Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Zapraszamy już za:

[wpdevart_countdown text_for_day="Dni" text_for_hour="Godzin" text_for_minut="Minut" text_for_second="Sekund" countdown_end_type="date" font_color="#000000" hide_on_mobile="show" redirect_url="" end_date="21-09-2020 12:00" start_time="1600339301" end_time="0,1,1" action_end_time="hide" content_position="center" top_ditance="10" bottom_distance="10" ][/wpdevart_countdown]

Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Następna zmiana gniazda procesora. Intel Meteor Lake i Arrow Lake trafią na LGA 1851.

Chyba trzeba przywyknąć do tego, że możliwość wymiany CPU na nowszy bez konieczności wymiany płyty głównej odeszła już dawno w niepamięć. Najnowsze przecieki wskazują, że Intel szykuje, tak, zgadliście, nowy socket. Tym razem dla generacji 14 i 15. 

Z najnowszych informacji, do których dotarł serwis Benchlife wynika, że dwie kolejne generacje procesorów Intela, Meteor Lake i Arrow Lake Desktop będą wykorzystywały zupełnie nowe gniazdo LGA 1851. Nowe gniazdo zastąpi istniejące LGA 1700/1800. Alternatywna nazwa tego gniazda to Intel Socket V1. Co da 51 dodatkowych styków w porównaniu z istniejącymi procesorami?

Oznacza to, że chociaż gniazdo będzie miało większą liczbę pinów, ogólny rozmiar obudowy będzie podobny do istniejącego gniazda. Socket V1 będzie mieć wymiary 45 x 37,5 mm, co oznacza, że ​​istniejące zestawy chłodzenia będą kompatybilne z nowym LGA Intela. Wzrosnąć ma natomiast wysokość gniazda. Oznacza to, że naciski montażowe dla zestawów chłodzących procesora będą musiały zostać dostosowane, aby były zgodne z nowym standardem. Socket V1 zachowa rozstaw pinów 0,8 mm, a dzięki nowym wspornikom montażowym wykorzystamy dotychczasowe coolery.

Meteor Lake pojawił się na Intel Vision, chociaż zapewne nie był to działający sampel. Niemniej jednak Intel te CPU już ma – chociaż w formie rozwojowej.

Oczywiście, tak gniazdo jak i sam socket to produkty dopiero planowane i rozwijane, dalekie od rynkowej premiery. Meteor Lake (14. generacja) prawdopodobnie zostanie przygotowany do końca tego roku, a rynkową premierę ma mieć w 2023 roku. Podobnie jak dzisiejsze CPU Intela, także ma być procesorem hybrydowym, ale korzystającym z najnowocześniejszego procesu produkcyjnego Intel 4. Układ będzie miał charakterystyczną budowę kafelkową, a wśród kafelków znajdujących się wewnątrz struktury procesora znajdzie się GPU Intel Arc, który ma posłużyć nie tylko do zadań związanych z grafiką.

Druga z wymienionych generacji, Arrow Lake, a więc Core 15. generacji przynieść ma wiele zmian – przede wszystkim w architekturze rdzeni. Ma także wzrosnąć ich liczba.  Mowa nawet o 40 rdzeniach w CPU. Mówi się także o czymś na kształt wyspecjalizowanego, rozbudowanego kafelka do potrzeb uczenia maszynowego. Procesory te powstaną w procesie Intel 20A… ale nie w całości – część kafelków powstanie w TSMC N3 lub Intel 4. To jednak układ planowany na 2024 rok.

 

“Sztuczna inteligencja jest jak dziecko” – rozmowa z Maksymilianem Paczyńskim, zwycięzcą globalnego konkursu firmy Intel – AI Impact Creators.

Dodaj komentarz

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

POLECANE

3,272FaniLubię
10,608ObserwującyObserwuj
1,570SubskrybującySubskrybuj

NOWE WYDANIE

POLECANE

NAJNOWSZE