Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Zapraszamy już za:

[wpdevart_countdown text_for_day="Dni" text_for_hour="Godzin" text_for_minut="Minut" text_for_second="Sekund" countdown_end_type="date" font_color="#000000" hide_on_mobile="show" redirect_url="" end_date="21-09-2020 12:00" start_time="1600339301" end_time="0,1,1" action_end_time="hide" content_position="center" top_ditance="10" bottom_distance="10" ][/wpdevart_countdown]

Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Czy USA rozszerzą embargo wobec Chin o procesory RISC-V?

Wojna handlowa USA vs Chiny trwa w najlepsze, a najpotężniejszym działem, jakie wytoczyła dotychczas strona amerykańska jest oczywiście szeroki zakres technologii objęty zakazem eksportu do Państwa Środka. Niewykluczone, że wkrótce do tego zakazu dołączą układy w architekturze RSCI-V.

Dziś Chiny nie za bardzo mają skąd importować procesory x86 – a więc architekturą wciąż dominującą w tzw. poważnych zastosowaniach… przynajmniej w ogólnym tego rozumieniu. Architektura ARM, należąca i licencjonowana przez brytyjską firmę Arm, także może podlegać regulacjom. Stąd też chińskie firmy mogą z zaciekawieniem spoglądać w stronę układów RISC-V. Póki co, oba mocarstwa zdają się pomijać RISC-V w narracjach dotyczących sankcji.

Alibaba, jako wiodący chiński dostawca usług chmurowych, od dłuższego czasu stara się rozwijać własne możliwości technologiczne. W 2021 roku firma ogłosiła wprowadzenie 128-rdzeniowego procesora serwerowego opartego na architekturze ARM. Jednakże wraz z nałożeniem przez Stany Zjednoczone zakazów eksportu technologii ARM w latach 2022 i 2023, Alibaba skupia się na procesorach RISC-V dla serwerów.

Firma zaskoczyła ostatnio ogłoszeniem swojego najnowszego serwera chmurowego napędzanego właśnie 3072 rdzeniami RISC-V. Chińska firma zrobiła to zresztą na “wrogim terytorium”, podczas tegorocznego szczytu RISC-V, który odbył się w Santa Clara w Kalifornii. Jej najnowsza oferta procesorów do serwerów chmurowych, całkowicie opracowana i wyprodukowana w Chinach, obejmuje obecnie model Sophon SG2042 z 64 rdzeniami RISC-V o taktowaniu 2 GHz, 64 MB systemowej pamięci podręcznej i obsługą PCIe 4.0. Według HPCWire 48 z tych chipów jest używanych w 3072-rdzeniowym serwerze chmurowym pokazanym w Kalifornii.

Rozwojem układów RISC w Chinach zajmuje się nie tylko Alibaba. Podobne postępy poczynił niedawno Sunway. Firma zajmująca się budową superkomputerów stworzyła niedawno procesor Sunway SW26010 wyposażony w 390 rdzeni (385 obliczeń + 5 MPE) taktowany z częstotliwością 2,25 GHz, który ma osiągać moc obliczeniową 13,8 TFLOPS w FP64 i to pomimo ograniczonego interfejsu pamięci, który obsługuje tylko 128-bitową pamięć RAM DDR4-3200 (do 96 GB).

Czy USA mogą ograniczyć Chinom dostęp i do tej technologii? Póki co, trudno znaleźć na to metodę, ponieważ RISC-V jest architekturą otwartą. Zamknięcie możliwości eksportu technologii opartej o licencję open source mogłoby natomiast stanowić dość niebezpieczny precedens, który zachwiałby całą koncepcją otwartych licencji. Na ten moment zatem, chińscy producenci mogą dość spokojnie rozwijać swoje rozwiązania korzystające z RISC-V.

Dodaj komentarz

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

POLECANE

3,272FaniLubię
10,608ObserwującyObserwuj
1,570SubskrybującySubskrybuj

NOWE WYDANIE

POLECANE

NAJNOWSZE