Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Zapraszamy już za:

[wpdevart_countdown text_for_day="Dni" text_for_hour="Godzin" text_for_minut="Minut" text_for_second="Sekund" countdown_end_type="date" font_color="#000000" hide_on_mobile="show" redirect_url="" end_date="21-09-2020 12:00" start_time="1600339301" end_time="0,1,1" action_end_time="hide" content_position="center" top_ditance="10" bottom_distance="10" ][/wpdevart_countdown]

Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Hewlett Packard Enterprise i Aleph Alpha demonstrują generatywną AI dla przemysłu produkcyjnego

Generatywna sztuczna inteligencja (AI) to technologia, która w najbliższych latach będzie odgrywać kluczową rolę w wielu branżach, w tym w produkcji. Zastosowanie AI może znacząco przyczynić się do zwiększenia wydajności i bezpieczeństwa operacji wykonywanych przez roboty, między innymi w fabrykach.

Robot wraz z asystentem AI został zaprezentowany przez Hewlett Packard Enterprise (HPE) i niemiecką firmę Aleph Alpha na targach Hannover Messe. Asystent AI został wytrenowany z wykorzystaniem instrukcji obsługi robota przemysłowego przy użyciu superkomputera AI stworzonego przez HPE oraz multimodalnego modelu językowego “Luminous” firmy Aleph Alpha. Dzięki temu personel fabryki może swobodnie komunikować się z robotem poprzez asystenta AI w języku naturalnym lub za pomocą obrazów, bez konieczności stosowania specyficznej terminologii czy predefiniowanego systemu.

Prostym przykładem dialogu będzie: “Wypadek! Jak mogę natychmiast zatrzymać robota?”. Odpowiedź: “Naciśnij duży czerwony przycisk w prawym górnym rogu urządzenia. To przycisk zatrzymania awaryjnego”.

A za pomocą obrazów na przykład: podczas kalibracji robota operator robi zdjęcie określonego znaku kalibracyjnego za pomocą smartfona lub tabletu i pyta, czy to jest prawidłowa pozycja kalibracyjna.

Ponadto asystent AI jest w stanie odpowiedzieć na pytania dotyczące instalacji, konserwacji oraz bezpieczeństwa pracy, co pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze.

Asystent AI nie tylko zwiększa wydajność, ale także wspiera personel fabryki w przestrzeganiu przepisów bezpieczeństwa. Może poprosić operatora o sfotografowanie pozycji robota i sprawdzić, czy ta pozycja jest bezpieczna, nie zagraża personelowi. W przypadku poważnych problemów, asystent AI może dostarczyć kluczowych informacji, aby zapobiec uszkodzeniom lub przestojom w produkcji.

 

 

Demo na żywo na targach w Hanowerze to tylko początek możliwości, jakie generatywna AI otwiera przed branżą produkcyjną. Można rozszerzyć możliwości asystenta AI na całe środowisko produkcyjne fabryki, a także na łańcuch dostaw. Szkolenie z dalszej dokumentacji technicznej, a także z informacji o dostawcach, umowach dostaw, warunkach i przepisach prawnych, kosztach lub emisji CO2 to tylko niektóre z przykładów, jak generatywna AI może stać się strategicznym narzędziem do redukcji kosztów, minimalizacji ryzyka i poprawy zrównoważonego rozwoju w całym łańcuchu dostaw.

Tocząca się obecnie dyskusja na temat generatywnej sztucznej inteligencji porusza m.in. kwestie zagrożeń związanych z fałszywymi treściami i własnością cyfrową. Na targach Hannover Messe firma HPE przedstawiła swoje rozwiązania, które umożliwiają kontrolowanie tych estii. W ramach tego podejścia HPE wspiera użytkowników i dostawców w zakresie planowania, wdrażania i obsługi generatywnej sztucznej inteligencji.

Firma HPE zbudowała także superkomputer AI “alpha ONE”, którego Aleph Alpha używa do szkolenia i obsługi swojego modelu językowego Luminous. Dzięki temu, Aleph Alpha może działać na lokalnej infrastrukturze AI w siedzibie klienta, co umożliwia ochronę tajemnic handlowych i uniknięcie zależności od chmury obliczeniowej. Luminous oferuje także unikalną funkcjonalność, pozwalającą na weryfikację generowanych treści i śledzenie ich źródeł, co zapewnia większe bezpieczeństwo i wiarygodność dla użytkowników.

Klienci korporacyjni mogą liczyć na wsparcie HPE w zakresie definiowania i planowania przypadków użycia, integrowania generatywnej AI z istniejącym środowiskiem IT i procesami, a także konfigurowania i obsługiwanie lokalnego środowiska AI. HPE we współpracy z Aleph Alpha opracowuje także aplikacje AI dostosowane do indywidualnych potrzeb klientów.

Informacje o innych rozwiązaniach HPE dedykowanych branży produkcyjnej dostępne są tutaj.

 

“Klientowi trzeba pokazać drogę, w jaki sposób może wykorzystać AI” – powiedział Maciej Kalisiak z HPE podczas Akademii Integracji AB

Dodaj komentarz

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

POLECANE

3,272FaniLubię
10,608ObserwującyObserwuj
1,570SubskrybującySubskrybuj

NOWE WYDANIE

POLECANE

NAJNOWSZE