Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Zapraszamy już za:

[wpdevart_countdown text_for_day="Dni" text_for_hour="Godzin" text_for_minut="Minut" text_for_second="Sekund" countdown_end_type="date" font_color="#000000" hide_on_mobile="show" redirect_url="" end_date="21-09-2020 12:00" start_time="1600339301" end_time="0,1,1" action_end_time="hide" content_position="center" top_ditance="10" bottom_distance="10" ][/wpdevart_countdown]

Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Holenderski rząd obiecuje pakiet inwestycyjny o wartości 2,7 mld USD, aby ASML pozostał w kraju

Holenderski rząd planuje dokonać wielomiliardowych inwestycji w regionie Eindhoven, aby powstrzymać firmę ASML zajmującą się ekstremalną litografią ultrafioletową (EUV) przed opuszczeniem kraju.

W zeszłotygodniowym oświadczeniu minister gospodarki Micky Adriaansens potwierdziła, że pakiet wydatków o wartości 2,5 miliarda euro (2,7 miliarda dolarów), nazwany “Projektem Beethoven”, zostanie wykorzystany do poprawy warunków mieszkaniowych, edukacji i szlaków transportowych, a także do radzenia sobie z niedoborami mocy sieci elektrycznej na przedmieściach.

W marcu w holenderskim rządzie podniesiono alarm po tym, jak dyrektor generalny ASML Peter Wennink publicznie skarżył się, że rząd nie zainwestował w poprawę infrastruktury w Eindhoven. Stwierdził wówczas, że jeśli ASML nie może rozwijać się w Holandii, “może to zrobić gdzie indziej”. Firma skrytykowała również szereg polityk prowadzonych przez rząd, w tym plany zniesienia ulg podatkowych dla wykwalifikowanych migrantów, co utrudniłoby firmie zatrudnianie pracowników.

Podobno pojawiły się obawy, że jeśli holenderski rząd nie zajmie się kwestiami podniesionymi przez ASML, kiedy Wennink przejdzie na emeryturę w kwietniu, jego następca, Francuz Christophe Fouquet, mógłby dążyć do przeniesienia niektórych operacji firmy do Francji.

W swoim oświadczeniu Adriaansens powiedziała:

“Rząd oczekuje, że te środki [nakreślone w Projekcie Beethoven] doprowadzą do tego, że ASML będzie nadal inwestować i opierać swoją działalność w Holandii, w tym do celów ustawowych i podatkowych”.

ASML znajduje się w centrum trwającej wojny handlowej rządu USA z Chinami, a rząd holenderski coraz bardziej ulega presji administracji Bidena, aby zablokować eksport produktów ASML do Chin. Najpierw zakazał ASML sprzedaży najbardziej zaawansowanego sprzętu do Chin, a następnie w styczniu 2024 r. cofnął licencję eksportową, aby zatrzymać wysyłkę dwóch starszych maszyn litograficznych do chińskich klientów.

Chińskie firmy kupiły 46 procent systemów litograficznych ASML sprzedanych w trzecim kwartale 2023 roku, generując około 3,7 miliarda dolarów przychodów między lipcem a listopadem tego roku.

Chiny twierdzą, że nie potrzebują ASML by się rozwijać

Dodaj komentarz

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

POLECANE

3,272FaniLubię
10,608ObserwującyObserwuj
1,570SubskrybującySubskrybuj

NOWE WYDANIE

POLECANE

NAJNOWSZE