Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Zapraszamy już za:

[wpdevart_countdown text_for_day="Dni" text_for_hour="Godzin" text_for_minut="Minut" text_for_second="Sekund" countdown_end_type="date" font_color="#000000" hide_on_mobile="show" redirect_url="" end_date="21-09-2020 12:00" start_time="1600339301" end_time="0,1,1" action_end_time="hide" content_position="center" top_ditance="10" bottom_distance="10" ][/wpdevart_countdown]

Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

KE otworzy dostęp do unijnych superkomputerów dla startupów

Przewodnicząca Komisji Europejskiej, Ursula von der Leyen zapowiedziała szersze udostępnienie mocy obliczeniowej superkomputerów, którymi zarządza konsorcjum EuroHPC. Z urządzeń będą miały szansę skorzystać europejskie firmy, które w sposób etyczny i odpowiedzialny rozwijają narzędzia sztucznej inteligencji.

Obecnie Unia Europejska może się pochwalić trzema światowej klasy superkomputerami: działającego we włoskiej Bolonii LEONARDO, fińskim LUMI oraz zlokalizowanego w Barcelonie MareNostrum5.

Dzięki inwestycjom, które zrealizowaliśmy w ostatnich latach, Europa stałą się liderem w dziedzinie obliczeń superkomputerowych. W UE mamy trzy najnowocześniejsze superkomputery. I musimy wykorzystać wynikające z tego możliwości. Dostęp do europejskiej infrastruktury obliczeń superkomputerowych pomoże start-upom w rozwoju i zwiększaniu skali działalności w dziedzinie sztucznej inteligencji w sposób odpowiedzialny i zgodny z wartościami europejskimi – powiedziała Ursula von der Leyen.

Poza udostępnieniem infrastruktury etycznie działającym firmom technologicznym, EuroHPC ogłosiło też konkurs “Wielkie wyzwanie SI”. Zostaną Konsorcjum wyłoni cztery europejskie startupy z sektora AI, które uzyskają dostęp do centrów obliczeń superkomputerowych i podzielą się nagrodą w wysokości 1 mln euro.

EuroHPC JU (skrót od ang. European High Performance Computing Joint Undertaking ) to wspólna inicjatywa Unii Europejskiej, krajów członkowskich i partnerów prywatnych, której celem jest stworzenie światowej klasy ekosystemu superkomputerów oraz wspieranie efektywne i etyczne wykorzystanie sztucznej inteligencji na potrzeby rozwoju nauki i przemysłu. Budżet przedsięwzięcia na lata 2021-2027 wynosi 7 mld euro.

Dodaj komentarz

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

POLECANE

3,272FaniLubię
10,608ObserwującyObserwuj
1,570SubskrybującySubskrybuj

NOWE WYDANIE

POLECANE

NAJNOWSZE