Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Zapraszamy już za:

[wpdevart_countdown text_for_day="Dni" text_for_hour="Godzin" text_for_minut="Minut" text_for_second="Sekund" countdown_end_type="date" font_color="#000000" hide_on_mobile="show" redirect_url="" end_date="21-09-2020 12:00" start_time="1600339301" end_time="0,1,1" action_end_time="hide" content_position="center" top_ditance="10" bottom_distance="10" ][/wpdevart_countdown]

Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Grupa AB z rewelacyjnymi wynikami! Dystrybutor podał dane kwartalne z Q4 2023

Grupa AB, największy dystrybutor IT i elektroniki użytkowej w Polsce oraz regionie CEE, rozpoczęła nowy rok finansowy od rekordowego pierwszego kwartału. Wrocławska firma notuje już kolejny rekord w ostatnim czasie. 

Wyniki finansowe za I kwartał roku finansowego 2023/2024 (IV kwartał roku kalendarzowego 2023) odzwierciedlają wzrost zarówno skali biznesu, jak i osiąganych zysków. Skonsolidowane przychody Grupy AB, po uwzględnieniu efektu osłabienia korony czeskiej (a tu warto przypomnieć, że Grupa AB jest czołowym dystrybutorem także nad Wełtawą), przekroczyły po raz pierwszy w historii 5 mld zł. Skorygowany zysk netto za miniony kwartał wyniósł ponad 71,5 mln zł, co oznacza wzrost o 5,4% rdr.

W ciągu ostatnich czterech kwartałów, czyli w roku kalendarzowym 2022/2023, przychody Grupy AB przekroczyły 15,5 mld zł, a wynik EBITDA wzrósł o ponad 11% rdr, osiągając 306 mln zł. Zarząd podkreśla, że Grupa AB utrzymuje silną pozycję na rynku, rozwijając się w okresie, gdy inne podmioty notują ujemne dynamiki sprzedaży. Wprowadzane programy stymulujące popyt, takie jak bony na laptopy czy programy inwestycyjne, wspierają wzrost rynku IT w Polsce i regionie CEE.

– O naszej silnej pozycji najlepiej świadczą fakty. Podczas gdy spółki porównywalne do nas realizowały mocno ujemne dynamiki sprzedaży i wyników finansowych, rynek w Europie i naszym regionie dostał zadyszki w całym roku 2023, my potrafiliśmy dalej rosnąć i to nawet pomimo efektu wysokiej bazy sprzed roku. Rok 2024, a w szczególności jego druga połowa, w prognozach ekspertów rynkowych, rysuje się już jako okres powrotu rynku IT do kolejnych wzrostów. Tym bardziej jesteśmy więc optymistycznie nastawieni do celów, jakie chcemy osiągnąć w najbliższych kwartałach w Grupie AB. Realizujemy długoterminową, bezpieczną strategię rozwoju, w której nieustannie szlifujemy efektywność operacyjną, kreujemy rynek i jednocześnie wsłuchujemy się w potrzeby 16 tys. aktywnych klientów, a także dbamy o solidne finanse – mówi Andrzej Przybyło, Prezes Zarządu AB S.A.

 

– W roku kalendarzowym 2023 wypracowaliśmy 375,7 mln zł operacyjnego cash flow. Na koniec kwartału – pomimo wypłaty w trakcie roku dywidendy i prowadzenia skupu akcji własnych – zredukowaliśmy zadłużenie finansowe aż o 302,4 mln zł (-68% rdr), dzięki czemu zmniejszamy koszty finansowe. Nasz wskaźnik rentowności kapitału zaangażowanego utrzymuje się powyżej 18%, a wskaźnik długu netto do EBITDA spadł do bardzo niskiego poziomu 0,6. Mamy dużo przestrzeni finansowej do wzrostu – dodaje Grzegorz Ochędzan, Wiceprezes ds. Finansowych Grupy AB.

W kontekście transformacji cyfrowej Grupa AB rozwija także segment zaawansowanych rozwiązań (VAD), który posiada duży potencjał wzrostu. Przedsiębiorstwo aktywnie uczestniczy w promocji bezpieczeństwa cyfrowego, co zostało docenione tytułem Edukatora Roku w Dziedzinie Bezpieczeństwa Cybernetycznego w ogólnoeuropejskim konkursie IT Europa Channel Awards.

AB ma powody do zadowolenia także z powodu perspektyw rysowanych na najbliższą przyszłość przez ekspertów rynkowych, dotyczących całości rynku. Prognozy te wskazują na oczekiwany wzrost rynku IT, zwłaszcza w drugiej połowie roku 2024. Grupa AB planuje utrzymanie statusu spółki dywidendowej, proponując wypłatę 2 zł dywidendy na akcję, co stanowi wzrost o 60% rdr. Dodatkowo, podjęto inicjatywę skupu akcji własnych do kwoty 100 mln zł. Spółka poinformowała także, że zamierza kontynuować praktyki zrównoważonego rozwoju, czego dowodem są zdobywane nagrody, m.in. srebrny medal EcoVadis za kwestie zrównoważonego rozwoju.

Popyt na rozwiązania IT generuje również coraz szersza baza sprzętowa, stymulująca popyt odtworzeniowy. W tym aspekcie nie bez znaczenia pozostaje debiut kolejnej generacji najpopularniejszego na świecie systemu operacyjnego (Windows 12), co zwiększa wymagania sprzętowe. Już w październiku przyszłego roku Microsoft planuje zakończyć wsparcia dla Windows 10, podczas gdy dane StatsCounter wskazują, że ten system jest zainstalowany obecnie aż na około 70% desktopów.

– Można powiedzieć, że rynek IT i elektroniki użytkowej w naszym regionie jest skazany na długoterminowy wzrost ze względu na trwającą transformację cyfrową i doganianie bardziej rozwiniętych gospodarek. Rozwój sztucznej inteligencji może dodatkowo zwiększyć spodziewane dynamiki – podkreśla Prezes Przybyło. – W Grupie AB stawiamy na zrównoważony rozwój. Chciałbym dodatkowo zwrócić uwagę na dynamicznie rozwijany segment rozwiązań zaawansowanych (VAD), który ma bardzo duży potencjał wzrostu w naszym biznesie, a jednocześnie zaawansowane rozwiązania IT są bardzo ważną częścią cyfrowej rewolucji. W ramach segmentu VAD posiadamy wykwalifikowane struktury zakupowe i sprzedażowe, silny zespół inżynierów i wsparcie Centrum Kompetencyjnego AB, które prowadzi szkolenia i certyfikowane egzaminy. Jesteśmy też liderem chmurowej dystrybucji oprogramowania z szerokim dotarciem do rynku SMB

Firma badawcza Gartner prognozuje, że globalne wydatki na IT w 2024 roku przekroczą pierwszy raz 5 bln dolarów. Firmy badawcze Canalys czy Counterpoint Research wskazują na rosnący potencjał nawet słabiej zachowujących się do tej pory kategorii, jak notebooki czy komputery stacjonarne.

Więcej informacji na temat wyników finansowych i strategii Grupy AB można znaleźć na oficjalnej stronie internetowej firmy: https://www.ab.pl/dla-inwestorow/.

Dodaj komentarz

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

POLECANE

3,272FaniLubię
10,608ObserwującyObserwuj
1,570SubskrybującySubskrybuj

NOWE WYDANIE

POLECANE

NAJNOWSZE