Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Zapraszamy już za:

[wpdevart_countdown text_for_day="Dni" text_for_hour="Godzin" text_for_minut="Minut" text_for_second="Sekund" countdown_end_type="date" font_color="#000000" hide_on_mobile="show" redirect_url="" end_date="21-09-2020 12:00" start_time="1600339301" end_time="0,1,1" action_end_time="hide" content_position="center" top_ditance="10" bottom_distance="10" ][/wpdevart_countdown]

Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Nvidia obniża ceny na swoje produkty w Chinach. Czy ma się czego obawiać?

W środę podczas publikacji wyników Nvidii za pierwszy kwartał kadra kierownicza wyższego szczebla ostrzegła, że działalność firmy w Chinach jest „znacznie” niższa niż w przeszłości ze względu na sankcje.

Najbardziej zaawansowany układ AI Nvidii opracowany na rynek chiński miał słaby początek ze względu na dużą podaż, co zmusiło firmę do wyceniania go poniżej konkurencyjnego układu chińskiego giganta technologicznego Huawei, według źródeł Reutersa zaznajomionych z tą sprawą.

„Przychody naszych centrów danych w Chinach znacznie spadły w porównaniu z poziomem sprzed nałożenia w październiku nowych ograniczeń związanych z kontrolą eksportu – powiedziała dyrektor finansowa Colette Kress. – Oczekujemy, że rynek w Chinach pozostanie w przyszłości bardzo konkurencyjny”.

Spadające ceny podkreślają wyzwania, przed którymi stoi chiński biznes Nvidii w kontekście amerykańskich sankcji nałożonych na eksport chipów AI i zwiększonej konkurencji, rzucając cień na przyszłość firmy Nvidia na rynku, który zapewnił 17% jej przychodów w roku finansowym 2024.

Rosnąca presja konkurencyjna w Chinach stanowi także ostrzeżenie dla inwestorów w amerykańskiego projektanta półprzewodników, ponieważ akcje tej spółki odnotowały oszałamiający wzrost po środowej prognozie przychodów. Nvidia, która dominuje na rynku chipów sztucznej inteligencji (AI), wprowadziła pod koniec ubiegłego roku trzy chipy dostosowane do potrzeb Chin, po tym jak amerykańskie sankcje uniemożliwiły jej eksport najbardziej zaawansowanych półprzewodników.

Spośród tych chipów najchętniej obserwowany jest H20, ponieważ jest to najpotężniejszy produkt Nvidii sprzedawany w Chinach, ale trzy źródła w łańcuchu dostaw powiedziały agencji Reuters, że na rynku jest duża podaż tego chipa, co sygnalizuje słaby popyt. W związku z tym chipy H20 były w niektórych przypadkach sprzedawane z ponad 10% rabatem w stosunku do Ascend 910B Huawei – najpotężniejszego chipa AI chińskiej firmy – powiedziały Reutersowi dwa z trzech źródeł, które odmawiają podania nazwisk ze względu na delikatną naturę sprawy.

Huawei zaczął rzucać wyzwanie Nvidii dopiero w zeszłym roku, a źródła podały, że firma z siedzibą w Guangdong radykalnie zwiększy w tym roku dostawy chipa Ascend 910B, który według źródeł przewyższa H20 jeśli chodzi o niektóre kluczowe wskaźniki.

Analitycy twierdzą, że chociaż Nvidia usilnie starała się zdobyć udziały w rynku, na utratę którego nie może sobie pozwolić, perspektywy są coraz mniej pewne.

Z raportu chińskiej firmy badawczej CCID Consulting wynika, że w 2035 r. globalny udział Chin w branży sztucznej inteligencji przekroczy 30%.

Dodaj komentarz

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

POLECANE

3,272FaniLubię
10,608ObserwującyObserwuj
1,570SubskrybującySubskrybuj

NOWE WYDANIE

POLECANE

NAJNOWSZE