelectronics zarówno projektuje, jak i produkuje półprzewodniki. Każda z fabryk ma co najmniej dwa towarzyszące jej centra danych. Największe wymagania stawiają te, które zaangażowane są w badania i rozwój, ponieważ wraz ze zmniejszaniem się układów o połowę wzrasta ich gęstość i 4-krotnie rośnie ilość danych koniecznych do obliczeń. Ponadto firma od 25 lat publikuje swoje raporty zrównoważonego rozwoju (funkcjonuje od 36). Obecnie planowane jest zredukowanie zużycia energii o 150 GigaWatów rocznie i od 2027 roku funkcjonowanie neutralne pod względem emiscji CO2.

 “Wraz z 4 generacją AMD EPYC możemy uzyskać co najmniej 25% większą wydajność niż poprzednia. To znacznie więcej niż jakikolwiek inny dostępny na rynku procesor konkurencji. Z naszego doświadczenia wynika, że nawet w porównaniu do 3 generacji AMD EPYC konkurencja potrzebuje 50% więcej energii na rdzeń, a procesory kosztują 75% więcej za niższą wydajność. 4 generacja AMD EPYC będzie zatem jeszcze bardziej z przodu.” – dodaje Olibier Joubert.

 

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z dokumentem, który przedstawia drogę, jaką przeszła firma STMicroelectronics testując i wdrażając kolejne generacje procesorów AMD, aby zwiększyć swoje możliwości obliczeniowe i zmniejszać zarazem zużycie energii.

 

IT RESELLER nr 354/2023 “W dobie AI edukacja zyska jeszcze więcej” – podkreśla w wywiadzie okładkowym Jordan Chrysafidis, General Manager, WW Education Device Sales, Microsoft

Dodaj komentarz

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

POLECANE

3,272FaniLubię
10,608ObserwującyObserwuj
1,570SubskrybującySubskrybuj

NOWE WYDANIE

POLECANE

NAJNOWSZE