Czy USA rozszerzą embargo wobec Chin o procesory RISC-V?
Krzysztof Bogacki
Wojna handlowa USA vs Chiny trwa w najlepsze, a najpotężniejszym działem, jakie wytoczyła dotychczas strona amerykańska jest oczywiście szeroki zakres technologii objęty zakazem eksportu do Państwa Środka. Niewykluczone, że wkrótce do tego zakazu dołączą układy w architekturze RSCI-V.
Dziś Chiny nie za bardzo mają skąd importować procesory x86 – a więc architekturą wciąż dominującą w tzw. poważnych zastosowaniach… przynajmniej w ogólnym tego rozumieniu. Architektura ARM, należąca i licencjonowana przez brytyjską firmę Arm, także może podlegać regulacjom. Stąd też chińskie firmy mogą z zaciekawieniem spoglądać w stronę układów RISC-V. Póki co, oba mocarstwa zdają się pomijać RISC-V w narracjach dotyczących sankcji.
Alibaba, jako wiodący chiński dostawca usług chmurowych, od dłuższego czasu stara się rozwijać własne możliwości technologiczne. W 2021 roku firma ogłosiła wprowadzenie 128-rdzeniowego procesora serwerowego opartego na architekturze ARM. Jednakże wraz z nałożeniem przez Stany Zjednoczone zakazów eksportu technologii ARM w latach 2022 i 2023, Alibaba skupia się na procesorach RISC-V dla serwerów.
Firma zaskoczyła ostatnio ogłoszeniem swojego najnowszego serwera chmurowego napędzanego właśnie 3072 rdzeniami RISC-V. Chińska firma zrobiła to zresztą na „wrogim terytorium”, podczas tegorocznego szczytu RISC-V, który odbył się w Santa Clara w Kalifornii. Jej najnowsza oferta procesorów do serwerów chmurowych, całkowicie opracowana i wyprodukowana w Chinach, obejmuje obecnie model Sophon SG2042 z 64 rdzeniami RISC-V o taktowaniu 2 GHz, 64 MB systemowej pamięci podręcznej i obsługą PCIe 4.0. Według HPCWire 48 z tych chipów jest używanych w 3072-rdzeniowym serwerze chmurowym pokazanym w Kalifornii.
Rozwojem układów RISC w Chinach zajmuje się nie tylko Alibaba. Podobne postępy poczynił niedawno Sunway. Firma zajmująca się budową superkomputerów stworzyła niedawno procesor Sunway SW26010 wyposażony w 390 rdzeni (385 obliczeń + 5 MPE) taktowany z częstotliwością 2,25 GHz, który ma osiągać moc obliczeniową 13,8 TFLOPS w FP64 i to pomimo ograniczonego interfejsu pamięci, który obsługuje tylko 128-bitową pamięć RAM DDR4-3200 (do 96 GB).
Czy USA mogą ograniczyć Chinom dostęp i do tej technologii? Póki co, trudno znaleźć na to metodę, ponieważ RISC-V jest architekturą otwartą. Zamknięcie możliwości eksportu technologii opartej o licencję open source mogłoby natomiast stanowić dość niebezpieczny precedens, który zachwiałby całą koncepcją otwartych licencji. Na ten moment zatem, chińscy producenci mogą dość spokojnie rozwijać swoje rozwiązania korzystające z RISC-V.