Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Zapraszamy już za:

[wpdevart_countdown text_for_day="Dni" text_for_hour="Godzin" text_for_minut="Minut" text_for_second="Sekund" countdown_end_type="date" font_color="#000000" hide_on_mobile="show" redirect_url="" end_date="21-09-2020 12:00" start_time="1600339301" end_time="0,1,1" action_end_time="hide" content_position="center" top_ditance="10" bottom_distance="10" ][/wpdevart_countdown]

Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

“Jesteśmy w zimnej cyberwojnie nie tylko z Rosją” – podkreślił Wicepremier Gawkowski podczas SECURE 2024

Podczas wojny, która toczy się w Ukrainie, musimy powiedzieć wyraźnie: Polska jest zagrożona i narażona na różne ataki hybrydowe, najbardziej w cyberprzestrzeni. To element zimnej wojny cybernetycznej, w której jesteśmy – mówił podczas konferencji SECURE 2024 wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Zapowiedział też, że jeszcze w kwietniu będzie projekt nowelizacji ustawy o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa.

Dwudniowa konferencja dotycząca cyberbezpieczeństwa, organizowana przez Państwowy Instytut Badawczy NASK już po raz 27., gromadzi w tym roku cywilnych i wojskowych ekspertów od cyberbezpieczeństwa, twórców AI i specjalistów walczących z przemocą i wykorzystywaniem dzieci w sieci.

Wicepremier Krzysztof Gawkowski podczas fireside chatu z Anną Wittenberg z „Dziennika Gazety Prawnej” podkreślił, że aktualnie trwa cybernetyczny wyścig zbrojeń, który powinien być wielkim udziałem Polski, bo Polska może uważać się za lidera cyberbezpieczeństwa w Europie.

 

Liczba incydentów cyberbezpieczeństwa w Polsce rośnie, i to skokowo, w roku 2022 było to 40 tys. incydentów, w 2023 – 80 tys. incydentów. Po pierwszym kwartale 2024 r. wiadomo, że będzie ich jeszcze więcej. Państwo musi wziąć odpowiedzialność za cyberbezpieczeństwo. Rośnie skala ataków ze strony Rosji, Białorusi i ich państw sojuszniczych, które nie oszczędzają Europy, w tym Polski – powiedział Wicepremier Gawkowski. – Co ważne, Polska odbiera największą część ataków ze strony Rosji, jeśli chodzi i Państwa sprzyjające Ukrainie.

 

Wicepremier Gawkowski ujawnił, że jeszcze w kwietniu zostaną przedstawione założenia nowelizacji ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa.

 

Chcemy, by był on przedyskutowany w gronie przedstawicieli instytucji publicznych, zainteresowanych organizacji i firm – powiedział Wicepremier Gawkowski.

 

Słowo „cybersecurity” jest z nami od 1989 r., więc Polska, która w 1996 r. rozpoczęła zajmowanie się tym tematem, właśnie na tej konferencji, była w awangardzie – mówił dyrektor NASK Radosław Nielek, witając uczestników konferencji. Podkreślił, że w obszarze cyberbezpieczeństwa potrzebujemy otwartości na nowe technologie, świadomości zagrożeń i wyobraźni, jak nowe technologie mogą wpłynąć na świat, na cyberbezpieczeństwo: Istotnym elementem tej konferencji jest kwestia AI i jej zastosowań, zarówno w przeciwdziałaniu atakom, jak i w zrozumieniu, jak AI pomaga cyberprzestępcom.

Dyrektor NASK dodał, że oprócz otwartości, ważne jest też doświadczenie. Wiąże się to z rozumieniem motywacji ludzi, bo to motywacja zwykle stoi za atakami.

Na tegorocznej konferencji toczą się rozmowy o:

  • zagrożeniach wynikających z rozwoju AI
  • cybernetycznych odsłonach nowej zimnej wojny między NATO a państwami Wschodu
  • skutecznych sposobach walki z przemocą i wykorzystywaniem dzieci w internecie
  • nadchodzących trendach w świecie cyfrowym
  • podsłuchiwaniu zaszyfrowanych rozmów przestępców
  • nowej strategii walki z dezinformacją wymierzoną w polskie społeczeństwo

 

IT RESELLER nr 356/2024 “Bycie dystrybutorem pierwszego wyboru to nasza odpowiedzialność i zobowiązanie” – podkreśla w wywiadzie okładkowym Zbigniew Mądry, COO & Wiceprezes Grupy AB

Dodaj komentarz

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

POLECANE

3,272FaniLubię
10,608ObserwującyObserwuj
1,570SubskrybującySubskrybuj

NOWE WYDANIE

POLECANE

NAJNOWSZE