Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Zapraszamy już za:

[wpdevart_countdown text_for_day="Dni" text_for_hour="Godzin" text_for_minut="Minut" text_for_second="Sekund" countdown_end_type="date" font_color="#000000" hide_on_mobile="show" redirect_url="" end_date="21-09-2020 12:00" start_time="1600339301" end_time="0,1,1" action_end_time="hide" content_position="center" top_ditance="10" bottom_distance="10" ][/wpdevart_countdown]

Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Laptop z systemem RISC-V o otwartym kodzie źródłowym będzie łatwy do zbudowania i modernizacji

Nowy projekt laptopa opartego na koncepcji RISC-V jest w trakcie prac, pod nazwą Balthazar Personal Computing Device. Ten projekt laptopa jest od początku zaprojektowany jako całkowicie open-source laptop, który jest tani w zakupie i może być bezpośrednio modernizowany przez samego użytkownika. Laptop nie jest sprzedawany bezpośrednio przez jego twórców. Zamiast tego, jest to projekt koncepcyjny, który ludzie lub firmy mogą wykorzystać do budowy rzeczywistych wersji urządzenia.

Laptop Balthazar jest jednym z najbardziej unikalnych projektów koncepcyjnych do tej pory i idzie znacznie dalej niż inne podobne mu projekty, takie jak laptop Framework. Od stóp do głów całe urządzenie zbudowane jest w oparciu o otwarte standardy i ma być utrzymywane przez użytkownika oraz możliwe do uaktualnienia przy bardzo niskim koszcie (choć dokładny koszt nie został podany). Laptop porzuca również wszelkie zamiary korzystania z systemów operacyjnych Windows, będąc w całości przeznaczonym do pracy z systemami operacyjnymi Linux zaprojektowanymi dla sprzętu RISC-V.

Ponieważ laptop skupia się bardziej na funkcji niż na formie, nie jest on ani elegancki, ani estetyczny. Urządzenie posiada masywną 13,3-calową obudowę, bardzo gruby korpus, utrzymany w biało-zielonej kolorystyce. Charakteryzuje się wytrzymałą obudową zewnętrzną wykonaną z poliwęglanu, kompozytu aluminiowego lub plastiku nadającego się do recyklingu, wymiennymi zatokami na baterię i dyski, wodoodporną niskoprofilową klawiaturą Cherry MX, chłodzeniem bez wentylatora i wewnętrznym okablowaniem z ekranem Tempest.

Obecnie specyfikacje projektu koncepcyjnego obejmują wyspecjalizowany SoC oparty na architekturach RISC-V i ISA CPU, ten SoC działa na karcie SoM (lub System on a Module), która jest wymienna i możliwa do rozbudowy. Pamięć RAM również znajduje się na tej karcie. W przypadku GPU zespół projektowy rozważa wykorzystanie ARM Cortex A7x, ale zespół czeka na otwartą dokumentację, która umożliwi napisanie sterowników i oprogramowania open-source dla GPU. Alternatywnie, zespół rozważa wykorzystanie opcji GPU Nvidii, które mogłyby być wykorzystane w połączeniu z otwartą dokumentacją źródłową ze strony Nvidii. Do magazynowania danych koncepcja zakłada wykorzystanie dysków SSD SATA, które można bardzo szybko zainstalować i wyjąć dzięki dostępnej dla użytkownika wnęce z boku laptopa. Alternatywnie laptop posiada także złącze eSATA do podłączenia zewnętrznej pamięci masowej. Niestety nie można korzystać z nowoczesnych rozwiązań pamięci masowej, takich jak dyski M.2 NVMe.

Pozostałe dane techniczne obejmują 13,3-calowy ekran Full HD o proporcjach 16:10 z podświetleniem LED, akumulator o pojemności 10 000+ mAh nadający się do recyklingu, wymienny moduł kamery oraz ergonomiczną klawiaturę. Jeśli chodzi o łączność przewodową, to posiada on porty USB, port OTG, port HDMI, port GPIO oraz 3,5 mm audio.

Systemy operacyjne, które laptop Balthazar ma uruchamiać, obejmują 64-bitowe wersje NixOS, Trisquel GNU, Guix, Debian i warianty Ubuntu dla RISC-V.

Dodaj komentarz

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

POLECANE

3,272FaniLubię
10,608ObserwującyObserwuj
1,570SubskrybującySubskrybuj

NOWE WYDANIE

POLECANE

NAJNOWSZE