Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Zapraszamy już za:

[wpdevart_countdown text_for_day="Dni" text_for_hour="Godzin" text_for_minut="Minut" text_for_second="Sekund" countdown_end_type="date" font_color="#000000" hide_on_mobile="show" redirect_url="" end_date="21-09-2020 12:00" start_time="1600339301" end_time="0,1,1" action_end_time="hide" content_position="center" top_ditance="10" bottom_distance="10" ][/wpdevart_countdown]

Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Global Mobile Broadband Forum 2023 – wydarzenie pod znakiem 5.5 G

W dniach 10-11 października, w Dubaju, odbyło się Global Mobile Broadband Forum 2023, organizowane przez Huawei wraz z partnerami branżowymi GSMA, GTI i SAMENA, wydarzenie skupione na nowoczesnych rozwiązaniach komunikacyjnych. Kluczowym składnikiem agendy była tematyka 5.5G. 

Czym w ogóle jest 5.5G? Technologie komunikacyjne już od dłuższego czasu funkcjonują pod charakterystycznymi “szyldami” określanymi mianem generacji. To nie jest do końca precyzyjne określenie, ale pozostaje funkcjonalnym dla pewnego uproszczenia. 5.5G lub, jak bywa też nazywane, 5G-Advanced to część pakietu standardów 3GPP Release 18, które zostaną oficjalnie sformalizowane w 2024 r. 5G-Advanced wprowadza nowe funkcjonalności w technologii bezprzewodowej 5G m.in. poprawiające prędkość transferu danych, maksymalizujące zasięg, zwiększające mobilność i efektywność energetyczną. I to właśnie cały koszyk rozwiązań usprawniających obecne modele 5G był głównym przedmiotem merytorycznym Global Mobile Broadband Forum 2023.

 

5G “idzie dobrze”, czas na 5,5G

Chociaż z perspektywy użytkowników w Polsce może to zakrawać na smutny żart, szybkość adopcji technologii 5G jest, w globalnym ujęciu, zdecydowanie szybszy niż miało to miejsce niegdyś w przypadku 4G. To natomiast daje dobrą perspektywę dla dalszych ulepszeń w tym obszarze. Właśnie takim wzmocnieniem przewag technologicznych ma być 5,5G.

Otwierając wydarzenie, rotacyjny prezes Huawei, Ken Hu, łącząc się zdalnie z uczestnikami spotkania w Dubaju rozmawiał z Dyrektorem Generalnym GSMA, Mattem Granrydem. Rozmowę rozpoczęto m.in. odniesieniem się do obecnego stanu sieci, ale i zmieniających się potrzeb.

„Technologia zmienia się bardzo szybko i każdego dnia pojawiają się nowe wymagania” – powiedział Ken Hu – „Dlatego nasze sieci również muszą się rozwijać. Nasza branża jako całość musi przygotować się na przyszłość i zmaksymalizować wartość inwestycji w 5G – dlatego tak ciężko pracujemy nad 5G-Advanced”.

Prezes Huawei odniósł się przede wszystkim do sukcesu, jakim jest tempo globalnego wdrażania 5G. Prezesi zgodzili się, że w technologii 5G nastąpił niezwykły postęp w tempie wdrażania sieci, ale i usługach konsumenckich oraz w zastosowaniach przemysłowych nowych technologii łączności. Pomimo utrudnień natury politycznej, Huawei pozostaje ważnym dostawcą rozwiązań 5G. Ken Hu podkreślił też znaczący postęp nie tylko wdrożeniowy, ale i technologiczny osiągnięty od czasu debiutu technologii 5G w początkach 2019 r. 5G to najszybciej rozwijająca się technologia mobilna w historii, która osiągnęła miliard połączeń zaledwie trzy lata po jej uruchomieniu. Dla porównania, osiągnięcie tego samego kamienia milowego zajęło 4G sześć lat.

Rozmowa między Kenem Hu i Mattem Granrydem odbyła się, niestety, zdalnie (fot. Huawei)

Co ważne, Ken Hu wskazał także, że branża wciąż znajduje się na samym początku drogi, która ma zapewnić pełne wykorzystanie potencjału tej technologii. Patrząc na cykle rozwoju kolejnych generacji łączności GSM nie jest trudno się z tym zgodzić. Nawet jeśli założymy, że pełnię swoich możliwości technologia 5G (ale i 5,5G, o czym zaraz) osiągnie za kilka lat, to jej następca nie ukaże się przed rokiem 2030. 5G, w różnych wersjach i odmianach, zostanie z nami na dłużej.

W rozmowie między prezesami Huawei i GSMA padło wiele ważnych spostrzeżeń. Ken Hu powiedział, że operatorzy komórkowi na całym świecie wdrożyli około 260 sieci 5G, obejmujących prawie połowę światowej populacji. Stwierdził, że wdrożenie 5G nastąpiło znacznie szybciej niż 4G i w ciągu nieco ponad czterech lat na całym świecie odbyło się około 1,5 miliarda połączeń, zauważając, że na niektórych rynkach ARPU wzrosło o 10 do 25 procent.

„…. Osiągnęliśmy duży postęp w zakresie 5G. Bez wątpienia jest to nowy motor wzrostu dla operatorów telefonii komórkowej (…) W ciągu ostatnich czterech lat zidentyfikowaliśmy kluczowe scenariusze dla zastosowań przemysłowych, takich jak zdalne sterowanie, transmisja wideo, wizja maszynowa i pozycjonowanie, w których możemy zmaksymalizować wartość 5G” – kontynuował Hu – „Zidentyfikowaliśmy także branże, takie jak górnictwo, porty i produkcja, w których możemy zwiększyć możliwości 5G”.

Granryd natomiast zauważył korzyści biznesowe, płynące z rozwoju technologii łączności 5G: „5G napędza transformację cyfrową w różnych branżach i otwiera ogromne możliwości. W 2030 r. sieć 5G wniesie do światowej gospodarki 1 bilion dolarów, a korzyści rozprzestrzenią się na wszystkie branże”.

Moją uwagę zwróciło to, że na wielu wystąpieniach podczas MBBF 2023 powracał temat wykorzystania łączności 5G w obszarze logistyki, zwłaszcza portowej. To interesujące, zwłaszcza, jeśli weźmiemy pod uwagę rosnące znaczenie globalnego transportu. Usprawnienia na tym polu mogą być realnym wzmocnieniem gospodarek zwłaszcza tych państw, które są ważnymi eksporterami.

Cenne ostatnie metry

Chociaż wiodącym motywem Global Mobile Broadband Forum 2023 była łączność 5,5G, to nie zabrakło wielu informacji o rozwiązaniach operujących także w obszarze “zwykłego” 5G. Przykładem jest chociażby, często wspominana podczas wydarzenia, metoda FWA (ang. fixed wireless access, stacjonarny dostęp bezprzewodowy). Jest to sposób dostarczania łączności wszędzie tam, gdzie nie ma możliwości położenia kabli transmisji przewodowej, a odległość i liczba urządzeń klienckich wykracza poza możliwości WiFi.

FWA wydaje się być idealnym rozwiązaniem wielu problemów z łącznością na “ostatnich metrach”. W wielu miejscach nie ma możliwości położenia tradycyjnej infrastruktury przewodowej, lub koszt jej założenia jest zbyt duży i operator zwyczajnie nie decyduje się na taki ruch. Wówczas, dość prostymi metodami może doprowadzić szybką i obarczoną niskimi opóźnieniami sieć do użytkowników.

Innym zagadnieniem działającym blisko urządzeń klienckich, na tzw. ostatnich metrach są sieci działające w budynkach. Nie jest tajemnicą, że sygnał wysokiej częstotliwości niezbyt “lubi się” z przeszkodami terenowymi, co nieraz utrudnia połączenia w budynkach. Fabryki, tereny urzędów, uczelni, biurowce, dworce czy lotniska – wszędzie tam doprowadzenie skutecznego i szybkiego 5G nie jest wcale tak proste, jak mogłoby się wydawać.

Yang Chaobin, członek zarządu i prezes ds. produktów i rozwiązań ICT firmy Huawei, na scenie MBBF w Dubaju wprowadził na rynek LampSite X, cyfrowe rozwiązanie nowej generacji 5G do stosowania w pomieszczeniach, które ma pomóc operatorom w otwarciu nowej przestrzeni biznesowej i w stronę inteligencji cyfrowej.

„LampSite X po raz pierwszy zapewnia niezrównane możliwości 5,5G w pomieszczeniach zamkniętych, aby kompleksowo unowocześnić cyfryzację wnętrz: dzięki najsmuklejszej konstrukcji, najprostszemu wdrożeniu i najniższemu zużyciu energii rozwiązanie osiąga prędkość 10 Gb/s i oferuje różnorodne możliwości, spełniając wymagania konsumentów w zakresie lepsze wrażenia w pomieszczeniach zamkniętych i większa produktywność cyfrowa w różnych branżach.” – powiedział Yang Chaobin

Trudno zresztą pominąć aspekt, który napędza zapotrzebowanie na tego typu rozwiązania: postępująca cyfryzacja wszelkich aspektów funkcjonowania ludzkości. Coraz silniej zdigitalizowana produkcja, edukacja, przepływ wiedzy i informacji w biznesie – wszystko to determinuje wzrost potrzeb. Jest także druga strona medalu: szybko rozwijająca się sieć 5G napędza gwałtowny wzrost ruchu mobilnego. Dziś aż 80% tego ruchu generowane jest w pomieszczeniach zamkniętych. Stąd właśnie potrzeba takich urządzeń jak LampSiteX.

Ponieważ ruch w pomieszczeniach jest nierównomiernie rozłożony w ciągu doby, Huawei wskazuje, że konieczne jest dynamiczne oszczędzanie energii w oparciu o obciążenie ruchem, aby pomóc operatorom w obniżeniu kosztów energii. I taka jest właśnie rola LampSite X. Urządzenie to może spełnić różne wymagania w zakresie cyfryzacji wnętrz. Ta seria produktów może mieć objętość zaledwie 1 litra i wagę 1 kg, obsługuje wszystkie pasma, wszystkie technologie dostępu radiowego (RAT) i wszystkie łącza szerokopasmowe, umożliwiając sieciom osiągnięcie ultrawysokiej wydajności, bardzo zróżnicowanych możliwości i bardzo niskiego zużycia energii. Łączy przy tym mmWave i sub-6 GHz, aby osiągnąć szczytową przepustowość ponad 10 Gb/s. To przy tym pierwszy produkt, który zapewnia 5,5G 10 Gb/s w pomieszczeniach zamkniętych. Wykorzystuje rozwiązanie Huawei „0 Bit 0 Watt”, aby uzyskać regulację mocy opartą na usługach, specjalny stan uśpienia poza godzinami szczytu przy zużyciu energii mniejszym niż 1 W oraz wybudzenie na żądanie w ciągu kilku sekund.

5.5G w domowych warunkach? 

Przy okazji samego MBBF 2023 uruchomiono interesującą placówkę ukazującą zastosowanie dla nowoczesnych systemów łączności nie w złożonej sieci kampusowej, w fabryce, wielkim biurze, porcie lotniczym czy innym potężnym obiekcie, ale w… domu. Organizatorzy chwalą się, że stworzyli w ten sposób pierwszą na świecie “willę 5,5G”. Huawei i operator Du wykorzystali technologię stacjonarnego dostępu bezprzewodowego (FWA) 5G-Advanced (5.5G) firmy Huawei. Jakie możliwości daje ta łączność w domu?

Prezentacja ekranów 3D niewymagających noszenia gogli. Spotkanie zorganizowane było we wspomnianej 5.5-Villa (fot. Krzysztof Bogacki)

Willę odwiedziłem we wtorek, dzień po jej oficjalnym otwarciu i wciąż sprawiała wrażenie niedokończonego projektu. Oddaje jednak dobrze możliwości jakie do domowych pieleszy dostarczy łączność 5.5G. Tutaj najważniejsze zastosowania związane są z rozrywką. Streaming 8K UHD, który przy szybkości zapewnianej przez standardowe systemy 5G wysycałby możliwość łącza, gry z rozszerzoną rzeczywistością czy też obrazy 3D – to zastosowania, które na wydatnie zwiększają domowy apetyt na transfer danych. Jak pokazano na miejscu, 5.5G uruchomione przez Du, z wykorzystaniem sprzętu Huawei, zapewniające do 10 Gb/s radzi sobie z takimi wyzwaniami.

Zdjęcia organizatora:

Dwa światy w łączności czy powrót do zgody?

Chociaż imponujące, MBBF 2023 utrwaliło we mnie raczkujące ostatnio przekonanie dotyczące przyszłości standardów telekomunikacyjnych. Otóż niemal wszyscy prelegenci pochodzili albo z Chin, albo krajów tzw. globalnego południa. Liczne przykłady wdrożeń, adaptacji nowych rozwiązań itd. przedstawiały przypadki z miejsc, które trudno wiązać z szeroko rozumianym “Zachodem”. Wobec napięć na linii USA-Chiny, nietrudno odnieść wrażenie, że mamy do czynienia z budowaniem pewnego rodzaju koalicji; jednej pod przewodnictwem Waszyngtonu, drugiej: Pekinu. Znamienne jednak, że ani razu nie pojawił się podczas MBBF wątek rosyjski, nie było prelegentów z tegoż kraju, wreszcie, żaden z przykładów nie odnosił się do tamtejszego rynku telco.

Nie mogę przy tym powiedzieć, aby przykłady wdrożeń z tych “niezachodnich” części świata nie były interesujące. Przeciwnie. Transmisja live z chińskiego święta narodowego w Hong Kongu za pośrednictwem szybkich połączeń zapewnianych właśnie przez Huawei, rekordowa szybkość łączności mobilnej nie gdzieś w Europie czy USA, ale w ZEA, każą zastanowić się nad tym kto jest dziś w awangardzie rynku telco. Mam jednocześnie nadzieję, że polityczna polaryzacja nie doprowadzi do rozłamu w standaryzacjach. Rozbicie przyszłych standardów, ograniczanie wzajemne rynków, wojna informacyjna i stałe naciski nie są bowiem zachęcającym obrazem przyszłości rynku w epoce 6G. Do tej mamy jednak nieco czasu.

Jak się okazuje, to właśnie w Dubaju, czy szerzej, w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, sieci mobilne należą do absolutnej czołówki pod względem prędkości. Lokalizacja wydarzenia nie jest więc przypadkowa (fot. Krzysztof Bogacki)
Świetny zasięg 5G jest realizowany pomimo charakterystycznej budowy miasta, przesyconej bardzo wysokimi budowlami (fot. Krzysztof Bogacki)

Póki co, króluje 5G, a Huawei i jego partnerzy już są gotowi na 5.5G. Danych przesyłamy (mimo rozwoju edge computing) coraz więcej, a sieci są w wielu miejscach silnie obciążone. 5.5G, z jego rewelacyjną prędkością, może stanowić częściowe rozwiązanie problemów, zwłaszcza tych trapiących miejsca przebywania wielu użytkowników. Sądzę także, że wszelkie odmiany 5G czeka długie życie rynkowe – co wynika wprost z cyklu adaptacji kolejnych standardów. Jak długo będziemy czekać na 6G? Zapewne jeszcze kilka lat, a przez ten czas zapotrzebowanie na szybkie, obarczone niskimi opóźnieniami połączenia bezprzewodowe, będą tylko rosły. Stąd wdrażanie 5G i jego rozwojowej wersji, 5.5G (5G-Advanced) powinno być priorytetem dla krajowych operatorów także w Polsce. Póki co, czekamy na formalności.

Dodaj komentarz

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

POLECANE

3,272FaniLubię
10,608ObserwującyObserwuj
1,570SubskrybującySubskrybuj

NOWE WYDANIE

POLECANE

NAJNOWSZE