Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Zapraszamy już za:

[wpdevart_countdown text_for_day="Dni" text_for_hour="Godzin" text_for_minut="Minut" text_for_second="Sekund" countdown_end_type="date" font_color="#000000" hide_on_mobile="show" redirect_url="" end_date="21-09-2020 12:00" start_time="1600339301" end_time="0,1,1" action_end_time="hide" content_position="center" top_ditance="10" bottom_distance="10" ][/wpdevart_countdown]

Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

AMD Ryzen Threadripper PRO 5000 WX – nowa niedościgniona generacja procesorów dla stacji roboczych.

AMD już pierwszą serią Threadripperów poważnie namieszało na rynku stacji roboczych. Threadrippery PRO, dostosowane do wymogów korporacyjnych, pozwoliły zdobyć ważny punkt na rynku – wymagających użytkowników klasy enterprise. Dziś AMD wprowadza kolejną już generację jednostek Threadripper Pro – chociaż uzbrojoną w tyle samo rdzeni co poprzednia, wyraźnie szybszą. 

AMD Threadripper PRO to seria procesorów od początku budowana z myślą o użytkowniku korporacyjnym, który potrzebuje wydajności godnej stacji roboczej. Nie musi przy tym rezygnować ze wzmoncnionego obszaru bezpieczeństwa danych i zdalnego zarządzania.

 

AMD Ryzen Threadripper PRO 5000

Rdzenie Zen3, znane z procesorów AMD Ryzen 5000 debiutują nareszcie w najbardziej zaawansowanej klasie desktopowych układów AMD. Threadrippery PRO 5000 WX są czymś, co można by nazwać “Ryzenem PRO 5000 na sterydach”. Zamiast maksymalnie 8 rdzeni tu znajdziemy do, bagatela, 64 rdzeni. To tyle samo ile w poprzedniej generacji Ryzen Threadripper PRO – serii oznaczonej jako 3000. Podobnie jak w poprzedniej generacji, także i tym razem aktywna pozostaje SMT, co skutkuje maksymalnie aż 128-wątkowym działaniem CPU. Dlaczego więc, mimo podstawowego podobieństwa, nowe Threadrippery PRO są znacząco szybsze?

 

 

Przede wszystkim – architektura. W nowych jednostkach znajdziemy rdzenie ZEN 3, a więc te same, które znamy z desktopowych Ryzenów 5000. Ta architekura pokazała już “pazur”, przy okazji będąc, od chwili premiery w listopadzie 2020 roku, najlepszą chyba reklama dla procesu 7 nm w TSMC. Proces ten oczywiście miał swoje rewizje, trudno więc powiedzieć dokładnie jak bardzo lepiej względem pierwszych układów ZEN 3, sprawdzą się nowe rdzenie z Threadripperów PRO 5000. Pewnym jest, że będą, przynajmniej odrobinę, bardziej efektywne.

 

 

Efektywność, w tym efektywność energetyczna, są zresztą silną stroną nowych CPU. AMD, porównując jeden topowy układ AMD Ryzen Threadripper PRO 5995WX (64 rdzenie) z tandemem składającym się z dwóch, 28-rdzeniowych układów Intel Xeon Platinum 8280 (Cascade Lake, 14 nm, 2019), wskazuje nie tylko na znacząco szybsze renderowanie (+39%), ale przede wszystkim aż dwukrotnie lepszy przelicznik wydajności/zużywanej energii. Jednocześnie, w przypadku flagowego AMD Ryzen Threadripper PRO 5995WX TDP pozostało na tym samym poziomie, co w przypadku poprzednika, AMD Ryzen Threadripper PRO 3995WX – 280 W.

Wpływ na wydajność ma też budowa całego CPU, nie tylko pojedynczego rdzenia. O ile wcześniejsza generacja składała się z 4-dzeniowych chipletów, współdzielących 16 MB pamieci podręcznej, teraz to 32 MB dzielone na 8 rdzeni – skutkiem jest większa elastyczność w wykorzystaniu pamięci, pomimo jej nominalnej, tej samej łącznej wartości (maksymalnie 256 MB w modelu 64-rdzeniowym).

 

PRO – bezpieczniej i pewniej

Jak przy procesorach klasy PRO przystało, mamy tu nie tylko potężną, surową wydajność. AMD konsekwentnie rozwija zestaw technologii zbiorczo określanych właśnie jako AMD PRO. W nowej generacji wśród nich jest więc wszystko, co znamy z poprzedników, jak AMD Secure Architecture, AMD Memory Guard, AMD Secure Processor, czy AMD Secure Boot ale też – nowość, AMD Shadow Stack. Znana z serwerowych układów EPYC technologia AMD Shadow Stack zapewnia sprzętową ochronę stosu w celu ochrony przed atakami złośliwego oprogramowania.

 

Wyniki wydajności

Wiedząc, jak względem ZEN 2 radzą sobie rdzenie ZEN 3 w produktach konsumenckich, należało oczekiwać wysokiej wydajności w jednostkach Threadripper PRO. Z danych zaprezentowanych przez AMD widać, że są to naprawdę wyraźnie szybsze CPU. Poniżej znajdziesz wykresy udostępnione nam przez AMD:

 

 

Samsung wstrzymuje dostawy do Rosji, przekaże również 6 mln dolarów, w tym 1 milion na elektronikę użytkową jako wsparcie dla uchodźców z Ukrainy.

Dodaj komentarz

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

POLECANE

3,272FaniLubię
10,608ObserwującyObserwuj
1,570SubskrybującySubskrybuj

NOWE WYDANIE

POLECANE

NAJNOWSZE