Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Zapraszamy już za:

[wpdevart_countdown text_for_day="Dni" text_for_hour="Godzin" text_for_minut="Minut" text_for_second="Sekund" countdown_end_type="date" font_color="#000000" hide_on_mobile="show" redirect_url="" end_date="21-09-2020 12:00" start_time="1600339301" end_time="0,1,1" action_end_time="hide" content_position="center" top_ditance="10" bottom_distance="10" ][/wpdevart_countdown]

Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Meta wykorzysta własne chipy na architekturze RISC-V

W szerokiej świadomości istnieją właściwie tylko dwie “duże” architektury (rozumiane jako główny zestaw instrukcji): x86 i ARM. To duże uproszczenie, zwłaszcza, że coraz więcej firm zaczyna się interesować alternatywami. Jedną z nich jest RISC-V, które będzie podstawą układów, jakie pojawią się w centrach danych firmy Meta.

Dziś poza Intelem i AMD niemal wszyscy producenci CPU korzystają z architektury Arm. Brytyjska firma jest jednak świadoma swojej pozycji i, chociaż nie mamy wglądu w jej umowy z partnerami, wiemy, że rosną jej zyski – co może oznaczać narzucanie wyższych cen licencji. Dlatego też decyzja Meta o zastosowaniu architektury RISC-V w samodzielnie opracowanym chipie AI stała się tematem szerokiej dyskusji. Rosnące zainteresowanie RISC-V przypisuje się trzem kluczowym zaletom, w tym niskiemu zużyciu energii, dużej otwartości i stosunkowo niskim kosztom rozwoju.

Meta nie opracowuje oczywiście swojego układu samodzielnie, a z pomocą Andes Technology Corporation, firmy z Tajwanu, która ma doświadczenie na polu opracowywania chipów RISC-V dla zadań związanych z AI. Jednak zastosowanie tej architektury przez giganta jakim jest firma Marka Zuckerberga może potencjalnie znacząco wpłynąć na globalne postrzeganie RISC-V na tle architektur x86 i Arm.

Należy zauważyć, że Meta wdraża swój wewnętrzny układ „MTIA” w swoich centrach danych w celu przyspieszenia obliczeń i wnioskowania AI. W tym wysoce specjalizowanym zadaniu wybór ten może zapewnić solidne możliwości obliczeniowe, ale także potencjał niskiego zużycia energii, przy przewidywanym zużyciu energii poniżej 25 W na rdzeń RISC-V. Strategicznie łącząc architekturę RISC-V z akceleratorami GPU lub architekturą ARM, Meta dąży do osiągnięcia ogólnego zmniejszenia zużycia energii przy jednoczesnym zwiększeniu mocy obliczeniowej.

Dodaj komentarz

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

POLECANE

3,272FaniLubię
10,608ObserwującyObserwuj
1,570SubskrybującySubskrybuj

NOWE WYDANIE

POLECANE

NAJNOWSZE