Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Zapraszamy już za:

[wpdevart_countdown text_for_day="Dni" text_for_hour="Godzin" text_for_minut="Minut" text_for_second="Sekund" countdown_end_type="date" font_color="#000000" hide_on_mobile="show" redirect_url="" end_date="21-09-2020 12:00" start_time="1600339301" end_time="0,1,1" action_end_time="hide" content_position="center" top_ditance="10" bottom_distance="10" ][/wpdevart_countdown]

Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Jesteś programistą i rozliczasz się 8,5-procentowym ryczałtem? Urząd Skarbowy może się Tobą zainteresować!

Jak podaje wyborcza.biz mnożą się przypadki kwestionowania rozliczania się osób w zawodach informatycznych za pomocą ryczałtu 8,5%. 

Nie jest tajemnicą, że gro pracowników sektora software IT pozostaje w relacji B2B ze swoim pracodawcą. Umowy o pracę opłacają się jedynie do pewnej kwoty zarobków, powyżej której znajdują się z całą pewnością przychody nawet początkujących programistów. Stąd wysoka popularność jednoosobowych działalności gospodarczych w IT. Popularność rozliczania ryczałtem (zamiast tzw. zasad ogólnych lub podatku liniowego) wzrosła w czasie zamieszania podatkowego zwanego Polskim Ładem. Ostatnie informacje wskazują nie tylko na, obecny już od pewnego czasu proceder interpretowania prawa przez urzędu skarbowe w taki sposób, aby wepchnąć podatnika ze stawki 8,5% na 12%, ale na zdecydowanie bardziej kłopotliwą, a przede wszystkim kosztowną sytuację.

Wyborcza.biz podaje przykład, obrazujący sytuację, która w ostatnim czasie zdaje się nie być wyjątkiem. Chodzi o programistę, pana Pawła, prowadzącego od lutego 2022 roku jednoosobową działalność gospodarczą. Wówczas, przy rejestracji firmy, zaznaczył w formularzu CEIDG chęć rozliczania się ryczałtem. Tymczasem rozliczając rok 2022 został poinformowany przez urząd skarbowy, że jego firma rozlicza się zgodnie z zasadami ogólnymi. W efekcie US zażądał dopłacenia “zaległych” podatków za miniony rok. Mowa o niemałej kwocie – powyżej 50 tys. zł.

Przyczyną problemu miało być błędne wskazanie formy rozliczania w formularzu CEIDG. Gdy zostanie stwierdzony błąd, urząd skarbowy interpretuje formę rozliczenia jako domyślną: a więc na zasadach ogólnych. Jak podaje Wyborcza.biz, nie jest to odosobniona sytuacja. Najczęściej mają one wynikać z błędu podatnika, ale, jak zaznacza cytowany doradca podatkowy, trafiają się także błędy systemu rejestracyjnego CEIDG.

Recepta na ten problem? Na wszelki wypadek zaraz po rejestracji działalności sprawdzić formę rozliczenia wpisaną w CEIDG. Aby zabezpieczyć się przed “porządkiem” urzędniczym dobrze jest także, na wszelki wypadek, pobrać potwierdzenie złożenia oraz potwierdzenie wypełnienia wniosku.

 

Dodaj komentarz

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

POLECANE

3,272FaniLubię
10,608ObserwującyObserwuj
1,570SubskrybującySubskrybuj

NOWE WYDANIE

POLECANE

NAJNOWSZE