Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Zapraszamy już za:

[wpdevart_countdown text_for_day="Dni" text_for_hour="Godzin" text_for_minut="Minut" text_for_second="Sekund" countdown_end_type="date" font_color="#000000" hide_on_mobile="show" redirect_url="" end_date="21-09-2020 12:00" start_time="1600339301" end_time="0,1,1" action_end_time="hide" content_position="center" top_ditance="10" bottom_distance="10" ][/wpdevart_countdown]

Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Google ponownie prowadzi rozmowy w sprawie budowy centrum danych w Luksemburgu

Minister gospodarki Luksemburga Lex Delles powiedział, że Google może nadal budować centrum danych w Wielkim Księstwie.

Firma zajmująca się wyszukiwaniem i chmurą obliczeniową ponownie prowadzi negocjacje w sprawie budowy w tym europejskim kraju, mimo że projekt wcześniej utknął w martwym punkcie.

“Mogę potwierdzić, że od końca ubiegłego roku i początku tego roku ponownie prowadzimy bardziej intensywne rozmowy z [Google]” – powiedział minister Lex Delles nadawcy RTL w tym tygodniu.

Doniesienia o zainteresowaniu Google budową centrum danych w luksemburskiej dzielnicy Bissen pojawiły się po raz pierwszy w 2017 roku. Projekt o wartości 1 miliarda euro (1,07 miliarda dolarów) napotkał na liczne przeszkody regulacyjne na szczeblu lokalnym i krajowym. Po zmuszeniu lokalnego rolnika do sprzedaży ziemi Google, firma otrzymała zgodę organów regulacyjnych dopiero w 2022 roku.

Propozycje te spotkały się z wyzwaniami prawnymi dotyczącymi wpływu na środowisko i zapotrzebowania na energię – raporty sugerują, że obiekt mógł zużywać do 10 procent krajowych zasobów wody i znacznie zwiększyć zapotrzebowanie kraju na energię. Aby zmniejszyć zapotrzebowanie na wodę, obiekt miał podobno wykorzystywać ścieki z pobliskiej oczyszczalni.

Centrum danych Google w Middenmeer, w Holandii

W 2022 r. politycy stwierdzili, że wydaje się, że ruchy Google w sprawie kampusu są niewielkie, a niektórzy określili projekt jako “martwy”. W ubiegłym roku ówczesny premier Xavier Bettel powiedział, że centrum danych “nie jest priorytetem” dla Google po wizycie w Kalifornii. Powiedział, że projekt utknął w martwym punkcie z powodu sytuacji geopolitycznej i kwestii energetycznych.

2024 ma być rokiem, w którym Google musi rozpocząć prace budowlane na 33-hektarowym terenie zgodnie z warunkami sprzedaży gruntów z 2017 roku.

Delles stwierdził, że jest “przekonany”, że rozmowy doprowadzą do przełomu, choć przyznał, że osobiście nie był zaangażowany w negocjacje. Jego zdaniem Luksemburg nie może przegapić szansy, jaką daje “big data”. Nie powiedział jednak, jakie przeszkody stoją na drodze do realizacji projektu.

W międzyczasie firma Google rozszerzyła swoją działalność w zakresie centrów danych w sąsiedniej Belgii i nawiązała współpracę z lokalnymi operatorami w Luksemburgu w zakresie suwerennej oferty chmurowej.

Dodaj komentarz

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

POLECANE

3,272FaniLubię
10,608ObserwującyObserwuj
1,570SubskrybującySubskrybuj

NOWE WYDANIE

POLECANE

NAJNOWSZE