Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Zapraszamy już za:

[wpdevart_countdown text_for_day="Dni" text_for_hour="Godzin" text_for_minut="Minut" text_for_second="Sekund" countdown_end_type="date" font_color="#000000" hide_on_mobile="show" redirect_url="" end_date="21-09-2020 12:00" start_time="1600339301" end_time="0,1,1" action_end_time="hide" content_position="center" top_ditance="10" bottom_distance="10" ][/wpdevart_countdown]

Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Chiny produkują chipy na potęgę! Tyle tylko, że nie takie, jakby Pekin chciał…

Sankcje nałożone przez USA na Państwo Środka zmieniają Chiny w potężnego producenta starszych układów scalonych – produkcja wzrosła o 40% w pierwszym kwartale 2024 roku. Jest w tym jednak pewien poważny haczyk. 

Sankcje eksportowe dotyczące półprzewodników wprowadzone przez Stany Zjednoczone mogą w pewien sposób działać na swoją niekorzyść, wynika z raportu SCMP. Produkcja chińskich układów scalonych wzrosła o aż 40% w pierwszym kwartale 2024 roku. Ogromny wzrost produkcji sugeruje, że Chiny mogą potencjalnie stać się globalnym liderem w produkcji układów scalonych. Tyle tylko, że chodzi o przede wszystkim o naprawdę leciwe technologie produkcyjne.

Skąd ta zmiana? Otóż jedną z głównych przyczyn wzrostu produkcji jest brak ograniczeń handlowych dotyczących „dojrzałych układów”, czyli chipów korzystających z technologii produkcyjnych o wielkości 28 nm lub starszych. Przypomnę tylko, że pierwsze układy w 28 nm powstały w 2011 roku. Amerykański rząd celowo wyłączył te układy spod sankcji, aby zapewnić odporność łańcucha dostaw, nie narażając przy tym interesów strategicznych.

Dla układów wykonanych w starszych technologiach wciąż jest miejsce na rynku. Są one szeroko stosowane w różnych urządzeniach, takich jak sprzęt AGD, sprzęt medyczny, sprzęt audio i samochody, a zakłócenie łańcucha dostaw może spowodować globalne problemy. W rezultacie krajowa produkcja układów scalonych starszych technologii w Chinach osiągnęła rekordowy poziom, z 36,2 miliarda sztuk wyprodukowanych tylko w marcu. Produkcja Chin w ciągu ostatnich trzech miesięcy jest prawie trzykrotnie większa niż w pierwszym kwartale 2019 roku, kiedy Chiny zaczęły wprowadzać plan przywrócenia produkcji układów scalonych do kraju. To właśnie “dzięki” amerykańskim sankcjom większość nowych chińskich inwestycji skoncentrowała się na dojrzałych półprzewodnikach, a nie na najnowszych węzłach technologicznych. Silne wsparcie ze strony państwa również przyczyniło się do ogromnych wzrostów produkcji w Chinach.

Według raportów, w tym tempie Chiny zmierzają ku globalnej dominacji w produkcji starszych układów scalonych. Oczekuje się, że udział produkcji chińskich układów w starszych technologiach osiągnie 39% globalnej produkcji do 2027 roku – w porównaniu do 31% w ubiegłym roku. Ten trend może się utrzymać po 2027 roku, jeśli USA będą kontynuować stosowanie obecnych regulacji. Trzeba jednak pamiętać, że Chiny wciąż silnie polegają na imporcie układów scalonych. Import półprzewodników do Chin wzrósł o 12,7% w pierwszym kwartale 2024 roku. Oczywiście, ten oficjalny, zgodny z zezwoleniami.

Dodaj komentarz

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

POLECANE

3,272FaniLubię
10,608ObserwującyObserwuj
1,570SubskrybującySubskrybuj

NOWE WYDANIE

POLECANE

NAJNOWSZE