Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Zapraszamy już za:

[wpdevart_countdown text_for_day="Dni" text_for_hour="Godzin" text_for_minut="Minut" text_for_second="Sekund" countdown_end_type="date" font_color="#000000" hide_on_mobile="show" redirect_url="" end_date="21-09-2020 12:00" start_time="1600339301" end_time="0,1,1" action_end_time="hide" content_position="center" top_ditance="10" bottom_distance="10" ][/wpdevart_countdown]

Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Na europejskich rynkach rośnie zainteresowanie AI PC

Sztuczna inteligencja wlewa się szeroko do świadomości odbiorców, a tym samym wielu decyduje się na zakup komputerów, które zaczyna określać się mianem “AI PC”.

W marcu 2024 r. 13% sprzedanych laptopów było wyposażonych w chipsety obsługujące sztuczną inteligencję, co stanowi stały wzrost z 11% w lutym i 9% rok wcześniej. Kontekst przewiduje, że komputery będą odgrywać kluczową rolę w rozwijaniu możliwości, jakie stwarza sztuczna inteligencja. Sztuczna inteligencja i koncepcja „AI PC” dominują w niektórych dyskusjach w świecie technologii. Wraz z wprowadzeniem przez dostawców półprzewodników nowych chipów i oprogramowania przeznaczonego do generatywnej sztucznej inteligencji i innych zastosowań AI na komputerach osobistych, krajobraz komputerów osobistych już teraz przechodzi znaczącą transformację.

Sam termin „AI PC” jest wciąż w powijakach i toczą się debaty na temat jego definicji i punktów odniesienia do pomiaru wydajności. Choć komputery wyposażone w wydajne procesory i procesory graficzne już od pewnego czasu są w stanie uruchamiać aplikacje AI, ostatnie zmiany uwydatniły znaczenie przenoszenia niektórych obciążeń i aplikacji AI bezpośrednio na urządzenie. Doprowadziło to do powstania komputerów PC ze sztuczną inteligencją, obecnie szeroko definiowanych jako urządzenia typu system-on-chip (SOC), które integrują akceleratory sztucznej inteligencji, takie jak NPU, dzięki czemu są w stanie wydajnie wykonywać zadania AI.

W związku z komputerami wyposażonymi w sztuczną inteligencję panuje prawdziwe podekscytowanie i oczekiwanie. Wielu ma nadzieję, że te urządzenia ożywią rynek komputerów osobistych, który odnotował spadek w stosunku do szczytu spowodowanego pandemią. Obietnice chipsetów obsługujących sztuczną inteligencję są ogromne, ponieważ oferują użytkownikom możliwość wydłużenia czasu pracy baterii urządzeń mobilnych i odblokowania znacznego wzrostu produktywności, wspierania kreatywności, poprawy komunikacji i umożliwiania bardziej spersonalizowanych treści.

Najnowsze dane od analityków z Context pokazują rosnące wykorzystanie komputerów PC AI na europejskim rynku dystrybucyjnym. W marcu 2024 r. 13% sprzedanych laptopów zawierało chipsety obsługujące sztuczną inteligencję, co stanowi stały wzrost z 11% w lutym i 9% rok wcześniej. Podczas gdy chipy M Apple i AMD dominują w tym segmencie, procesory Intel Core Ultra również nabierają tempa. Qualcomm także nie pozostaje bierny. Wyścig już się rozpoczął. W najbliższej przyszłości zapewne “AI PC” stanie się po prostu standardem, a brak NPU na pokładzie wykluczy komputer z wielu popularnych zastosowań.

 

Dodaj komentarz

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

POLECANE

3,272FaniLubię
10,608ObserwującyObserwuj
1,570SubskrybującySubskrybuj

NOWE WYDANIE

POLECANE

NAJNOWSZE