Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Zapraszamy już za:

[wpdevart_countdown text_for_day="Dni" text_for_hour="Godzin" text_for_minut="Minut" text_for_second="Sekund" countdown_end_type="date" font_color="#000000" hide_on_mobile="show" redirect_url="" end_date="21-09-2020 12:00" start_time="1600339301" end_time="0,1,1" action_end_time="hide" content_position="center" top_ditance="10" bottom_distance="10" ][/wpdevart_countdown]

Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Atak Rosji na Ukrainę nie zwiększy niedoborów chipów – twierdzą producenci oraz SIA.

Nieco dziwnie jest, w obecnej sytuacji, uspokajać, że “wprawdzie Rosja najechała Ukrainę”, ale dostępność półprzewodników nie powinna wyraźnie osłabnąć. Jednak taki głos płynie od czołowych wytwórców chipów. 

Jak twierdzą główni producenci chipów oraz Stowarzyszenie Przemysłu Półprzewodnikowego (Semiconductor Industry Association, SIA), rosyjski atak na Ukrainę nie pogorszy trwającego globalnego niedoboru chipów, ani nie zakłóci globalnego łańcucha dostaw półprzewodników. Również nowo nałożone sankcje na Rosję nie będą miały znaczącego wpływu na branżę (nawiasem mówiąc, na rosyjską politykę zapewne też nie).

Komunikat SIA potwierdzają czołowi wytwórcy. W wypowiedzi dla Bloomberga potwierdził to rzecznik prasowy Intela, mówiąc, że strategia firmy opiera się o zróżnicowany, globalny system dostaw, a to minimalizuje ryzyko przerw związanych z konfliktami.

 

„W GlobalFoundries nie przewidujemy bezpośredniego ryzyka (…) Nie jesteśmy całkowicie odporni na globalne niedobory, ale nasz ślad zapewnia nam więcej izolacji” – podaje oficjalnie GlobalFoudries.

 

Nie jest jednak tak, że Ukraina nie jest istotnym punktem składowym w wytwarzaniu chipów. Ten kraj to ważny dostawca gazu neonowego do firm takich jak ASML i Micron. Nie jest to oczywiście jedyny dostawca i prawdopodobnie bez większego problemu uda się dostawy z Ukrainy zastąpić. Wcześniej ASML i Micron powiedziały, że potencjalne zakłócenia w dostawach neonu z Ukrainy nie spowodują większych problemów, ponieważ mogą pozyskiwać gaz szlachetny od innych partnerów.

 

„Branża półprzewodników ma zróżnicowany zestaw dostawców kluczowych materiałów i gazów, więc nie sądzimy, aby istniały bezpośrednie zagrożenia związane z zakłóceniami dostaw w Rosji i na Ukrainie” – powiedział John Neuffer, dyrektor generalny i prezes SIA.

 

Chociaż wczoraj wieczorem Stany Zjednoczone ustami prezydenta Bidena zapowiedziały, że cofną wszystkie licencje eksportowe do Rosji produktów high-tech, SIA uważa, że ​​ponieważ Rosja jest małym konsumentem chipów, nowe zasady kontroli eksportu nie będą miały znaczącego wpływu na branżę półprzewodników.

 

„Branża półprzewodników w USA jest w pełni zaangażowana w przestrzeganie nowych zasad kontroli eksportu ogłoszonych dzisiaj w odpowiedzi na głęboko niepokojące wydarzenia rozgrywające się na Ukrainie” – powiedział szef SIA„Wciąż dokonujemy przeglądu nowych przepisów, aby określić ich wpływ na naszą branżę. Chociaż wpływ nowych przepisów na Rosję może być znaczący, Rosja nie jest znaczącym bezpośrednim konsumentem półprzewodników, odpowiadając za mniej niż 0,1% światowych zakupów chipów, według organizacji World Semiconductor Trade Statistics (WSTS)”.

 

Interesujące, że w komunikacie SIA pojawiają się “niepokojące wydarzenia” i “zakłócenia”, zamiast “inwazja”, “atak” lub “napaść”.

 

Intel wypuścił cały szereg nowych procesorów Core 12. generacji – to może być rewolucja w laptopach.

Dodaj komentarz

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

POLECANE

3,272FaniLubię
10,608ObserwującyObserwuj
1,570SubskrybującySubskrybuj

NOWE WYDANIE

POLECANE

NAJNOWSZE