Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Zapraszamy już za:

[wpdevart_countdown text_for_day="Dni" text_for_hour="Godzin" text_for_minut="Minut" text_for_second="Sekund" countdown_end_type="date" font_color="#000000" hide_on_mobile="show" redirect_url="" end_date="21-09-2020 12:00" start_time="1600339301" end_time="0,1,1" action_end_time="hide" content_position="center" top_ditance="10" bottom_distance="10" ][/wpdevart_countdown]

Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Microsoft i OpenAI rozważają stworzenie centrum danych AI Stargate o wartości 100 mld USD i mocy 5 GW

Microsoft i OpenAI mogą zbudować kampus superkomputerów o wartości 100 miliardów dolarów, aby pomóc w opracowaniu modeli sztucznej inteligencji. The Information donosi, że projekt jest wciąż na wczesnym etapie, ale jego uruchomienie miałoby nastąpić w 2028 roku. Znany pod nazwą “Stargate”, projekt rozwijałby się przez kolejne dwa lata – potencjalnie potrzebując aż pięciu gigawatów do zasilania go przy pełnej rozbudowie.

Biorąc pod uwagę znaczne zapotrzebowanie na energię, Microsoft i OpenAI rozważały alternatywne źródła energii, w tym energię jądrową. Amazon niedawno zakupił centrum danych w Pensylwanii obok elektrowni jądrowej, o którą, jak zauważa The Information, ubiegał się Microsoft.

Chipy w Stargate nie zostały jeszcze ustalone – mogą wykorzystywać przyszłe procesory graficzne Nvidii, procesory graficzne AMD, chipy AI Microsoftu lub coś innego. Altman osobno chce zebrać pieniądze na własne przedsięwzięcie związane z chipami, a OpenAI zatrudniło w tym celu byłego lidera Google TPU.

Projekt był omawiany co najmniej od zeszłego lata, ale Microsoft wciąż decyduje, gdzie w USA zlokalizować obiekt. Nadal również rozważa, czy superkomputer będzie pojedynczym budynkiem, czy wieloma lokalizacjami w jednym kampusie.

Jeśli Stargate dojdzie do skutku, będzie to piąta faza partnerstwa Microsoftu i OpenAI. Firmy znajdują się obecnie w trzeciej fazie i zbudowały wiele dużych superkomputerów w celu opracowania ChatGPT i innych generatywnych modeli sztucznej inteligencji.

Przed Stargate, firmy planują zbudować superkomputer Fazy 4 w Mount Pleasant w stanie Wisconsin, z operacjami rozpoczynającymi się w 2026 roku. Microsoft otrzymał niedawno zgodę na rozbudowę swojego istniejącego kampusu o wartości 1 mld USD i nabył kolejne 1000 akrów pobliskiej ziemi. Teren ten być rozbudowany i obsługiwać superkomputer o wartości 10 mld USD.

Łącznie wszystkie nadchodzące projekty mogą kosztować około 115 mld USD. Microsoft wydaje obecnie około 50 mld USD rocznie na wszystkie swoje centra danych Azure, chipy i sprzęt sieciowy.

 

“Nasza współpraca z HP trwa od 22 lat i jest oparta nie tylko na relacji biznesowej, ale również na zaufaniu” – podkreślają Patrycja Gawarecka i Zbigniew Mądry komentując wygraną AB S.A. na gali HP Partner Excellence Award 2023

Dodaj komentarz

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

POLECANE

3,272FaniLubię
10,608ObserwującyObserwuj
1,570SubskrybującySubskrybuj

NOWE WYDANIE

POLECANE

NAJNOWSZE