Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Zapraszamy już za:

[wpdevart_countdown text_for_day="Dni" text_for_hour="Godzin" text_for_minut="Minut" text_for_second="Sekund" countdown_end_type="date" font_color="#000000" hide_on_mobile="show" redirect_url="" end_date="21-09-2020 12:00" start_time="1600339301" end_time="0,1,1" action_end_time="hide" content_position="center" top_ditance="10" bottom_distance="10" ][/wpdevart_countdown]

Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Kwantowa firma D-Wave przedłuża umowę z Europejskim Centrum Badawczym Aramco

Firma D-Wave, zajmująca się obliczeniami kwantowymi, przedłużyła umowę z europejskim oddziałem saudyjskiego koncernu naftowego Aramco.

D-Wave współpracuje z Centrum Badawczym Aramco w Delft w Holandii od dwóch lat, rozwijając technologie kwantowe w celu rozwiązywania problemów optymalizacji geofizycznej, w tym intensywnego obrazowania sejsmicznego. Nie jest jasne, na jak długo partnerstwo zostało przedłużone.

Według Aramco Research Center, zespół wykorzystał technologię kwantową dostarczoną przez D-Wave do stworzenia pierwszych map podpowierzchniowych, wykorzystując dziesiątki gigabajtów danych sejsmicznych jako dane wejściowe. Centrum zamierza w tym roku przetworzyć terabajt danych sejsmicznych za pomocą komputera kwantowego D-Wave.

W oświadczeniu Marcin Dukalski, kierownik ds. zastosowań kwantowych w Centrum Badawczym Aramco, powiedział: „Jestem podekscytowany widząc, jak daleko udało nam się popchnąć technologie kwantowe, aby poradzić sobie z tak dużym problemem optymalizacyjnym, jakim jest obrazowanie podpowierzchniowe”.

Zaprezentowany po raz pierwszy w 2022 roku prototyp Advantage2 firmy D-Wave zawiera ponad 1200 kubitów i 10 000 łączników i podobno wykazuje 20-krotnie krótszy czas rozwiązania trudnych problemów optymalizacyjnych.

W marcu spółka uniknęła wycofania z Nowojorskiej Giełdy Papierów Wartościowych po raz trzeci po tym, jak udało jej się przywrócić cenę akcji powyżej średniego kursu zamknięcia wynoszącego 1 USD w okresie 30 dni. Cena akcji nie spadła poniżej poziomu 1 dolara od czasu ponownego wprowadzenia spółki na giełdę.

Tymczasem państwowe Aramco jest największym na świecie producentem ropy naftowej i posiada prawa do drugich co do wielkości potwierdzonych rezerw ropy naftowej na świecie. W 2017 r. raport CDP i Climate Accountability Institute wykazał, że Aramco było odpowiedzialne za 4,5 procent globalnej przemysłowej emisji gazów cieplarnianych w latach 1988-2015, plasując się na drugim miejscu po Chinach.

W maju 2024 r. firma ogłosiła, że współpracuje z francuskim startupem Pasqal w celu zainstalowania pierwszego komputera kwantowego w Arabii Saudyjskiej.

Zgodnie z warunkami tej umowy, dostawca neutralnych atomów kwantowych Pasqal zainstaluje, będzie utrzymywać i obsługiwać 200-kubitowy komputer kwantowy, którego wdrożenie zaplanowano na drugą połowę 2025 roku.

Dodaj komentarz

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

POLECANE

3,272FaniLubię
10,608ObserwującyObserwuj
1,570SubskrybującySubskrybuj

NOWE WYDANIE

POLECANE

NAJNOWSZE