Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Zapraszamy już za:

[wpdevart_countdown text_for_day="Dni" text_for_hour="Godzin" text_for_minut="Minut" text_for_second="Sekund" countdown_end_type="date" font_color="#000000" hide_on_mobile="show" redirect_url="" end_date="21-09-2020 12:00" start_time="1600339301" end_time="0,1,1" action_end_time="hide" content_position="center" top_ditance="10" bottom_distance="10" ][/wpdevart_countdown]

Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

EY Polska ze wsparciem organizacji asperIT po raz drugi zorganizował rekrutację przeznaczoną dla kandydatów neuroróżnorodnych

Działy HR stoją przed trudnym zadaniem utrzymania obecnych pracowników oraz pozyskania nowych talentów, których pula jest ograniczona. Dlatego coraz większe znaczenie ma otwarcie się na kandydatów neuroróżnorodnych, np. w spektrum autyzmu. Osoby te mają kluczowe kompetencje przyszłości, takie jak: analityczne myślenie, wyobraźnia przestrzenna, rozwiązywanie złożonych problemów, projektowanie, analiza danych oraz kreatywność. EY Polska ze wsparciem organizacji asperIT po raz drugi zorganizował rekrutację przeznaczoną dla kandydatów neuroróżnorodnych, aby mogli w pełni wykorzystać swój potencjał w biznesie.

Różnorodność zespołów stymuluje wzrost innowacji. Realizując ten cel i wspierając potencjał drzemiący w osobach neuroróżnorodnych, firma konsultingowa EY buduje w Polsce Neurodiversity Center of Excellence (NCoE). W ramach centrum EY zatrudnia osoby neuroróżnorodne. Pierwsza rekrutacja miała miejsce w 2021 roku, a w jej ramach eksperci EY wypracowali specjalistyczne metody pracy oraz przeszkolili menedżerów i zespoły z efektywnej komunikacji. Pracę w roli konsultantów znalazło sześć osób. Na przełomie 2023 i 2024 roku zorganizowano kolejną rekrutację, która zakończyła się przyjęciem ośmiu kandydatów do zespołów fincrime, cybersecurity, aktuariatu oraz assurance. Co ważne, większość z nich po raz pierwszy otworzyła się na zatrudnienie osób neuroróżnorodnych.

 

Chcemy zatrudniać kandydatki i kandydatów, którzy posiadają zróżnicowany zestaw umiejętności, doświadczeń i perspektyw, co w znaczący sposób przyczyni się do rozwoju naszych zespołów. Wierzymy, że pracownicy neuroróżnorodni mogą realizować się w różnych obszarach. Widzimy ich ogromny potencjał przy projektach IT, związanych z zarządzaniem ryzykiem czy cyberbepieczeństwem, gdzie wymaga się skupienia na danych, uważności i dokładności. Jednocześnie są bardzo kreatywni i nie mają oporów, by podważać istniejący porządek. Z mojej perspektywy obecność osób neuroróżnorodnych to ogromna wartość dodana do pracy każdego zespołu – tłumaczy Radosław Bogucki, Partner EY Polska, Menedżer w Neurodiversity Center of Excellence.

 

Wykluczeni z rynku pracy

Choć w ostatnich latach obserwujemy wzrost liczby osób uznanych za neuroróżnorodne, np. z ADHD, dysleksją czy w spektrum autyzmu, rynek pracy nie jest wciąż przygotowany zarówno na ich rekrutowanie, jak i późniejsze wdrożenie do nowej roli. To jedno z głównych wyzwań, przed którymi stoją działy HR. Co ważne, osoby neuroróżnorodne tworzą znaczną i wciąż niewykorzystaną pulę talentów. Z raportu Droga do otwarcia rynku pracy w Polsce dla osób autystycznych przygotowanego przez Fundację JiM we współpracy z Polskim Instytutem Ekonomicznym i Forum Odpowiedzialnego Biznesu wynika, że współczynnik zatrudnienia w tej grupie wynosi zaledwie 2%, przy około 10% w Unii Europejskiej.

 

Osoby neuroróżnorodne napotykają często wyzwania w komunikacji interpersonalnej, dlatego tak ważne jest zaprojektowanie przyjaznego procesu rekrutacyjnego, który pokaże ich mocne strony i nie będzie zanadto stresujący. Nie można też zapomnieć o szkoleniach dla kadry menedżerskiej, które obejmą skuteczną komunikację oraz sposoby reagowania w trudnych sytuacjach. Proces onboardingowy nowych pracowników powinien być stopniowy, a jego ważnym elementem są szkolenia z budowania relacji, komunikowania swoich potrzeb i odczytywania komunikacji niewerbalnej. Wiele osób neuroróżnorodnych jest wrażliwych na bodźce sensoryczne, dlatego należy zadbać o właściwe przygotowanie miejsca pracy bez hałasów w tle – wyjaśnia Marta Ambroziak, Liderka obszaru rekrutacji i zarządzania marką pracodawcy EY Polska.

 

Neuroróżnorodność w biznesie

Firma EY od kilku lat działa na rzecz ułatwienia rozwoju zawodowego i wykorzystywania talentów osób neuroróżnorodnych. W tym celu stworzyła EY Neurodiversity Center of Excellence, czyli akcelerator innowacji skoncentrowany na świadczeniu usług z zakresu nowych technologii w takich obszarach, jak m.in. sztuczna inteligencja i automatyzacja, blockchain, data science czy cyberbezpieczeństwo. Pierwszy akcelerator powstał w 2016 roku w USA, a pięć lat później jego odpowiednik utworzono w Polsce.

 

Wspieranie pracowników neuroróżnorodnych to również kwestia społecznej odpowiedzialności biznesu.  Pracownicy neuroróżnorodni wnoszą do organizacji unikalne umiejętności, przewyższając w wielu aspektach pozostałych członków zespołów. Dostrzegamy, jak dzięki pracy we wzajemnie stymulującym się zespole takie osoby stają się w jeszcze większym stopniu wszechstronne, zyskując szereg kompetencji począwszy od umiejętności komunikacyjnych. Równolegle, ich obecność zmienia naszą organizację, zwiększając empatię i uważność wśród pracowników i menedżerów. Cieszy nas zwłaszcza to, że obecność w firmie osób neuroróżnorodnych pomaga lepiej zrozumieć naszym pozostałym pracownikom aspekt różnorodności i wartości z niej płynących – podsumowuje Dorota Kubiak, Dyrektor HR w EY Polska.

 

Kongres Partnerów HPE 2024: “Misją HPE jest bycie najczęściej najbardziej powszechnie wybieranym dostawcą usług hybrydowych” – podkreśliła Ula Leciejewska, Channel Director Hewlett Packard Enterprise Polska

Dodaj komentarz

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

POLECANE

3,272FaniLubię
10,608ObserwującyObserwuj
1,570SubskrybującySubskrybuj

NOWE WYDANIE

POLECANE

NAJNOWSZE