Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Zapraszamy już za:

[wpdevart_countdown text_for_day="Dni" text_for_hour="Godzin" text_for_minut="Minut" text_for_second="Sekund" countdown_end_type="date" font_color="#000000" hide_on_mobile="show" redirect_url="" end_date="21-09-2020 12:00" start_time="1600339301" end_time="0,1,1" action_end_time="hide" content_position="center" top_ditance="10" bottom_distance="10" ][/wpdevart_countdown]

Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Ekosystem gospodarczy – czas poszukiwań. Pojęcia: Przemysł 4.0, Gospodarka 4.0, Społeczeństwo 5.0 i Przemysł 5.0 powstały w wyniku badań nad zmianami, jakie niesie za sobą rozwój nauki i techniki.

Podobnie jest z terminem 5G, którym określa się kolejną generację sieci komórkowych. Tyle, że tym razem nowa, wydajniejsza sieć potrzebna jest nie tylko konsumentom, ale również inteligentnym urządzeniom, czujnikom powietrza, ruchu, które składają się na internet rzeczy. Stworzenie sieci 5G to początek transformacji istniejących już sieci komunikacji elektronicznej, co umożliwić ma wykorzystanie przemysłowe i otworzenie na nową wizję rozwoju społecznego. Sieci 5G będą miejscem rozwoju zastosowań sztucznej inteligencji (AI).

 

Poniżej – krótka geneza nazewnictwa stosowanego dla nowych systemów gospodarczych.

Przemysł 4.0 to termin sygnalizujący, że wchodzimy w 4-ty etap rozwoju epoki przemysłowej. Pierwsze trzy etapy zdeterminowały kolejne wynalazki: maszyna parowa, silnik, elektryczny, komputer. Samo pojęcie weszło do obiegu
w Europie w 2011 r., w wyniku prac studialnych prowadzonych w Niemczech. Z kolei termin Gospodarka 4.0 pojawił się w przestrzeni medialnej w 2015 r. w wyniku zawiłości językowych (tłumaczenie słowa „industry” jako „przemysł” jest w niektórych językach zawężające).

W wielu publikacjach powtarza się przy tej okazji mylna teza, że transformacja w kierunku 4.0 to koncepcja „wymyślona” przez niemieckie środowiska gospodarcze. Tymczasem w Niemczech, w ramach projektu badającego procesy zachodzące
w przemyśle, przede wszystkim opisano obserwowane od wielu lat zmiany i sformułowano tezę, że mają cechy przełomu. Aby podkreślić doniosłość i wyjątkowość tych zmian użyto numeracji 4.0, wywodzącej się z literatury opisującej kolejne etapy rozwoju epoki przemysłowej.

Natomiast sam proces budowy Gospodarki 4.0 rozpoczął się wraz z rosnącą rolą cyfryzacji w zarządzaniu przedsiębiorstwami produkcyjnymi. Jest to proces złożony i wieloaspektowy, mający w różnych krajach odmienny przebieg.

 

Wyniki badań poświęconych transformacji w kierunku Gospodarki 4.0 mają istotne znaczenie praktyczne. Poniżej przedstawiono zestaw najważniejszych obserwacji i wniosków.

  1. Dokonano identyfikacji barier utrudniających pełne wykorzystanie zasobów, czyli:
  2. braków w technicznej organizacji parku maszynowego i logistyki, uniemożliwiających prace z pełną wydajnością technologiczną;
  3. utrudnień w używaniu narzędzi informatycznych i logistycznych dla wykorzystania produktywności wolnych zasobów, które dotychczas nie mogły być w danym zakładzie wykorzystane;
  4. braków zamówień pozwalających na uruchomienie produkcji ciągłej;
  5. nieproporcjonalnego wzrostu kosztów osobowych, przy przejściu od pracy jednozmianowej do produkcji w trybie ciągłym, w reżimie 24/7/365;
  6. regulacji utrudniających wymianę informacji pomiędzy firmami, które praktycznie uniemożliwiają współdzielenie zasobów przez podmioty niezależne własnościowo.

 

Wskazano na możliwość wykorzystania zasobów przedsiębiorstwa poprzez obniżanie powyższych barier.

  1. Doceniono globalizację jako proces obniżania barier hamujących współpracę firm i drogę do pełniejszego wykorzystania ekonomii skali – choć tylko w segmencie największych przedsiębiorstw.
  2. Transformacja 4.0 to m.in. reakcja na zjawisko hiper-konkurencji, która zmusze niezależne zakłady przemysłowe do łączenia się w ramach jednej struktury własnościowej.
  3. Wady międzynarodowych regulacji antymonopolowych i ochrony konkurencji obniżają możliwości rozwoju przedsiębiorstw sektora MŚP.
  4. Rozwój cyfryzacji i sztucznej inteligencji napędza integrację pionową w zakładach.

 

Efektem transformacji w kierunku Gospodarki 4.0 jest powstawanie sieci produkcji przemysłowej.

Chodzi o łączenie konkurujących ze sobą zakładów produkcyjnych z wykorzystaniem techniki cyfrowej w taki sposób, by możliwe i efektywne ekonomicznie było coraz pełniejsze współdzielenie wszystkich zasobów. Nie ma też istotnego powodu, by powstawanie coraz bardzie złożonych sieci współpracy dotyczyło tylko działalności przemysłowej.

 

Powstawanie struktur sieciowych o podobnym charakterze zaobserwować można w całej gospodarce, a właściwe w pełnym spektrum aktywności społeczno-gospodarczych zamkniętych w pojęciu „cywilizacja człowieka”.

 

Rozwój mechanizmów społeczno – gospodarczych – przeszłość i ekowizje

Obecny przełom cywilizacyjny to czas intensyfikacji badań i naukowych poszukiwań. To okres weryfikacji i przewartościowań praw i reguł uważanych dotychczas za najważniejsze i niepodważalne. Pierwszym przełomem, przyspieszającym rozwój gospodarczy, było uruchomienie w XVIII wieku systemów powszechnej edukacji. To spowodowało upowszechnienie wiedzy na temat osiągnięć nauki i techniki. Po tysiącleciach bardzo powolnych zmian w cywilizacji opartej na rolnictwie, ludzkość wkroczyła w epokę przemysłową, której istotą jest gospodarcze wykorzystanie wiedzy. W wieku XX nauka stała się działem gospodarki, a wiedza – zasobem ekonomicznym, księgowanym często jako wartości niematerialne. Głównym obszarem eksploracji była technika i technologia produkcji.

 

Obecne systemy gospodarki rynkowej to również wynik rozwoju nauk ekonomicznych. Generalizując można powiedzieć, że systemy prawa gospodarczego gospodarki rynkowej oparte zostały na darwinizmie społecznym (nie mylić z teorią ewolucji Darwina). Ramy prawne gospodarki budowano w oparciu o dorobek ekonomii klasycznej (pocz. XIX w.). Rozwój ekonomii podążał za rosnącą komplikacją mechanizmów rządzących rozwojem kapitalizmu i zaowocował ekonomią neoklasyczną (druga połowa XIX wieku), keynesizmem (reakcja na kryzys 1929), neo- keynesizmem, aż po nową neoklasyczną syntezę (NNS). NNS to synteza dorobku różnych nurtów ekonomii. Ich istotą jest przekonanie, że motorem postępu jest walka
o byt, a „paliwem” – chciwość i egoizm przedsiębiorcy.

 

Stała poprawa modelu gospodarki konkurencyjnej polega na ciągłej aktualizacji założeń oraz usprawnianiu modeli szczegółowych. Obecna mnogość teorii ekonomicznych to pogoń za opisem szybko zmieniającej się rzeczywistości oraz rezultat braku koncepcji stworzenia prawidłowego modelu warunków funkcjonowania przedsiębiorstw.

 

Przedsiębiorcy aktywni w procesach cyfryzacji gospodarki z optymizmem patrzą na koncepcję ekosystemu opartego na sieciowej zielonej gospodarce o obiegu zamkniętym. Oczekują zmian regulacyjnych pozwalających na intensyfikację współpracy – czyli na koopetycję podmiotów różnych branż i sektorów gospodarki, co było przedmiotem obrad Forum Gospodarczego TIME w roku 2019.

 

W czasie ubiegłorocznego Forum organizacje innowacyjnego biznesu otworzyły dyskusję na temat spójnej i jednoczesnej przebudowy regulacji w obszarach infrastruktury, przemysłu usług i finansów, dostosowujących polską gospodarkę do środowiska regulacyjnego opisanego w Zielonym Ładzie.

 

W czasie tegorocznej edycji FG TIME (fgtime.pl) prezentowana będzie kompleksowa wizja polskiej gospodarki w roku 2030.

Jest to wspólna inicjatywa innowacyjnej przedsiębiorczości, w ramach której pojawią się propozycje działania na rzecz przyspieszonej integracji polskich przedsiębiorstw w ramach europejskiej gospodarki sieciowej. To będzie głos polskiej przedsiębiorczości czasu poszukiwań nowego ekosystemu gospodarczego UE – systemu przyjaznego sektorowi MŚP i gospodarce Polski, zintegrowanej w ramach sieci gospodarczych UE.

 

Ze względu na COVID-19 obrady odbędą się w przestrzeni wirtualnej. Kryzys wywołany pandemią ujawnił wagę współpracy gospodarczej i skutki jej zakłócenia. Cyfrowa gospodarka sieciowa ujawniła swój potencjał naprawczy i organizacyjny, więc jest podstawowym zasobem do odbudowy i modernizacji gospodarki Polski jako członka Unii Europejskiej.

 

 

https://itreseller.com.pl/itrnewnowy-projekt-ustawy-o-ksc-jest-kosmetycznie-lepszy-ale-nie-uwzglednia-uwag-z-rynku/

Dodaj komentarz

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

POLECANE

3,272FaniLubię
10,608ObserwującyObserwuj
1,570SubskrybującySubskrybuj

NOWE WYDANIE

POLECANE

NAJNOWSZE