Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Zapraszamy już za:

[wpdevart_countdown text_for_day="Dni" text_for_hour="Godzin" text_for_minut="Minut" text_for_second="Sekund" countdown_end_type="date" font_color="#000000" hide_on_mobile="show" redirect_url="" end_date="21-09-2020 12:00" start_time="1600339301" end_time="0,1,1" action_end_time="hide" content_position="center" top_ditance="10" bottom_distance="10" ][/wpdevart_countdown]

Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Francuski Eutelsat jest bliski przejęcia brytyjskiego operatora satelitarnego OneWeb

Francuska firma satelitarna Eutelsat jest gotowa kupić brytyjskiego rywala OneWeb w transakcji, która może być ogłoszona już w ten poniedziałek, podają osoby, które są blisko sprawy.

OneWeb został wyceniony na 3,4 mld dolarów. Eutelsat ma już 23% udziałów w OneWeb i jest jego drugim największym udziałowcem. Połączenie dwóch firm wzmocniłoby ich pozycję w dążeniu do zbudowania całej konstelacji satelitów na niskiej orbicie, rzucając wyzwanie takim firmom jak Starlink od SpaceX i Projekt Kuiper od firmy Amazon.com Inc. Oczekuje się, że popyt na wystrzeliwanie satelitów przyspieszy po ostatnich sankcjach, które zepchnęły na boczny tor rosyjski przemysł kosmiczny, a gigantyczne konstelacje satelitów mogą zaoferować nowy kanał do przesyłania szerokopasmowego internetu z kosmosu.

Największym udziałowcem Eutelsata jest francuski państwowy bank inwestycyjny Bpifrance, posiadający 20% udziałów. Jego czwartym co do wielkości udziałowcem jest chiński suwerenny fundusz China Investment Corporation.
OneWeb z kolei został uratowany przed bankructwem przez rząd brytyjski i indyjską firmę Bharti Global, która posiada pakiet większościowy. Efektem przejęcia będzie mniejszościowy udział rządu brytyjskiego w połączonym przedsiębiorstwie.

Eutelsat na giełdzie w Paryżu ma wartość rynkową wynoszącą 2,4 mld euro, a jego dług netto na koniec 2021 roku wynosi 3 mld euro.

Po dokonanej transakcji Wielka Brytania zachowa specjalne prawa nad OneWeb w tym weto wobec sprzedaży klientom uznanym za niebezpiecznych ze względów bezpieczeństwa oraz weto wobec zmiany lokalizacji siedziby. Te specjalne prawa wiążą się również z wetem wobec relacji biznesowych, które mogą zagrozić tzw. sojuszowi wywiadowczemu “Five Eyes” składającemu się z Australii, Kanady, Nowej Zelandii, Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych, a także z głosem w sprawie łańcucha dostaw i decyzji dotyczących startu kolejnych satelit.

Dodaj komentarz

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

POLECANE

3,272FaniLubię
10,608ObserwującyObserwuj
1,570SubskrybującySubskrybuj

NOWE WYDANIE

POLECANE

NAJNOWSZE