Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Zapraszamy już za:

[wpdevart_countdown text_for_day="Dni" text_for_hour="Godzin" text_for_minut="Minut" text_for_second="Sekund" countdown_end_type="date" font_color="#000000" hide_on_mobile="show" redirect_url="" end_date="21-09-2020 12:00" start_time="1600339301" end_time="0,1,1" action_end_time="hide" content_position="center" top_ditance="10" bottom_distance="10" ][/wpdevart_countdown]

Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Google zniszczy dane przeglądania z powodu pozwu o naruszenie prywatności

Firma Google zgodziła się zniszczyć miliardy rekordów danych, aby rozstrzygnąć sprawę sądową, w której twierdzi, że potajemnie śledziła korzystanie z Internetu przez osoby, które myślały, że przeglądają strony prywatnie.

Warunki ugody zostały złożone w poniedziałek w sądzie federalnym w Oakland w Kalifornii i wymagają zatwierdzenia przez sędziego okręgowego Yvonne Gonzalez Rogers.

Pozew zbiorowy rozpoczął się w 2020 roku, obejmując miliony użytkowników Google, którzy korzystali z prywatnego przeglądania od 1 czerwca 2016 roku. Użytkownicy twierdzili, że analityka, pliki cookie i aplikacje Google pozwalają jednostce Alphabet na niewłaściwe śledzenie osób, które ustawiły przeglądarkę Google Chrome w trybie “Incognito”, a inne przeglądarki w trybie przeglądania “prywatnego”.

Stwierdzili oni, że zmieniło to Google w “nieobliczalną skarbnicę informacji”, pozwalając jej poznać ich znajomych, ulubione potrawy, hobby, nawyki zakupowe oraz “najbardziej intymne i potencjalnie zawstydzające rzeczy”, których szukają w Internecie.

W ramach ugody Google zaktualizuje informacje o tym, co gromadzi podczas “prywatnego” przeglądania, proces ten już się rozpoczął. Pozwoli również użytkownikom Incognito blokować pliki cookie stron trzecich przez pięć lat.

“W rezultacie Google będzie zbierać mniej danych z prywatnych sesji przeglądania użytkowników, a Google będzie zarabiać mniej pieniędzy na tych danych” – napisali prawnicy powodów.

Rzecznik Google Jose Castaneda powiedział, że firma jest zadowolona z rozstrzygnięcia pozwu, choć zawsze uważała go za bezzasadny.

“Nigdy nie kojarzymy danych z użytkownikami korzystającymi z trybu incognito – powiedział Castaneda. – Z przyjemnością usuwamy stare dane techniczne, które nigdy nie były powiązane z daną osobą i nigdy nie były wykorzystywane do jakiejkolwiek formy personalizacji”.

David Boies, prawnik powodów, w oświadczeniu nazwał ugodę “historycznym krokiem w wymaganiu uczciwości i odpowiedzialności od dominujących firm technologicznych”.

Wstępna ugoda została osiągnięta w grudniu, unikając zaplanowanego na 5 lutego 2024 r. procesu. Warunki nie zostały wówczas ujawnione. Prawnicy powodów planują później dochodzić na ten moment nieokreślonych opłat prawnych należnych od Google.

Dodaj komentarz

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

POLECANE

3,272FaniLubię
10,608ObserwującyObserwuj
1,570SubskrybującySubskrybuj

NOWE WYDANIE

POLECANE

NAJNOWSZE