Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Zapraszamy już za:

[wpdevart_countdown text_for_day="Dni" text_for_hour="Godzin" text_for_minut="Minut" text_for_second="Sekund" countdown_end_type="date" font_color="#000000" hide_on_mobile="show" redirect_url="" end_date="21-09-2020 12:00" start_time="1600339301" end_time="0,1,1" action_end_time="hide" content_position="center" top_ditance="10" bottom_distance="10" ][/wpdevart_countdown]

Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Hongkong: projektanci wypróbowują nowego asystenta AiDA

Na pokazie Fashion X AI w Hongkongu uczestnicy zauważyli pewien „obcy” rys w nowych ubraniach prezentowanych na wąskim wybiegu imprezy – bo i w rzeczywistości projekty nie były całkowicie dziełem ludzi. W centrum pokazu znalazło się ponad 80 strojów 14 projektantów, z których wszystkie zostały stworzone przy użyciu oprogramowania sztucznej inteligencji AiDA („AI-based Interactive Design Assistant”). 

Jak podaje Reuters, oprogramowanie zostało opracowane przez doktorantów i pracowników naukowych z AiDLab z Hongkongu. Modelki spowite w monochromatyczny błękit, ubrane w stroje od puchowych kurtek po półprzezroczyste spódnice przechadzały się wzdłuż rzędów krytyków i projektantów mody.

Uczestniczka pokazu, Cynthia Tse przyznała, że czuła się, jakby była świadkiem przyszłości mody na pokazie 19 grudnia. „Myślę, że zakrycie twarzy jest zdecydowanie obce i ekscytujące” – powiedział Tse.

Według CEO AiDLab, Calvina Wonga, oprogramowanie zostało stworzone, aby służyć jako „narzędzie pomocnicze” dla projektantów. „AiDA jest asystentem projektantów mody tylko po to, by im pomóc” – powiedział Wong. – „Projekanci i sztuczna inteligencja mogą współpracować, aby stworzyć ostateczny kształt kolekcji”. System AiDA jest wspierany przez technologie sztucznej inteligencji, takie jak rozpoznawanie obrazu czy wykrywanie i generowanie obrazu, powiedział Wong. Projektanci mogą przesyłać szkice robocze, materiały i palety kolorów na wirtualną tablicę, a algorytm oprogramowania wygeneruje projekty, które projektanci mogą modyfikować i dodawać do nich nieco własnego stylu. System może wyprodukować tuzin szablonów w ciągu 10 sekund, oszczędzając cenny czas projektantów, powiedział Wong.

Projektant mody z Hongkongu, Mountain Yam, używa AiDA od sześciu miesięcy i przyznał, że nie tylko zaoszczędziło to jego czasu, ale także zainspirowało. „Nasza relacja jest porównywalna do romantycznego związku, ponieważ wydawało mi się, że stopniowo ją poznawałem (AiDA), a ona stopniowo poznawała moje projekty” – powiedział Yam. – „Zgodnie z moimi liniami, stylami i bazami danych system proponuje mi coś, czego być może nigdy nie brałem pod uwagę, ale ona (AiDA) uważa, że jest to dla mnie odpowiednie. Dlatego uważam, że tym samym rozwijamy długoterminową relację”.

Projektantka mody Yulia Tlili przyznała, że miała nadzieję, iż projekty AI będą bardziej widoczne w kolekcji, zauważając, że nie były one tak radykalne jak te futurystyczne, które pomagała projektować na początku swojej kariery. „Myślę, że sztuczna inteligencja jest pełna możliwości i jest to naprawdę niesamowita okazja dla studentów i profesorów, aby współpracować w tej naprawdę interesującej dziedzinie” – powiedział Tlili.

AiDA została oficjalnie uruchomiona wraz z pokazem Fashion X AI i jest dostępna dla projektantów w Europie i regionie Azji i Pacyfiku.

Dodaj komentarz

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

POLECANE

3,272FaniLubię
10,608ObserwującyObserwuj
1,570SubskrybującySubskrybuj

NOWE WYDANIE

POLECANE

NAJNOWSZE