Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Zapraszamy już za:

[wpdevart_countdown text_for_day="Dni" text_for_hour="Godzin" text_for_minut="Minut" text_for_second="Sekund" countdown_end_type="date" font_color="#000000" hide_on_mobile="show" redirect_url="" end_date="21-09-2020 12:00" start_time="1600339301" end_time="0,1,1" action_end_time="hide" content_position="center" top_ditance="10" bottom_distance="10" ][/wpdevart_countdown]

Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Eviden zmodernizuje francuski superkomputer Jean Zay za pomocą układów GPU Nvidia H100

Francuska agencja HPC GENCI i jej Narodowe Centrum Badań Naukowych (CNRS) wybrały Eviden do zwiększenia wydajności superkomputera Jean Zay.

Należąca do Atos firma Eviden dostarczy procesory graficzne Nvidia w celu zwiększenia szczytowej mocy obliczeniowej z 36,85 petaflopów do 125,9 petaflopów.

Firmy twierdzą, że moc obliczeniowa zostanie zwielokrotniona o 3,5 w przypadku obliczeń podwójnej precyzji dla obliczeń o wysokiej wydajności i o 13 w przypadku użycia zmniejszonej lub mieszanej precyzji – na przykład w sztucznej inteligencji.

IDRIS, centrum obliczeniowe w CNRS, twierdzi, że rozszerzenie pozwoli mu na przeprowadzanie symulacji numerycznych przy użyciu wysokowydajnych obliczeń i trenowanie generatywnych modeli sztucznej inteligencji. IDRIS wykorzystuje ciepło odpadowe z superkomputera do dostarczania ciepła do kampusu miejskiego Paris-Saclay.

Projekt skorzystał z finansowania France 2030, krajowego planu inwestycyjnego. W ubiegłym roku, na konferencji Vivatech, prezydent Emmanuel Macron zobowiązał się do wspierania rozwoju suwerennej sztucznej inteligencji, w szczególności sztucznej inteligencji generatywnej.

W rezultacie firmie GENCI przyznano 40 mln euro (43,2 mln USD) na realizację projektu oraz dodatkowe 10 mln euro (10,8 mln USD) na wzmocnienie zasobów ludzkich francuskiego Narodowego Programu Badań nad Sztuczną Inteligencją (PNRIA).

Eviden twierdzi, że Jean Zay będzie teraz wyposażony w 1 456 procesorów graficznych Nvidia H100, oprócz istniejących 416 procesorów A100 i 1 832 procesorów V100 z poprzedniej konfiguracji.

Modernizacja obejmie 14 Eviden BullSequana XH3000 w celu zapewnienia zwiększonego zasilania. Szafy obliczeniowe wyposażone są w 364 dwuprocesorowe, 48-rdzeniowe serwery Intel Sapphire Rapids, 512 GB pamięci i cztery procesory graficzne Nvidia H100 80GB SXM5, połączone czterema szybkimi kartami sieciowymi Nvidia ConnectX-7 400 Gb/s Infiniband.

Dyrektor generalny GENCI, Phillipe Lavocat, powiedział, że finansowanie jest równoważne temu, co zostało już zainwestowane w całą obecną maszynę Jean Zay.

“Biorąc pod uwagę, że w 2023 r. ponad 1000 projektów AI będzie już korzystać z możliwości tego superkomputera, nowa suwerenna infrastruktura będzie kluczowym czynnikiem wspierającym znaczące przełomy w badaniach akademickich i przemysłowych” – dodał.

Oparta na GPU H100 partycja Jean Zay zostanie zainstalowana w kwietniu przez Eviden i będzie w pełni operacyjna latem 2024 roku. Francuski superkomputer został nazwany na cześć francuskiego polityka uwięzionego przez rząd Vichy podczas II wojny światowej. Po raz pierwszy został wdrożony w 2019 roku.

Eviden na początku tego roku pozyskał kontrakt na budowę modułowego centrum danych do obsługi finansowanego przez EuroHPC superkomputera Jupiter.

Eviden dostarcza modułowe centrum danych do obsługi pierwszego w Europie superkomputera eksaskalowego

Dodaj komentarz

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

POLECANE

3,272FaniLubię
10,608ObserwującyObserwuj
1,570SubskrybującySubskrybuj

NOWE WYDANIE

POLECANE

NAJNOWSZE