Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Zapraszamy już za:

[wpdevart_countdown text_for_day="Dni" text_for_hour="Godzin" text_for_minut="Minut" text_for_second="Sekund" countdown_end_type="date" font_color="#000000" hide_on_mobile="show" redirect_url="" end_date="21-09-2020 12:00" start_time="1600339301" end_time="0,1,1" action_end_time="hide" content_position="center" top_ditance="10" bottom_distance="10" ][/wpdevart_countdown]

Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Fabryka Intela w Polsce zagrożona?

Renegocjacje umowy inwestycyjnej z Intelem: Polska szuka lepszych warunków. Pojawiają się obawy o to, że projekt będzie poważnie opóźniony. 

Polski rząd zdecydował się nie wysłać do Komisji Europejskiej wniosku o zgodę na udzielenie amerykańskiemu przedsięwzięciu pomocy publicznej związanej z budową fabryki półprzewodników pod Wrocławiem. Plany Intela zakładały rozpoczęcie realizacji tej inwestycji już w Q1 2024 r. Już teraz wiadomym jest, że termin ten nie zostanie utrzymany. Rząd postanowił podjąć negocjacje w sprawie warunków umowy, co może opóźnić cały proces.

Opóźnienie to nie anulacja

Budowa fabryki, a dokładniej Zakładu Integracji i Testowania Półprzewodników firmy Intel jest jedną z największych bezpośrednich inwestycji zagranicznych w historii powojennej Polski. Wartość tego przedsięwzięcia szacuje się na około 20 mld zł, z czego Polska miała przekazać 6 mld zł. Jak przy każdym dużym dofinansowaniu publicznym, konieczne jest uzyskanie zgody Komisji Europejskiej na udzielenie pomocy publicznej dla amerykańskiego przedsięwzięcia. Póki co jednak, wniosek w tej sprawie nie został jeszcze wysłany do Brukseli, co potwierdzają informacje Ministerstwa Cyfryzacji.

Zgodnie z doniesieniami “Dziennik Gazeta Prawna”, nowy rząd planuje renegocjować warunki umowy z Intelem. Zdaniem dziennika, “Nowy gabinet chce ugrać od Intela deklaracje większych inwestycji w polską naukę i zamierza renegocjować umowę ze spółką”. W czasie wtorkowej konferencji prasowej wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz został zapytany o renegocjacje umowy dotyczącej fabryki Intela. Odpowiadając, minister obrony stwierdził: “Zmiana rządu w Polsce zmieniła proces inwestycyjny na lepsze – przywracanie praworządności, tworzenie lepszych warunków, nawiązywanie kontaktów na nowo”

W międzyczasie Politechnika Wrocławska podpisała umowę z Intelem, dotyczącą m.in. wspólnego prowadzenia projektów badawczo-rozwojowych oraz opracowania i adaptacji programu kształcenia. Celem jest dostosowanie go do rzeczywistych potrzeb przemysłu. Dodatkowo przewidziano prowadzenie wykładów przez specjalistów z firmy Intel.

Grono dziennikarzy i pracowników Intela biorący udział w wyprawie po fabryce Intela w Arizonie. Gdzieś w tej grupie autor tego tekstu.

Zakład Intela w Polsce powinien powstać

Warto pamiętać, że podwrocławski zakład ma być docelowo częścią produkcyjnego łańcucha firmy Intel. Wafle krzemowe, na których “wydrukowano” już konkretne układy scalone, będą do polskiej fabryki dostarczane z zakładów w Irlandii oraz, także będącej w planach, fabryki w Niemczech. Pod Wrocławiem ma następować proces selekcji konkretnych układów, ich separacji, a następnie tzw. pakowania, czyli tworzenia z różnych układów jednej, finalnej całości – gotowego produktu.

Reasumując; zakład w podwrocławskiej Miękini jest ważnym punktem w planach europejskiej ekspansji Intela. Amerykański producent zapewne nie ma interesu w potencjalnym wycofaniu się z tej inwestycji. W naszej ocenie rząd powinien jednak uważać, by nie przesadzić z żądaniami, by, mówiąc kolokwialnie, nie wylać dziecka z kąpielą. W tym przypadku owe “dziecko” to wiele miejsc pracy i zakład mający realny wpływ nie tylko na gospodarkę, ale stanowi też istotny komponent bezpieczeństwa łańcucha dostaw półprzewodników w Europie.

Dlatego też mam szczerą nadzieję, że renegocjacja prowadzona przez rząd ma rzeczywiście na celu wzmocnienie polskiej nauki, a nie rezygnacji z projektu, ponieważ ten został podpisany za kadencji poprzedniego gabinetu.

Jak wyglądają fabryki Intela półprzewodników? Zapraszam do przeczytania relacji z mojej wyprawy do fabryki Intela w Arizonie:

Oddychałem najczystszym powietrzem na Ziemi… w fabryce półprzewodników

Dodaj komentarz

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

POLECANE

3,272FaniLubię
10,608ObserwującyObserwuj
1,570SubskrybującySubskrybuj

NOWE WYDANIE

POLECANE

NAJNOWSZE