Dziewięć dużych firm utworzyło konsorcjum siły roboczej obsługującej sztuczną inteligencję, aby stawić czoła poważnym, nadchodzącym zmianom na rynku pracy wynikającym z szerokiego zastosowania technologii sztucznej inteligencji.
Accenture, Cicso, Eightfold, Google, IBM, Indeed, Intel, Microsoft i SAP uruchomiły konsorcjum pracowników w zakresie technologii informacyjno-komunikacyjnych (ICT) obsługujących sztuczną inteligencję, które dostrzega ogromny wpływ technologii sztucznej inteligencji na zastąpienie pracy wcześniej wykonywanej przez ludzi.
Aby zaradzić skutkom wycofywania pracowników z przestarzałych stanowisk pracy, konsorcjum zobowiązało się do przeszkolenia i przekwalifikowania ponad 95 milionów osób.
Sztuczna inteligencja znacznie rozwinęła się w ostatnich latach do tego stopnia, że może zastąpić ludzi w prostszych zadaniach (takich jak korekta esejów, tworzenie obrazów na podstawie podpowiedzi i odpowiadanie na pytania klientów dotyczące produktów), a także w bardziej złożonych zadaniach (takich jak tworzenie nowej piosenki przy użyciu klon głosu słynnej piosenkarki, czy diagnozowanie raka piersi na podstawie prześwietleń lepiej niż lekarz).
Na początek konsorcjum zbada, w jaki sposób sztuczna inteligencja wpłynie na stanowiska pracy w ICT, a następnie przedstawi listę zaleceń, aby pracownicy z przestarzałymi umiejętnościami nie zostali porzuceni w epoce gorączki związanej ze sztuczną inteligencją.
Liczba osób, którym każdy członek jest zobowiązany przekwalifikować się i przeszkolić, jest równa odpowiednio:
- 25 milionów do 2032 roku – Cisco – cyberbezpieczeństwo, umiejętności cyfrowe;
- 30 milionów do 2030 r. – IBM – AI, umiejętności cyfrowe;
- 30 milionów do 2030 r. – Intel – AI;
- 10 milionów do 2025 r. – Microsoft – umiejętności cyfrowe;
- 2 miliony do 2025 roku – SAP – podwyższenie kwalifikacji.
Google nie podał liczby, ale przekaże 25 milionów euro na finansowanie szkoleń w zakresie sztucznej inteligencji w Europie.
Więcej szczegółów można znaleźć w materiałach prasowych Cisco.