Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Zapraszamy już za:

[wpdevart_countdown text_for_day="Dni" text_for_hour="Godzin" text_for_minut="Minut" text_for_second="Sekund" countdown_end_type="date" font_color="#000000" hide_on_mobile="show" redirect_url="" end_date="21-09-2020 12:00" start_time="1600339301" end_time="0,1,1" action_end_time="hide" content_position="center" top_ditance="10" bottom_distance="10" ][/wpdevart_countdown]

Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Eurostat: duży skok inwestycji w rozwiązania chmurowe w Polsce

Eurostat opublikował statystyki wykorzystania chmury obliczeniowej przez przedsiębiorstwa. Polska zanotowała w tym zestawieniu duży wzrost w przeciągu ostatnich lat.

Zasadniczo przetwarzanie w chmurze obejmuje dwa elementy: infrastrukturę i aplikacje. Pierwszy składa się z zasobów sprzętowych wymaganych do obsługi świadczonych usług w chmurze i zazwyczaj obejmuje serwer, pamięć masową oraz komponenty sieciowe. Drugi składnik odnosi się do oprogramowania i mocy obliczeniowej. Służą one do uruchamiania aplikacji biznesowych, udostępnianych za pośrednictwem Internetu przez osoby trzecie.

Z technologicznego punktu widzenia przetwarzanie w chmurze to model zapewniający przedsiębiorstwom wszechobecny, elastyczny dostęp na żądanie przez Internet do puli konfigurowalnych zasobów obliczeniowych, w tym serwerów, baz danych, aplikacji, pojemności pamięci i mocy obliczeniowej.

Ponieważ usługi przetwarzania w chmurze mogą być świadczone wyłącznie za pośrednictwem Internetu, przedsiębiorstwa muszą mieć do dostęp do sieci, aby móc z nich korzystać. W 2023 r. dotyczyło to prawie wszystkich firm w UE (99%) zatrudniających 10 lub więcej pracowników, a także prowadzących działalność na własny rachunek. Według Eurostatu, chociaż w większości państw członkowskich odsetek przedsiębiorstw posiadających dostęp do Internetu był na podobnym poziomie, bliskim nasycenia, ponad dwie piąte (45,2 %) zgłosiło, że kupiło usługi przetwarzania w chmurze, co stanowi wzrost o 4,2 punktu procentowego (p.p.) w porównaniu z 2021 r.

Źródło: Eurostat

Jak można zauważyć na wykresie, wśród państw członkowskich, Polska w porównaniu do 2021 roku  odnotowała znaczny wzrost, jeśli chodzi o zakup usług w chmurze. Tym samym po raz pierwszy nasz kraj przekroczył unijną średnią.

W Polsce następujący procent firm korzysta z podanych usług:

  • 68% z elektronicznej poczty;
  • 40,5% z przechowywania danych;
  • 49% z oprogramowania biurowego;
  • 37,9% z oprogramowania zabezpieczającego;
  • 26,8% z oprogramowania finansowego lub księgowego;
  • 14,3% z hostingu baz danych;
  • 62,1% z platform do programowania, testowania lub wdrażania rozwiązań;
  • 31,6% z systemów ERP;
  • 8,5% z mocy obliczeniowej dla własnego oprogramowania w przedsiębiorstwie;
  • 30,5% z oprogramowania CRM.

Komisja Europejska uważa przetwarzanie w chmurze za jedną ze strategicznych technologii, które zwiększają produktywność i pozwalają dostarczać lepsze usługi. Dodatkowo mają zapewnić szybszy wzrost gospodarczy oraz nowe miejsca pracy.

Całość raportu można znaleźć na stronie Eurostatu.

Dodaj komentarz

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

POLECANE

3,272FaniLubię
10,608ObserwującyObserwuj
1,570SubskrybującySubskrybuj

NOWE WYDANIE

POLECANE

NAJNOWSZE