Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Zapraszamy już za:

[wpdevart_countdown text_for_day="Dni" text_for_hour="Godzin" text_for_minut="Minut" text_for_second="Sekund" countdown_end_type="date" font_color="#000000" hide_on_mobile="show" redirect_url="" end_date="21-09-2020 12:00" start_time="1600339301" end_time="0,1,1" action_end_time="hide" content_position="center" top_ditance="10" bottom_distance="10" ][/wpdevart_countdown]

Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Europejski Bank Centralny o AI: zagrożenie dla płac, nie dla etatów… jeszcze

Badania przeprowadzone na zlecenie Europejskiego Banku Centralnego dotyczące AI wskazują na konsekwencje dla rynku pracy.

Szybkie przyjęcie sztucznej inteligencji mogłoby obniżyć płace, ale jak dotąd tworzy, a nie niszczy miejsca pracy – wskazują wyniki badania przeprowadzonego dla EBC. W próbie 16 krajów europejskich udział zatrudnienia w sektorach związanych z AI wzrósł. Jak wskazują autorzy raportu, AI nie miało znaczącego wpływu na stanowiska wymagające niskich i średnich kwalifikacji, a największy wzrost odnotowały stanowiska zaawansowane.

Nie jest jednak tajemnicą, że na europejskim rynku trudni jest o wykwalifikowanych pracowników, i to pomimo recesji. To, naturalnie, widoczne jest także w badaniu EBC, więc nie należy traktować AI jako jedynej zmiennej wpływającej na wynik. Autorzy raportu wskazują jednak, że w obecnym kształcie, europejskie rynki pracy odczuwają wzrost zapotrzebowania na pracę związaną z AI, to jednak mogą zaburzyć wysokość płac. Autorzy wspominają wprost o „neutralnym lub nieznacznie negatywnym wpływie” na zyski i stwierdziła, że ów wpływ może wzrosnąć.

„Technologie oparte na sztucznej inteligencji są nadal rozwijane i wdrażane. Większy wpływ na zatrudnienie i płace, a co za tym idzie na wzrost gospodarczy i równość, dopiero możemy zobaczyć” – stwierdzają autorzy raportu.

Z treścią raportu można zapoznać się na stronie Europejskiego Banku Centralnego.

Dodaj komentarz

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

POLECANE

3,272FaniLubię
10,608ObserwującyObserwuj
1,570SubskrybującySubskrybuj

NOWE WYDANIE

POLECANE

NAJNOWSZE