Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Zapraszamy już za:

[wpdevart_countdown text_for_day="Dni" text_for_hour="Godzin" text_for_minut="Minut" text_for_second="Sekund" countdown_end_type="date" font_color="#000000" hide_on_mobile="show" redirect_url="" end_date="21-09-2020 12:00" start_time="1600339301" end_time="0,1,1" action_end_time="hide" content_position="center" top_ditance="10" bottom_distance="10" ][/wpdevart_countdown]

Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Intel zyskał poważne wzmocnienie w badaniach nad AI

Intel ogłosił ukończenie budowy największego na świecie systemu neuromorficznego o nazwie kodowej Hala Point, który ma na celu wspieranie badań nad sztuczną inteligencją (AI) inspirowaną mózgiem.

Hala Point jest systemem neuromorficznym, który demonstruje bardzo wysoką wydajność obliczeniową w głównych obciążeniach AI. Specyfikacja systemu pozwala na obsługę nawet 30 kwadrylionów operacji na sekundę, co rywalizuje z osiągnięciami architektur GPU i CPU. System ten, początkowo wdrożony w Sandia National Laboratories, wykorzystuje procesor Intel Loihi 2 i zapewnia znacznie większą pojemność neuronów oraz wydajność w porównaniu do swojego poprzednika, Pohoiki Springs. Hala Point, choć obecnie jest prototypem badawczym, ma przynieść praktyczne postępy, takie jak zdolność ciągłego uczenia się na podstawie nowych danych. Innowacje te mogą znacznie zoptymalizować obciążenia związane z powszechnym wdrażaniem AI.

System Hala Point ma dość “zwyczają” formę. Wewnątrz jednak znajduje się dość niezwykły komputer, który jest wyjątkowo blisko bycia cyfrowym “mózgiem”. (Zdjęcie: Intel Corporation)

Mike Davies, dyrektor Neuromorphic Computing Lab w Intel Labs, podkreśla znaczenie Hala Point, łącząc wydajność systemu w deep learningu z nowatorskimi możliwościami uczenia się i optymalizacji. System ten może przynieść przełom w zakresie wydajności i zdolności adaptacyjnych technologii sztucznej inteligencji na dużą skalę.

Naukowcy z Sandia National Laboratories planują wykorzystać Hala Point do zaawansowanych badań obliczeniowych z różnych dziedzin nauki, takich jak fizyka urządzeń czy architektura komputerów. Obliczenia neuromorficzne to nowe podejście, które integruje pamięć i obliczenia z równoległym przetwarzaniem, minimalizując przemieszczanie danych.

Zespół naukowców z Sandia National Laboratories (fot. Intel)

Hala Point składa się z 1152 procesorów Loihi 2 wyprodukowanych w oparciu o węzeł procesowy Intel 4 w obudowie centrum danych mieszczącej sześć szaf rack wielkości kuchenki mikrofalowej. System obsługuje do 1,15 miliarda neuronów i 128 miliardów synaps rozmieszczonych w 140 544 neuromorficznych rdzeniach przetwarzających, zużywając maksymalnie 2600 watów mocy. Zawiera także ponad 2300 wbudowanych procesorów x86 do obliczeń pomocniczych.

Hala Point integruje kanały przetwarzania, pamięci i komunikacji w masowo zrównoleglonej strukturze, zapewniając łącznie 16 petabajtów na sekundę (PB/s) przepustowości pamięci, 3,5 PB/s przepustowości komunikacji między rdzeniami i 5 terabajtów na sekundę ( TB/s) przepustowości komunikacji między chipami. System może przetwarzać ponad 380 bilionów 8-bitowych synaps i ponad 240 bilionów operacji neuronowych na sekundę.

Procesory neuromorficzne Loihi 2, na których opiera się Hala Point, wykorzystują zasady obliczeń inspirowane mózgiem, takie jak asynchroniczne, oparte na zdarzeniach sieci neuronowe (SNN), zintegrowana pamięć i przetwarzanie oraz rzadkie i stale zmieniające się połączenia w celu osiągnięcia rzędów -wielki wzrost zużycia energii i wydajności. Neurony komunikują się ze sobą bezpośrednio, a nie za pośrednictwem pamięci, co zmniejsza ogólne zużycie energii.

Dzięki zrównoleglonym systemom obliczeniowym i specjalnym architekturom, może przeprowadzać wnioskowanie z wyjątkową efektywnością i szybkością. Rozwój Hala Point oznacza pierwsze wdrożenie nowej rodziny neuromorficznych systemów, które Intel planuje udostępnić swoim partnerom badawczym. Dalsze prace nad tą technologią mają na celu przesunięcie granic możliwości sztucznej inteligencji w czasie rzeczywistym oraz rozwój innowacyjnych produktów komercyjnych.

 

Dodaj komentarz

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

POLECANE

3,272FaniLubię
10,608ObserwującyObserwuj
1,570SubskrybującySubskrybuj

NOWE WYDANIE

POLECANE

NAJNOWSZE