Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Zapraszamy już za:

[wpdevart_countdown text_for_day="Dni" text_for_hour="Godzin" text_for_minut="Minut" text_for_second="Sekund" countdown_end_type="date" font_color="#000000" hide_on_mobile="show" redirect_url="" end_date="21-09-2020 12:00" start_time="1600339301" end_time="0,1,1" action_end_time="hide" content_position="center" top_ditance="10" bottom_distance="10" ][/wpdevart_countdown]

Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Rekordowe wyniki z rynku produkcji półprzewodników! Nigdy nie produkowano tylu chipów co w 2021 roku, wynika z danych SIA.

Stowarzyszenie Przemysłu Półprzewodnikowego (SIA) poinformowało, że globalna sprzedaż chipów osiągnęła w 2021 r. rekordową wartość 555,9 mld USD, co oznacza wzrost o 26,2% w porównaniu z rokiem ubiegłym i przewiduje wzrost o 8,8% w 2022 r. Mimo rosnącej produkcji, to wciąż zbyt mało.

Sprzedaż w 2020 roku wzrosła o 6,8% w porównaniu z poprzednim rokiem, podczas gdy 2021 był pierwszym rokiem od 2018 roku, w którym liczba sprzedanych chipów przekroczyła 1 bilion.

 

„ (…) rynek nadal bardzo silnie zmierza w kierunku zwiększonego popytu. Po prostu nie uzyskamy takiego efektu wzrostu, jaki mieliśmy podczas pandemii” – powiedział dyrektor generalny SIA, John Neuffer, o znacznie wolniejszym wzroście przewidywanym na 2022 r.

 

Podczas gdy główni producenci półprzewodników, tacy jak TSMC, Samsung i Intel, ogłosili w ubiegłym roku, że przeznaczą olbrzymie środki, dziesiątki, czasem nawet setki miliardów dolarów na inwestycje w nowe fabryki, Neuffer powiedział, że trend cyfryzacji wzmożony przez pandemię nadal będzie zwiększał popyt.

 

„Sądzimy, że w dającej się przewidzieć przyszłości pojawi się duże zapotrzebowanie na bardzo, bardzo agresywną budowę nowych zakładów” – powiedział szef SIA.

 

W 2021 r. sprzedano 1,15 biliona układów, przy czym największy wzrost branża nie notowała w zawansowanych układach dla komputerów czy smartfonów, a wśród chipów projektowanych na potrzeby pojazdów autonomicznych. Sprzedaż w tym segmencie wzrosła o 34% w stosunku do poprzedniego roku i wyniosła 26,4 mld USD. Chiny pozostały największym indywidualnym rynkiem półprzewodników, ze sprzedażą w wysokości 192,5 miliarda dolarów w 2021 r., co stanowi wzrost o 27,1%, podało stowarzyszenie SIA.

Powyższe dane potwierdzają to, co wielokrotnie wskazywaliśmy mówiąc o kryzysie chipowym – to nie produkcja spada, to zapotrzebowanie jest większe niż kiedykolwiek wcześniej. Efekt masowej cyfryzacji skutkuje zwiększonym popytem na chipy wszelkiego rodzaju, za którym nie nadążą, mimo szybkiego wzrostu, podaż.

 

Jesteśmy Partnerem w Trasformacji Biznesowej – podkreśla Marek Głazowski, Prezes Zarządu IFS Poland & CEE.

 

Dodaj komentarz

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

POLECANE

3,272FaniLubię
10,608ObserwującyObserwuj
1,570SubskrybującySubskrybuj

NOWE WYDANIE

POLECANE

NAJNOWSZE