Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Zapraszamy już za:

[wpdevart_countdown text_for_day="Dni" text_for_hour="Godzin" text_for_minut="Minut" text_for_second="Sekund" countdown_end_type="date" font_color="#000000" hide_on_mobile="show" redirect_url="" end_date="21-09-2020 12:00" start_time="1600339301" end_time="0,1,1" action_end_time="hide" content_position="center" top_ditance="10" bottom_distance="10" ][/wpdevart_countdown]

Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Klarna planuje debiut na giełdzie w Londynie

Jak dowiedziała się telewizja CNBC, Klarna przygotowuje się do debiutu giełdowego. Szwedzki fintech utworzy spółkę-córkę, która w przyszłości będzie notowana na giełdzie w Londynie. W tej chwili jednak nie wiadomo, kiedy miałoby dojść do pierwszej oferty publicznej akcji spółki (IPO).

Klarna jest obecnie wyceniana na 6,7 miliarda euro, jednak wycena spółki była znacznie wyższa po wybuchu pandemii COVID-19, kiedy na popularności zaczął zyskiwać model biznesowy polegający na umożliwieniu klientom dokonywania zakupów online z odroczonymi płatnościami. W szczytowym momencie spółka założona i prowadzona przez Sebastiana Siemiątkowskiego była wyceniana przez inwestorów na 45,6 miliarda dolarów.

Startup zyskał finansowanie m.in. SoftBanku, a także funduszy inwestycyjnych Sequoia Capital, Silver Lake i Ant Group, które łącznie dofinansowały spółkę kwotą przekraczającą 4 miliardy dolarów. Wraz jednak z rosnącymi zyskami, rosły także koszty operacyjne, a wynikom finansowym z pewnością nie sprzyjała wysoka inflacja i wzrost stóp procentowych. W efekcie na początku 2022 roku Klarna musiała zwolnić 10 procent załogi liczącej w owym czasie około 7000 osób.

Szwedzka firma jednak przetrwała te zawirowania i w trzecim kwartale 2023 roku poinformowała, że odnotowała 30% wzrost przychodów oraz ograniczyła straty o 56%. Fintech ogłosił też rozszerzenie współpracy z Zalando i Aribnb, a także inwestycje w rozwiązania oparte na sztucznej inteligencji. Użytkownicy za pomocą aplikacji mobilnej mogą zrobić zdjęcie przedmiotu i wyszukać najkorzystniejszą cenę. Narzędzie pozwala rozpoznać ponad 10 milionów przedmiotów codziennego użytku i porównać ceny w 50 milionach sklepach współpracujących z Klarną. Usługa jest dostępna obecnie w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Niemczch i krajach skandynawskich.

Dodaj komentarz

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

POLECANE

3,272FaniLubię
10,608ObserwującyObserwuj
1,570SubskrybującySubskrybuj

NOWE WYDANIE

POLECANE

NAJNOWSZE