Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Zapraszamy już za:

[wpdevart_countdown text_for_day="Dni" text_for_hour="Godzin" text_for_minut="Minut" text_for_second="Sekund" countdown_end_type="date" font_color="#000000" hide_on_mobile="show" redirect_url="" end_date="21-09-2020 12:00" start_time="1600339301" end_time="0,1,1" action_end_time="hide" content_position="center" top_ditance="10" bottom_distance="10" ][/wpdevart_countdown]

Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Mercury Research przedstawiło wyniki badań rynku procesorów – AMD w dół w desktopach, ale to wcale nie jest zły sygnał.

 Mercury Research przedstawiło badanie rynku CPU za drugi kwartał 2021 r. Jak wynika z udostępnionych danych, AMD straciło udział w rynku komputerów stacjonarnych, ponieważ firma ta priorytetowo potraktowała produkcję bardziej opłacalnych jednostek. 

Kryzys chipowy odcisnął piętno na biznesie każdej firmy procesorowej. Nie posiadając własnych fabryk, AMD ma dostęp do ograniczonych mocy produkcyjnych TSMC, współdzielonych z innymi gigantami jak Nvidia czy Apple. Firma więc, całkiem słusznie koncentrowała się na wytwarzaniu swoich produktów sprzedawanych z najwyższą marżą. To sprawiło, że udział układów AMD w sprzedaży procesorów desktopowych spadł o 2,3% do 17,1% tego segmentu rynku. Przejście AMD na produkcję droższych chipów, które przynoszą większe zyski może być jednak docelowo opłacalne.

Te bardziej opłacalne jednostki to oczywiście CPU dla notebooków i serwerów. W pierwszym z tych intratnych segmentów AMD zyskało 1,9 punktu procentowego, co pozwoliło zwiększyć udział w segmencie CPU dla laptopów nawet do 20%, odzyskując część strat utraconych w poprzednich kwartałach.

Sprawy wyglądały jeszcze lepiej w przypadku procesorów dla serwerów. Według Mercury Research, zarówno AMD, jak i Intel odnotowały ponad 10% wzrost sprzedaży tego typu jednostek w ciągu kwartału. AMD zyskało w tym okresie udział w rynku (+0,6%), osiągając 9,5% rynku… chociaż pomiar rynku serwerów jest szczególny, bo Mercury Research do jednego worka wrzuciło tak układy x86, jak i ARM.

Skoro jesteśmy przy ARM, to widać iż CPU tego typu (w zastosowaniach komputerowych) nadal rosną w wyniku wysokiej sprzedaży Chromebooków i laptopów Apple z układami M1 , także zbudowanymi w tej architekturze. Układy ARM to obecnie około 7% udziału procesorów w komputerach PC. Rok temu było to 5%, dwa lata temu, poniżej 2%.

 

Facebook opóźnia datę powrotu do biur wobec kolejnej fali pandemii. Pracownicy firmy w USA i części innych krajów zakończą home office w lutym 2022 roku.

Dodaj komentarz

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

POLECANE

3,272FaniLubię
10,608ObserwującyObserwuj
1,570SubskrybującySubskrybuj

NOWE WYDANIE

POLECANE

NAJNOWSZE