Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Zapraszamy już za:

[wpdevart_countdown text_for_day="Dni" text_for_hour="Godzin" text_for_minut="Minut" text_for_second="Sekund" countdown_end_type="date" font_color="#000000" hide_on_mobile="show" redirect_url="" end_date="21-09-2020 12:00" start_time="1600339301" end_time="0,1,1" action_end_time="hide" content_position="center" top_ditance="10" bottom_distance="10" ][/wpdevart_countdown]

Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

UE: prowadzone są dochodzenia dotyczące subsydiów i importu w kontekście chińskich firm

W środę Unia Europejska wszczęła dochodzenie w sprawie zamówień publicznych na chińskie wyroby medyczne w ramach najnowszego działań mających na celu ochronę rodzimych producentów. 

Wszczęto również kilka dochodzeń w celu sprawdzenia, czy chińscy producenci czystych technologii porzucają na swoim rynku dotowane towary po cenach dumpingowych oraz czy przedsiębiorstwa będące własnością Chin nieuczciwie korzystają z dotacji, prowadząc działalność w UE.

Komisja Europejska, która prowadzi dochodzenie, twierdzi, że jego celem jest zapobieganie nieuczciwej konkurencji i zakłóceniom rynku.

24 kwietnia Komisja Europejska wszczęła dochodzenie w sprawie chińskich zamówień publicznych na wyroby medyczne. Dochodzenie jest pierwszym dochodzeniem w ramach unijnego instrumentu dotyczącego zamówień międzynarodowych, którego celem jest zapobieganie nieuczciwemu faworyzowaniu krajowych dostawców przez kraje.

Jeżeli Komisja stwierdzi, że europejscy dostawcy nie mają sprawiedliwego dostępu do chińskiego rynku, może nałożyć ograniczenia na chińskich producentów wyrobów medycznych biorących udział w przetargach publicznych w UE. Dochodzenie ma zostać zakończone w ciągu dziewięciu miesięcy, chociaż Komisja może przedłużyć ten okres o kolejne pięć miesięcy.

UE bada także dotacje otrzymywane przez chińskich dostawców turbin wiatrowych przeznaczonych dla Europy, powiedziała 9 kwietnia unijna komisarz ds. polityki antymonopolowej Margrethe Vestager. Vestager powiedziała, że Komisja zbada rozwój parków wiatrowych w Hiszpanii, Grecji, Francji, Rumunii i Bułgarii, nie wymieniając konkretnych firm. Chiny stwierdziły, że dochodzenie było „dyskryminujące” wobec chińskich przedsiębiorstw.

Ponadto komisja wszczęła dwa dochodzenia na podstawie rozporządzenia UE w sprawie subsydiów zagranicznych (FSR), aby sprawdzić, czy dwóch chińskich oferentów w nadmierny sposób skorzystało z dotacji w swoich ofertach w przetargu publicznym na park energii słonecznej w Rumunii, stwierdziła 3 kwietnia. Dochodzenia dotyczą konsorcjum złożonego z rumuńskiej spółki ENEVO i oddziału chińskiej spółki LONGi oraz spółek zależnych chińskiej państwowej grupy Shanghai Electric Group.

Komisja ma czas do 14 sierpnia na podjęcie decyzji, czy zablokować kontrakt, przyjąć zobowiązania firm do usunięcia zakłóceń konkurencji, czy też nie zgłosić sprzeciwu. Pierwsze dochodzenie Komisji wszczęte w ramach rozporządzenia FSR dotyczące udziału chińskiego producenta pociągów w bułgarskim przetargu na pociągi elektryczne zakończyło się po wycofaniu oferty przez CRRC Qingdao Sifang Locomotive.

Komisja oznajmiła 13 września, że rozpocznie dochodzenie antysubsydyjne dotyczące chińskich pojazdów elektrycznych, aby ustalić, czy nałożyć na nie karne cła. Celem rewizji jest sprawdzenie, czy chiński eksport pojazdów elektrycznych na rynek UE korzysta z nadmiernych subsydiów.

Śledztwo, które oficjalnie rozpoczęło się 4 października, potrwa do 13 miesięcy. Komisja może nałożyć tymczasowe cła antysubsydyjne dziewięć miesięcy od rozpoczęcia dochodzenia.

Dodaj komentarz

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

POLECANE

3,272FaniLubię
10,608ObserwującyObserwuj
1,570SubskrybującySubskrybuj

NOWE WYDANIE

POLECANE

NAJNOWSZE